قالیباف: اثر اقدامات درباره گشایش اقتصادی در فصل‌های پیش رو دیده می‌شود

تهران-ایرنا- رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به بحث‌هایی که درباره گشایش اقتصادی در جامعه مطرح است، گفت: نباید توقع حل مشکلات را در هفته و ماه داشت بلکه اثر اقدامات در فصل‌های پیش رو دیده خواهد شد.

به گزارش ایرنا، «محمدباقر قالیباف»در جلسه علنی روز- یکشنبه- در نطق پیش از دستور با تبریک عید غدیر گفت: آنچه دشمنان را از مومنین ناامید می‌کند مسیر ولایت در اسلام است زیرا معیار تشخیص اسلام ناب از اسلام اموی، آمریکایی، صهیونی و تکفیری فقط و فقط پیروی از خط ولایت است به همین جهت است که این روز را عیدالله الاکبر نامیده‌اند و در نزد مسلمین عیدی بزرگتر از این عید- کامل شدن دین و جدا شدن ابدی مسیر حق از باطل- وجود ندارد.

وی افزود: این روزها درباره گشایش اقتصادی در جامعه سوالاتی مطرح است همانطور که در روز پنج شنبه در بازدید سرزده از واحدهای خبری صدا و سیما گفتم ما تحقق آینده خود را از مسیر سخت ممکن می‌دانیم ولی همانطور که تصریح کردم نباید توقع حل مشکلات را در هفته و ماه داشت بلکه اثر اقدامات در فصل‌های پیش رو دیده خواهد شد.

رییس مجلس شورای اسلامی با اعلام اینکه طرح مهمی در شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوا در حال بررسی است، ادامه داد: این امر می‌تواند بر اقتصاد تاثیر ملموس بگذارد، اما باید تصریح کرد که این طرح فقط در صورتی که در جزئیات آن نظرات کارشناسی برای حفظ منافع مردم مدنظر با قرار گیرد به اهداف خود می‌رسد در این زمینه اختلاف نظرهای کارشناسی وجود دارد و هنوز هیچ طرحی قطعی نشده است باید صبر کرد و اجازه داد این بحث‌ها در فضای کارشناسی و بررسی شده و به نتیجه نهایی برسد.

قالیباف افزود: مردم عزیز اطمینان داشته باشند که مجلس با ترکیبی از نمایندگان توانمند در عرصه اقتصاد و کارشناسان مرکز پژوهش ها با رعایت نظرات کارشناسی منافع مردم را تامین خواهند کرد همانطور که در بسته اقتصاد مردمی توضیح داده شد مجلس مبنای عمل خود را مردمی کردن اقتصاد به نفت طبقه متوسط و محروم قرار داده و معتقد است بدون قوی شدن تک تک نه مردم ایران قوی می‌شوند و نه دولت قوی خواهد شد.

رییس مجلس شورای اسلامی درباره برگزاری کنکور سراسری در پایان مرداد گفت: بعد از مطالبه نگرانی مردم در برگزاری کنکور وزرای محترم بهداشت و علوم پروتکلهای جدیدی را برای اطمینان از سلامت در برگزاری کنکور تنظیم کردند و متعهد شدند که به درستی انجام شود.

وی افزود: در راستای پیگیری نگرانی‌های مردم نمایندگان محترم و معاونت قوانین مجلس با حضور در حوزه های برگزاری کنکور کارشناسی ارشد در چگونگی اجرای تعهدات نظارت کردند؛ گزارش‌ها حاکی از این است که نحوه برگزاری نسبت به آزمون دکترا بهتر شده است، اما همچنان اشکالات اساسی وجود دارد.

قالیباف ادامه داد: گزارش رسیده نشان می‌دهد در کنکور دکترا ۱۰ درصد و در کنکور کارشناسی ارشد نزدیک به ۱۵ درصد از داوطلبان نسبت به سال گذشته عموماً به دلیل هراس از ابتلا به کرونا در آزمون کمتر شرکت کردند که معنای آن این است که ده‌ها هزار نفر به دلیل نگرانی از ابتلا به کرونا، از شرکت در کنکور محروم شده‌اند در کنکور سراسری این نگرانی‌ها می‌تواند به محرومیت از حضور در دانشگاه منجر شود و این بسیار نگران‌کننده است.

وی افزود: در عین افزایش انتظارات از نهادهای اجرایی برگزاری کنکور، بودجه لازم برای عمل به پروتکل‌ها توسط دولت اختصاص داده نشده است؛ تهیه تجهیزات لازم ضدعفونی و گندزدایی، افزایش عوامل اجرایی، تهیه لوازم محافظتی، به کارگیری افراد کارآزموده برای اخذ امتحان از داوطلبان مشکوک یا مبتلا به کرونا به بودجه نیاز دارد و لازم است که این  مسائل پیگیری شود.

رییس قوه مقننه گفت: نمایندگان محترم مجلس و وزرای محترم بهداشت و علوم و لزوم رعایت فاصله یک و هشت دهم متری تاکید کردند ولی این فاصله در عین عمل در بسیاری از مواقع رعایت نشده است علاوه بر این در کنکور سراسری پیش رو به تعداد بسیار بیشتر داوطلبان نسبت به کنکور دکترا و کنکور کارشناسی ارشد داوطلب وجود دارد.

 قالیباف خاطرنشان کرد: با توجه به تجربه کمتر داوطلبان برای حضور در آزمون‌های سراسری و آشنایی کمتر آنها با فضای آزمون نسبت به آزمون های تحصیلات تکمیلی و همچنین تعداد بسیار زیاد داوطلبان حتماً همراه با خانواده و والدین خود به محل برگزاری آزمون خواهند رفت و این به معنای اضافه شدن صدها هزار نفر از والدین پشت درهای برگزاری محل های آزمون است که نیاز به تمهید و برنامه‌ریزی و مدیریت و اطلاع رسانی‌های لازم دارد.

وی تصریح کرد: در این گزارش موارد دیگری از پروتکل‌های جدید که به طور کامل رعایت نشده، اشاره شده؛ بر این اساس ضروری است روسای کمیسیون‌های بهداشت و آموزش و تحقیقات مجلس و معاون نظارت مجلس شورای اسلامی ظرف ۴۸ ساعت در جلسه ای با حضور وزرای بهداشت و علوم مشکلات موجود را بررسی و برای نحوه رفع این مشکلات برنامه‌ریزی کنند.

قالیباف تاکید کرد:  مهم این است که برگزاری کنکور سراسری ضروری است اما کنکور باید زمانی برگزار شود که از رفع اشکالات موجود اطمینان کامل حاصل شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =