افزایش ثبت نام دانش آموزان در مدارس دولتی البرز

کرج - ایرنا - رییس اداره ارزیابی عملکرد و رسیدگی به شکایات مردمی آموزش و پرورش البرز اعلام کرد که یکی از چالش های اصلی این سازمان مراجعه و هجوم والدین برای ثبت نام دانش آموزان در مدارس دولتی است.

امیر والی پور روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهارداشت: با شیوع ویروس کرونا و تعطیل شدن مدارس و تداوم یافتن آموزش مدارس در فضای مجازی، بسیاری از والدین براین باورند که دیگر نیازی به تحصیل فرزندانشان در مدارس غیردولتی برای سال تحصیلی جدید ندارند.
وی با اشاره به اینکه ۲۰ درصد از جمعیت نیم میلیونی دانش آموزی البرز در مدارس غیردولتی تحصیل می کنند، خاطرنشان کرد: با روند هجومی که در ثبت نام دانش آموزان این مدارس به دولتی وجود دارد می توان شاهد تشکیل کلاس های با تراکم بالای دانش آموزی دراین استان باشیم .
وی بیان داشت: مدارس غیردولتی حدود ۱۰۰ هزار دانش آموز را زیر پوشش فرآیند تعلیم و تربیت در هر سال تحصیلی قرارداده اند که متاسفانه در مدارس دولتی فضای کافی برای دانش آموزانی که ازاین مجموعه خارج می شوند به دلیل کمبود زیرساخت ها وجود ندارد.
وی یادآورشد: هجوم این دانش آموزان برای ثبت نام به سوی مدارس دولتی خاص بویژه در مناطق شهری از جمله نواحی ۴ گانه آموزش و پرورش کرج است.
وی با بیان اینکه البرز از نظر فضای آموزشی در آخرین رتبه استان ها قرار دارد، عنوان کرد: با افزایش نرخ رشد ۳.۵ درصدی دانش آموزان در سال تحصیلی جدید و همچنین افزوده شدن دانش آموزان غیردولتی به آمار مدارس دولتی، میزان تراکم دانش آموزی درکلاس های درس را بالاتر می برد.
والی پور تصریح کرد: سرانه فضای آموزشی در البرز ۳.۸ مترمربع برای هر دانش آموز است درحالی که این سرانه در کشور برای هر دانش آموز ۸.۵ مترمربع است.
وی اضافه کرد: یکی از مشکلات مدارس دولتی البرز را تراکم دانش آموزی بالا در کلاس های درس تشکیل می دهد که این چالش در نواحی آموزش و پرورش ۴ و ۳ کرج بیشتر دیده می شود به گونه ای که تراکم کلاس های آن بین ۴۵ تا ۵۰ نفر است.
وی با اشاره به اینکه بهترین مدرسه برای دانش آموزان، نزدیکترین مدرسه به محل سکونتشان می باشد، ادامه داد: به منظور انجام دقیق فرآیند ثبت نام درمدارس البرز، براساس دستورالعمل وزارتخانه ستادهای مرکزی، اصلی و فرعی نظارت برثبت نام وصیانت از حقوق اولیا و دانش آموزان برای سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ در استان و نواحی و مناطق هشتگانه آموزش و پرورش تشکیل وفعال شد.
رییس اداره ارزیابی عملکرد و رسیدگی به شکایات مردمی اداره کل آموزش و پرورش البرز گفت: برای نظارت برفرآیند ثبت نام دانش آموزان ۶ اکیپ درروزهای دوشنبه و ۶ اکیپ در روزهای چهارشنبه به صورت مستقیم با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی به مدارس استان اعزام می شوند تا در قالب چک لیست هایی که دراختیاردارند، نتایج بازدید را برای پیگیری بیشتر ثبت کنند.
وی بیان داشت: براساس گزارش کارشناسان تیم های نظارتی، مدیران نواحی و مناطق استان موظف می شوند، مشکلات را طرف مدت کوتاهی برطرف کنند.
والی پورادامه داد: در برخی ازمدارس البرزکه تراکم بیشتری برای ثبت نام دانش آموزان وجود دارد، از مدیران آموزش و پرورش استان درخواست شده که این مدارس در روزهای یکشنبه و سه شنبه نیز فعالیت کاری داشته باشند.
وی به ثبت نام شدن بیشتر دانش آموزان درمدارس این استان پرداخت و اظهارداشت: متاسفانه هنوز درخواست ها برای جابه جایی وثبت نام دانش آموزان از مدارس غیردولتی به دولتی در البرز به این علت که می گویند کلاس ها مجازی برگزارمی شود، همچنان وجود دارد درحالی که این روند، ورشکستگی مدارس غیردولتی را درپی دارد.
وی یادآورشد: استان البرزسال های طولانی است که با مشکل کمبود فضای آموزشی مواجهه است و هجوم دانش آموزان مدارس غیردولتی و رشد بالای سالانه دانش آموزی به دلیل مهاجرت درسال های آینده البرز را با مشکلات جدی روبرو می کند.
این مسوول افزود: امسال به دلیل افزایش قیمت ملک، موسسان متقاضی مدارس غیردولتی در البرز، نتوانستند فعالیت آموزشی خود را شروع کنند و همچنین مدارس غیردولتی نیز که ۸۵ درصد فضای آموزشی آنها استیجاری است با مشکلات مختلفی روبرو شدند.

وی تاکید کرد: به دستور مدیرکل آموزش و پرورش البرز، کارگروهی برای رسیدگی به مشکلات مدارس غیردولتی برای سال تحصیلی جدید در استان تشکیل شده است.
استان البرز۵۰۰ هزاردانش آموز دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =