ستاد مناسبات مذهبی آستارا: برپایی دسته‌عزاداری در ماه محرم ممنوع است

آستارا - ایرنا - ستاد شئون مناسبات مذهبی آستارا اعلام کرد: طبق مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا راه‌اندازی دسته‌عزاداری، طشت‌گذاری، طبل و سنج‌نوازی و ایستگاه صلواتی و توزیع نذورات به صورت باز در ماه محرم به دلیل ضرورت پیشگیری از کرونا ممنوع است و نیروی انتظامی و سپاه بر برنامه‌ها نظارت خواهند کرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا امام جمعه آستارا روز یکشنبه در جلسه ستاد شئون مناسبت های مذهبی در سالن اداره تبلیغات اسلامی این شهرستان گفت: در ماه محرم امسال از یک چهارم گنجایش مساجد برای برنامه های عزاداری استفاده خواهیم کرد و باید حضور افراد سالخورده، دارای بیماری زمینه ای و کودکان مدیریت شود.

حجت الاسلام کاظم حافظ نیا افزود: توزیع هرگونه احسان و نذورات مردمی به صورت باز در مقابل مساجد ممنوع است و آبدارخانه مساجد تعطیل خواهند بود و نذورات مردمی باید به صورت بسته بندی شده و بهداشتی در درب خانه ها تحویل داده شود.

او ادامه داد: مساجد ضدعفونی خواهد شد و استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی در آنها الزامی است و عوامل بهداشت در مساجد نظارت خواهند کرد و اعضای هیات امنای مساجد باید برای نظارت کامل و مدیریت برنامه ها تعهد بدهند.

وی بیان کرد: برنامه های مساجد در شب های ماه محرم باید در مدت یک و نیم ساعت اجرا و تمام شود و مردم، هیات های امنا و عزاداری، گردانندگان و متولیان امور بر رعایت پروتکل های بهداشتی نظارت کنند.

حافظ نیا گفت: معاندان و مخالفان برنامه های ماه محرم خوشحال نباشند زیرا به قول رئیس جمهوری محترم، آئین های این ماه را عاقلانه و با تدبیر برگزار خواهیم کرد تا هم با شیوع احتمالی کرونا مقابله شود و هم از فیوضات و معنویات این ماه عزیز بی بهره نباشیم.

حجت الاسلام محمد مهدی حبیبی سرپرست اداره تبلیغات اسلامی آستارا نیز در این جلسه گفت: بی شک به دلیل ضرورت مقابله با شیوع بیماری کرونا، ماه محرم امسال با سال های قبل متفاوت خواهد بود اما با رعایت موازین بهداشتی و عمل به توصیه های رهبر معظم انقلاب اسلامی، به وظیفه دینی خود در خصوص برنامه های محرم اقدام خواهیم کرد.

شیوع بیماری کرونا که بیش از ۲۰۰ کشور جهان را درگیر خود کرده، اعث تعطیلی یا محدودیت در اجرای همایش ها و برنامه ها شده است و اجتماعات مردمی ماه محرم نیز از این قاعده مستثنا نیست.

شهرستان مرزی بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت و بیش از ۱۰۰ مسجد در منتهی الیه غرب استان گیلان و همسایگی جمهوری آذربایجان واقع شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =