عضو شورای تهران از رفتار سلیقه‌ای با دستفروشان انتقاد کرد

تهران- ایرنا- عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران، نسبت به آنچه رفتار سلیقه‌ای با دستفروشان نامید، به شهرداری تهران تذکر داد.

 به گزارش ایرنا؛ «حجت نظری» روز یکشنبه در دویست و بیست و نهمین جلسه شورای شهر، با ارایه تذکری گفت: نظر به اینکه شعار «تهران شهری برای همه» در دستور کار شهرداری تهران قرار دارد، قاعدتا سیاست شهرداری در خصوص دستفروشان نیز باید در راستای این شعار و مبتنی بر مصوبه «ساماندهی مشاغل سیار و بی کانون» باشد.

وی افزود: مدتی است که اقداماتی در شهرداری‌های مناطق  انجام می شود که مغایر با این رویکرد است.

نظری ادامه داد: از این جمله اینکه به تازگی در خیابان ولیعصر از سه راه جمهوری تا خیابان فاطمی، طرحی تحت عنوان ساماندهی دستفروشان به استناد بنرهای نصب شده در محل، اجرا شده است که کوچکترین نشانی از ساماندهی در آن دیده نمی‌شود و آنچه که در عمل انجام شده جمع آوری دستفروشان است.  

وی تأکید کرد: هیچ گزینه و جایگزینی برای جلوگیری از حضور دستفروشان در معابر پیش بینی نشده است و از طرفی ممکن است این توجیه که این اقدامات به دلیل شیوع کرونا و جلوگیری از گسترش آن انجام می‌شود، اقدام به جمع آوری دستفروشان کنند.

وی با بیان اینکه چرا هیچ بسته یا طرح حمایتی پیش بینی نشده است، گفت: آنچه که دستفروشان به آن باور دارند این است که احتمالا شیوع کرونا و ساماندهی تبدیل به اسم رمزی جدید برای برخورد با آنان شده و این اصلا برای شهر و مدیریت شهری که شعار شهرهمه است، زیبنده نیست.  

نظری گفت: دستفروشان از ما می‌پرسند چطور برای کرونا در این شهر هیچ محدودیتی اعمال نشد، الا همین یک مورد جمع آوری آنان که در فضای باز فعالیت دارند.

 عضو شورای تهران ادامه داد: متاسفانه زمزمه‌هایی هم شنیده می‌شود که گویا بناست این طرح در  مقاطعی از خیابان‌های انقلاب و محدوده میدان هفتم تیر نیز اجرا شود.  

به گفته وی، این اقدام منجر به نقض آشکار وظایف شهرداری در ماده ۱۶ قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار و مصوبه «ساماندهی مشاغل سیار و بی کانون» شده است.

عضو شورای تهران تاکید کرد: علاوه بر این، این عمل را می‌توان بدعت رویه‌ای در مناسبات مدیریت شهری نیز قلمداد کرد، در حالی که در رابطه با این موضوع باید در کمیته برنامه ریزی ساماندهی مشاغل سیار و بی کانون تصمیم گیری می‌شد.

نظری با بیان اینکه شهرداران مناطق به صورتی خودسرانه اقدام به جمع‌آوری این دستفروشان که از شهروندان هم شهر هستند از معابر شهری کرده‌اند، افزود: از طرفی خبرهایی می‌رسد که در این تنگنای مالی شهرداری، بودجه‌های هنگفتی جهت تأمین نیروی اجرایی این تصمیم (اعم از یگان ویژه نیروی انتظامی و ...)  اختصاص یافته است.  

وی اظهارداشت: در صورت صحت این خبرها باید پرسید که این هزینه ها از محل کدام بودجه بوده است و آیا اولویت های تخصیص بودجه‌ مطابق با بودجه سال ۹۹ شهرداری تهران در این زمینه رعایت شده است با خیر.

وی عنوان کرد: در این شرایط تنگنای اقتصادی و تبعات معیشتی ناشی از بحران کرونا، این اقدام شهرداری چه سنخیتی با همیاری با مردم و به ویژه گروه های کمتر برخوردار دارد و آیا بهتر نبود حداقل همین بودجه را صرف تامین بسته‌های حمایتی برای دستفروشان می‌کردند؟

وی یادآور شد: به عنوان عضو شورای شهر و نماینده مردم تهران ضمن تذکر در خصوص لزوم رسیدگی به تخلفات صورت گرفته در جریان اجرای این طرح، خواهان بازنگری در آن و هماهنگی شهرداری با شورا برای اجرای مصوبه «ساماندهی مشاغل سیار و بی کانون» به عنوان فصل الخطاب در زمینه سیاستگذاری در زمینه دستفروشی هستم.

دعوت به چالش صدای خبرنگار
عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران در بخش دیگری از سخنان خود با تبریک عید غدیرخم و گرامی داشت روز خبرنگار، گفت: امسال برای گرامیداشت روز خبرنگار، مسئولان، مردم و خبرنگاران را به چالشی به نام صدای خبرنگار دعوت کنم تا همه در بیان مشکلات و مسائل خبرنگاران مشارکت کنند.

وی ادامه داد: و در نهایت هر مسئولی که در این روزها با پیام‌های مختلف از خبرنگاران تقدیر کرده بود، اقدامش را به منصه عمل رسانده و در حوزه کاری خود حداقل یک مشکل از مشکلات پیش روی خبرنگاران را حل کند.  

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =