صدور مجوز برای زمین‌های قولنامه‌ای منجر به ساخت مسکن غیرایمن نشود

کرمانشاه- ایرنا- پیرو انتشار تصمیم شورای اسلامی شهر کرمانشاه در فضای مجازی مبنی بر اجازه شهرداری به صدور پروانه ساخت برای زمین‌های قولنامه‌ای؛ مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمانشاه با ابراز نگرانی از اینکه با فرض قانونی بودن این تصمیم نباید منجر به ساخت و ساز غیرایمن و غیراستاندارد شود، گفت: نظام مهندسی ساختمان و شهرداری‌ها رسالت و وظیفه دارند نظارت بر ساخت و سازها را افزایش داده و مانع از ساخت هرگونه بنای غیرمقاوم و ناایمن شوند.

«جلیل بالایی» روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا تاکید کرد تصمیم جدید شورا رافع و نافی مسوُولیت نظام مهندسی و شهرداری بر نظارت قاطع و مناسب ساخت و ساز ایمن و مقاوم نیست و اصول فنی، شهرسازی و مقاوم‌سازی بر هر نیاز دیگری ترجیح و برتری دارد که اگر این موضوع خوب تفهیم و نظارت نشود ممکن است به نقض اصول فنی و ساخت واحدهای غیر مقاوم منجر شود.

وی یادآوری کرد: از شهرداری و نظام مهندسی توقع و انتظار می‌رود بیش از پیش و در صورت اجرایی‌شدن تصمیم ساخت و ساز اراضی قولنامه‌ای نظارت‌ها را تشدید و بر رعایت اصول ایمنی و مقاوم‌سازی اصرار نمایند.

او در پاسخ به این سوال که این تصمیم قانونی هست یا خیر گفت: مرجع تشخیص قانونی بودن این تصمیم فرماندار به عنوان رییس کمیته تطبیق مصوبات شورای اسلامی شهر با قانون می‌باشد اما دستگاه متولی ساخت و ساز از جمله راه و شهرسازی و نظام مهندسی ساختمان می‌توانند در صورت تشخیص به این تصمیم اعتراض کنند و دلایل قانونی خود را به فرماندار ارایه نمایند تا براساس پروسه قانونی رسیدگی شود.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمانشاه در بخش دیگری از سخنانش به آسیب‌شناسی حادثه آتش‌سوزی در یکی از پارکینگ‌های شهر کرمانشاه و تصمیمات متعاقب آن اشاره کرد و گفت: براساس تصمیمات اتخاذ شده و ابلاغ استاندار کرمانشاه از این به بعد ورود تمام کامیون‌های حامل مواد سوختی و خطرناک به داخل شهرها ممنوع است که برای این ممنوعیت پلیس راه و پلیس راهور ماموریت دارند به موجب قانون ممانعت لازم معمول و برای متخلفین اعمال قانون نمایند.

بالایی افزود: همچنین اداره کل صنعت، معدن و تجارت مکلف شد برای صدور مجوز به پارکینگ ها از سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری استعلام و براساس اظهارنظر آنان نسبت به استقرار تجهیزات مورد نیاز اطفاء حریق اقدام و همه پارکینگ‌های مستقر در محدوده قانونی شهرها را مکلف به عدم پذیرش کامیون‌های حامل مواد سوختی و خطرناک نماید.

او با ابراز نگرانی از افزایش آسیب‌های ناشی از شنا در رودخانه‌ها و سدها از مردم خواست با خود مراقبتی و نیز مراقبت از فرزندان خود از هر گونه حضور و شنا در رودخانه ها و سدها خودداری کرده و دستگاه‌های مسوُول مراقبت و تمهیدات لازم را به عمل آورند.

وی گرم شدن هوا و تعطیلی استخرها به دلیل ضرورت رعایت پروتکل‌های بهداشتی برای کاهش انتشار بیماری کرونا را از مهمترین دلایل افزایش گرایش جوانان به شنا در رودخانه‌ها، سراب ها و سدها دانست و گفت: به همین دلیل متاسفانه شاهد افزایش مرگ ناشی از غرق شدن در رودخانه‌ها هستیم که این مهم نیازمند مشارکت و همراهی بیش از پیش مردم در استان می‌باشد.

در استان کرمانشاه ۱۷۱ کیلومتر رودخانه و ۱۳ سد در دست بهره‌برداری وجود دارد.