طرح انتقال آب سد کمال صالح  به بخشی از شهر اراک آماده بهره‌برداری است

اراک - ایرنا - مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان مرکزی گفت: طرح انتقال آب سدکمال صالح با هدف تامین آب آشامیدنی با کیفیت بخشی از شهر اراک واقع در رینگ (کمربندی) شمالی این شهر تکمیل شده و هفته دولت به بهره‌برداری می‌رسد.

عزت اله آمره‌ای روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: با اجرای این طرح ساکنان شهرک‌های اطراف میدان امام حسین (ع) شامل الغدیر، بعثت و حمیدیه از آب با کیفیت سد کمال صالح بهره‌مند می‌شوند.

وی اظهار داشت: همچنین در هفته دولت طرح انتقال آب سدکمال صالح اراک در رینگ جنوبی که شامل شهرک‌های گردو، ولی عصر، فازهای یک، ۲ و سه هپکو و شهر صنعتی به طرف ترمینال مسافری است، نیز آغاز می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان مرکزی گفت: در گذشته آب آشامیدنی شهر اراک از منابع زیرزمینی تأمین می‌شد و چون سامانه فاضلاب در شهر راه‌اندازی نشده بود و چاه‌ها جذبی بودند،  وزارت نیرو ارتقای کیفیت آب شرب این شهر را در دستور کار خود قرار دارد که این مهم با احداث سد کمال صالح اجرایی شد.

آمره ای افزود: طرح انتقال آب از تصفیه‌خانه به اراک با عنوان رینگ شمالی شامل حدود ۹ و نیم کیلومتر خط انتقال لوله فولادی سایزهای یک هزار و ۲۰۰ و ۸۰۰ میلی‌متری، یک باب مخزن ذخیره ۱۰ هزار متر مکعبی بتنی و حوضچه‌های شیرآلات است

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان مرکزی گفت: طرح انتقال آب کمربند جنوبی شهر اراک نیز به طول ۱۳ کیلومتر در مجاورت جاده کمربندی  ساخته می‌شود و تمامی شیرآلات و بیش از نیمی از  لوله‌های مسیر آن تهیه و در صورت تأمین اعتبار، این شرکت آمادگی اجرای آن در سال ۹۹ را دارد.

آمره‌ای افزود: پیش بینی شده شهر اراک به سبب  وجود سد کمال صالح و منابع آب زیرزمینی، تا سال ۱۴۲۵ مشکلی در تأمین آب آشامیدنی نداشته باشد.

۹۲ درصد از حجم آب مصرفی استان مرکزی در بخش کشاورزی، سه و نیم درصد در بخش صنعت و بقیه در بخش آشامیدنی مصرف می‌شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =