انزجار ژاپنی ها از جنایت آمریکا تمامی ندارد

پکن- ایرنا- مردم شهر ناگاساکی ژاپن به یاد ده ها هزار نفری که ۷۵ سال پیش قربانی بمباران اتمی این شهر توسط آمریکا شدند، امروز یکشنبه مراسمی برگزار کردند تا نشان دهند انزجارشان از این جنایت تمامی ندارد.

به گزارش ایرنا از رسانه های ژاپن، از ساعات آغازین بامداد امروز یکشنبه به وقت محلی، مردم شروع به جمع شدن در پارک یادبود صلح این شهر کردند که مراسم یادبود در آن برگزار شد.

روز نهم اوت سال ۱۹۴۵ یک هواپیمای «بی ۲۹» آمریکا یک بمب هسته‌ای به نام «مرد چاق» را بر شهر ناکازاکی فرو ریخت و ۴۰ هزار نفر را کشت این در حالی بود که سه روز پیش یعنی در روز ۶ اوت سال ۱۹۴۵ میلادی یک جنگنده «بی ۲۹» ارتش ایالات متحده اولین بمب اتمی تاریخ بشر به نام «پسر کوچک» را بر سر مردم شهر هیروشیما ژاپن فرو ریخت انفجار قارچی حاصل از این بمب ۹۰ درصد از این شهر را در یک لحظه نابود کرد و ۸۰ هزار نفر را به کام مرگ فرستاد.

چند روز بعد از این دو انفجار هسته‌ای، «هیروهیتو» امپراطور وقت تسلیم بدون قید و شرط کشورش را در جنگ دوم جهانی اعلام کرد و به این ترتیب، این جنگ خانمان‌سوز به پایان رسید.

همزمان با برگزاری مراسم امروز در صومعه کاتولیک نزدیک به پارک یادبود صلح نیز یک مراسم عشای ربانی برگزار شد نیایشگران حاضر در این مراسم یاد ۸۵۰۰ نفری که در این محل قربانی انفجار اتمی و آتش سوزی های پس از آن شدند را گرامی داشتند.

سال میلادی گذشته، پاپ فرانسیس برای اولین بار از ناگاساکی بازدید کرد و تسلیحات هسته ای را «اهانتی که سر به آسمان گذاشته است» توصیف کرد.

بازماندگان این بمباران، «آبه شینزو» نخست وزیر و نمایندگانی از حدود ۷۰ کشور در این مراسم حضور داشتند به منظور جلوگیری از گسترش ابتلا به کرونا، در محل مراسم صندلی برای عموم مردم گذاشته نشده بود.

طوماری از اسامی ۱۸۵ هزار و ۹۸۲ نفری که این بمباران را تجربه کردند و تا کنون جان باخته اند در داخل یک آرامگاه نمادین قرار داده شد.

حاضران در این مراسم در ساعت ۱۱:۰۲ دقیقه صبح به وقت محلی که زمان دقیق انفجار بمب اتمی در روز نهم اوت سال ۱۹۴۵ است، لحظه ای سکوت کردند تا پایان سال ۱۹۴۵، بیش از ۷۰ هزار نفر به خاطر این بمباران جان باختند.

سپس «تا اوئه تومیهسیا»  شهردار ناگاساکی بیانیه ای را در درخواست برای صلح قرائت کرد او در این بیانیه دولت ژاپن را به اقدامات بیشتر در جهت تحقق جهانی عاری از سلاح های هسته ای فراخواند.

شهردار ناگاساکی از دولت خواست تا به پیمان ممنوعیت زرادخانه های هسته ای مصوب سال ۲۰۱۷ سازمان ملل بپیوندد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =