توصیه هایی از جنس آرامش و رعایت بهداشت برای کنکوری ها

کرج - ایرنا - شیوع ویروس کرونا در این ماه ها نه تنها مشاغل و فعالیت های مختلف اجتماعی را در کشور و البرز تحت تاثیر قرار داد بلکه در سایه شوم آن آزمون سراسری دانشگاه ها با تاخیر حدود ۲ ماهه مواجه شد که کارشناسان امورتربیتی و بهداشتی برای کاستن از اضطراب کنکور و کرونا توصیه هایی از جنس آرامش و رعایت پروتکل ها را به خانواده ها و داوطلبان دارند.

امسال بیشتر برنامه‌ریزی‌ها و تصمیم‌گیری‌ها به علت شیوع کرونا و شدت گرفتن موج های  آن با چالش‌هایی مواجه شد که نمونه بارز آن را می توان در تاخیر زمانی برگزاری کنکورسراسری مشاهده کرد. تصور بر این بود که با جابه جایی یکی دو ماهه آزمون ها، امکان برگزاری در شرایط عادی این ماراتن بزرگ بوجود می آید اما استمرار سایه شوم کرونا، سرانجام تصمیم گیری ها را به سمت برگزاری از آزمون در شرایط سخت برد. 

از سوی دیگر هرچند آزمون سراسری دانشگاه ها از گذشته تا کنون خود دارای شرایط خاص روحی توام با اضطراب و استرس برای داوطلبان و خانواده ها بوده  اما امسال شرایط جدیدی به نام عصر کرونایی بر آن حاکم شده که افزون بر استرس علمی، ترس از ابتلا به این بیماری را هم بر دغدغه های فکر ی افزوده است.

با این وجود برگزاری آزمون کارشناسی ارشد با حضور بیش از ۶۰۰ هزار داوطلب این مقطع تحصیلی در سراسر کشور آن هم در شرایط کرونایی تجربه جدیدی از ادامه فعالیت های آزمونی به وجود آورد که می تواند با قاعده و قانون بهتر برای داوطلبان کنکور سراسری لحاظ شود.

در این حال کارشناسان علوم تربیتی و بهداشتی به خانواده ها و داوطلبان توصیه می کنند که ضمن کاستن از استرس و اضطراب رقابت فشرده علمی به رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله اجتماعی توجه کرده چرا که امروز به برکت توسعه زیر ساخت های آموزشی در ۲ بخش دولتی ، نیمه دولتی و خصوصی همچون ادوار گذشته دغدغه قبولی در مراکز آموزش عالی وجود ندارد.

اگر چه در دهه های ۶۰، ۷۰ و تاحدودی ۸۰ به واسطه محدودیت مراکز آموزش عالی میزان راهیابی به دانشگاه ها برای بسیاری از داوطلبان سخت و دشوار شده بود اما امروز وجود مراکز آموزش عالی متنوع در سه بخش دولتی ،نیمه دولتی و خصوصی این فرصت را به وجود آورده تا تمام داوطلبان 

کنکور سراسری بتوانند حتی در رشته های  دلخواه ادامه تحصی دهند.

براین اساس اضطراب و ترس ناشی ار رقابت کنکور موضوعی نیست که داوطلبان دهه ۹۰ را همانند دهه های گذشته سخت وغیر ممکن به نظر برسد ، ضمن آنکه در سال های اخیر حتی بخشی از ظرفیت دانشگاه های دولتی کشور خالی از دانشجو ماند که این امر بیانگر بالا بودن ظرفیت ها 

برای ادامه تحصیل در رشته های مناسب علمی است.

روی دیگر سخن اینکه امروزه در کنار مراکز آموزش عالی ،ظرفیت های علمی و مهارتی کشور مانند آموزش های فنی و حرفه ای فراوان بوده و حتی این ظرفیت ها ،دانش آموختگان آموزش عالی را به سمت مهارت آموزی فرا می خوانند چرا که در زمان کنونی مهمترین راهکار برای دستیبابی به شغل مناسب داشتن یک تا چند مهارت است.

هرچند که مراکز آموزش عالی در رشته های مختلف تحصیلی به لحاظ تخصص دارای ماهیت علمی خاص خود بوده و داوطلبان بنا به خواست فردی یا خانوادگی طالب رشته های دلخواه هستند اما امروز باید بدانیم که راه ها برای ادامه تحصیل جوانان باز است و همزمان می توان در کنار مدارک دانشگاهی از تخصص های مهارتی نیز بهره برد.

بر همین اساس اضطراب درخصوص قبولی در رشته های مورد نظر تاحدود زیادی واقع بینانه نیست و ترس و اضطراب را باید در این بخش کنار گذاشت ، موضوع بعدی ویروس کرونا است که امروزه رعایت الزامات بهداشتی ممکن ترین واکسن برای پیشگیری از آن است.    

توصیه های کارشناسان علوم تربیتی 

کارشناسان علوم تربیتی معتقدند که خانواده‌ها باید اضطراب کنکوری‌ها را از بین ببرند زیرا فردی که استرس بیش ازحد دارد نمی تواند برای شرکت در این آزمون آمادگی لازم پیدا کند.

به گفته آنان کنکوری‌ها در این روزهای باقیمانده باید روزانه بین ۱۰ تا ۱۲ ساعت مطالعه داشته باشند ضمن آنکه فضای اضطراب واسترس را از خود دور کنند.

توصیه ضد استرسی

استاد دانشگاه و روانشناس البرزی گفت: استرس امسال کنکوری ها نسبت به سال های قبل به دلیل شیوع بیماری کرونا متفاوت تر است به همین دلیل فشار غیرمنطقی برخی از والدین و بلاتکلیفی در مورد برگزاری کنکورسراسری ، انتشار اخبار مربوط به کرونا دررسانه ها و شبکه های اجتماعی فشارمضاعف روحی و روانی برداوطلبان کنکور۹۹ به خصوص برای دانش آموزان وارد کرد.

دکتریونس جاوید نسب اظهارداشت: اکنون که زمان کنکور سراسری مشخص شده است، داوطلبان باید با مثبت اندیشی و ملزم کردن خود به رعایت پروتکل های بهداشتی، استرس کرونایی را از ذهنشان پاک کنند.

وی خاطرنشان کرد: داوطلبان باید با خود آرامی وتوجه به اصول خود مراقبتی آماده حضوردرسر جلسه این آزمون‌ بزرگ و سرنوشت ساز شوند.

جاوید نسب  با اشاره به اینکه ادامه یافتن جریان استرس برای داوطلبان کنکور مخرب است، یادآورشد: برای کاهش استرس کنکوری ها باید به هفت قانون طلایی چون برنامه‌ریزی، استراحت، خواب راحت، تغذیه سالم، تمرکز فکری، مثبت‌اندیشی، آرامش روحی روانی توجه ویژه داشته باشند.

وی  با بیان اینکه وجوداسترس کنترل شده می‌تواند اثرات مثبتی درکمک به ارتقا و افزایش خلاقیت‌های فردی داشته باشد، اضافه کرد:بالعکس استرس شدید وطولانی اثرات منفی فیزیولوژیکی، احساس خستگی ممتد، بی‌حالی، بی‌میلی و افسردگی را به همراه دارد.

این روانشناس بیان داشت: خانواده ها باید با تشویق کنکوری‌ها به آن‌ها روحیه داده و برای بارورکردن استعدادهای فرزندانشان تلاش کنند تا درجلسه آزمون سراسری با آمادگی کامل روحی و روانی حاضرشوند.

وی با تاکید براینکه خانواده‌ها باید دربرخورد با کنکوریها واقع‌گرا باشند، افزود: ازخانواده‌ها تقاضا می‌شود توقع خود از فرزندانشان را هم‌سطح با جایگاه واقعی آنها کرده و با توقع زیادی فرزندان خود را دچار استرس شدید نکنند.

الزامی بودن پروتکل های بهداشتی

رییس امور پردیس های دانشگاه فرهنگیان استان البرز نیز درباره بایدها و نبایدهایی که داوطلبان کنکور سراسری ۹۹ برای پیشگیری ازکرونا باید مورد توجه قراردهند اشاره کرد و گفت: امسال اجرای پروتکل‌های بهداشتی که از سوی ستاد ملی کرونا برای کنکورابلاغ شده،الزامی است.

 دکتر نصراله صالحی اظهارداشت: بهتر است داوطلبان کنکور سراسری به منظور پیشگیری ازابتلا به کرونا به این توصیه ها ی ضد کرونایی گوش فرادهند وعمل کنند.

وی خاطرنشان کرد: درطول مدت برگزاری آزمون داوطلبان باید ازماسک استفاده کنند وماسک مورد استفاده از نظرسایز مناسب صورت فرد باشد، دربرخی ازموارد مشاهده شده است که کش ماسک‌ها شل بوده است و ماسک فرد به طورمداوم جا به جا می‌شود.

صالحی با اشاره به اینکه یکی از نگرانی‌ها تجمع والدین اطراف حوزه‌های آزمون کنکوراست، اضافه کرد: تجمع والدین در اطراف حوزه امتحانی می‌تواند خطرآفرین باشد .

وی عنوان کرد: داوطلبانی که ازوسیله نقلیه شخصی یا تاکسی‌ دربست برای تردد به حوزه امتحانی استفاده می‌کنند، خطر جدی آنها را درطول مسیر به سمت حوزه امتحانی تهدید نمی‌کند، اما داوطلبانی که با وسیله حمل و نقل عمومی تردد می‌کنند حتما محلول یا ژل ضدعفونی همراه داشته باشند و قبل و بعد ازسوارشدن به مترو یا اتوبوس دست‌های خود را ضدعفونی کنند.

رییس امورپردیس های دانشگاه فرهنگیان استان البرزادامه داد: داوطلبان درطول ساعت برگزاری کنکورازخوردن مواد غذایی پرهیز کنند یا اگرنیاز به مواد قندی دارند، حتما قبل از خوردن دست خود را به طور مجدد با محلول الکلی ضدعفونی کنند.

وی افزود: به دلیل گرمای هوا توصیه می‌شود که داوطلبان حتما یک بطری آب درجلسه آزمون همراه خود داشته باشند و در صورت لزوم در طول مدت امتحان آب بنوشند.

رعایت الزامات شرط پیشگیری از کرونا 

پزشک البرزی می گوید که رعایت الزامات یعنی استفاده از ماسک ، دستکش مناسب، مواد ضدعفونی کننده و رعایت فاصله فیزیکی مهمترین اقدامات برای پیشگیری از کرونا در زمان برگزاری آزمون سراسری دانشگاه ها است.

دکتر شهرام آقایی بیان داشت: هر یک از داوطلبان می بایست با رعایت پروتکل ها می توانند در پیشگیری از انتقال این بیماری موثر واقع شوند کما اینکه رعایت الزامات بهداشتی فقط مختص کنکور سراسری نیست بلکه در تمام مراحل زندگی تا زمان ریشه کنی کرونا و حتی پس از آن باید مورد توجه قرار گیرد.

وی ادامه داد: کرونا درس بزرگی برای بشریت است که باید در تمام مراحل زندگی به موازین بهداشتی پایند بود و رعایت نکات بهداشتی از مسائلی است که قبل از کرونا هم به مردم توصیه اکید شده است. 

اولویت سلامت کنکوری ها

مدیرکل آموزش و پرورش البرز هم با اشاره به اینکه این روزها در کشور فضای روحی نامساعدی به دلیل شیوع بیماری کرونا وجود دارد، گفت: رعایت الزامات کرونا مهمترین موضوع در این روزها است که داوطلبان کنکور سراسری افزون بر مطالعه مناسب باید سلامتی خود را دراولویت قرار دهند.

دکتر سالارقاسمی اظهارداشت: به داوطلبان کنکور توصیه می‌شود که با پرهیزازدنبال کردن اخبار استرس ‌زا انگیزه و عمل را با یکدیگر به کارگیرند و مطالعه موثری را درپیش گیرند.

وی بیان داشت: شیوع ویروس کرونا درکشور تمام بخش‌های جامعه از جمله اقتصاد، فرهنگ و نظام آموزشی را تحت تاثیر خود قرارداد وداوطلبان کنکور ازترکش شیوع این بیماری بی نصیب نماندند.

وی با بیان اینکه امسال کرونا داوطلبان کنکور ۹۹ را با دل نگرانی دیگری به جز اضطراب روبرو کرد، یادآورشد: تعطیلی مدارس، کلاس‌های کنکورو تقویتی، سالن‌های مطالعه و کتابخانه‌ها و دیگر مکان‌های مورد نیاز برای مطالعه کنکور باعث شده که شرایط استرس بیش از پیش برداوطلبان کنکور به خصوص دانش آموزان وارد شود اما آنچه این روزها مهمترمی باشد، حفظ سلامت کنکوری ها است.

وی تصریح کرد: کنکوری ها برای تمرکز و فراگیری بیشتر آموخته ها نیازمند آرامش خاطر هستند درحالی که با موضوع بیماری کرونا این آرامش تحت تاثیرقرارگرفت ولی باید به تقویت آرامش فردی برای آمادگی بیشتر در کنکور هم توجه ویژه ای کرد.

قاسمی یادآورشد: برای رسیدن به موفقیت باید موانع را از سرراه برداشت و برای برداشتن موانع ریزودرشت باید قدم‌های اساسی برنامه‌ریزی‌شده دراین شرایط کرونایی برداشت وازخودمراقبتی غافل نشد.

به منظورحفظ سلامت داوطلبان وافزایش حوزه های امتحانی، روزهای برگزاری کنکور سراسری از ۲ روز به ۴ روزافزایش یافته است.

 زمان بندی برگزاری آزمون گروه آزمایشی هنر،صبح روز چهارشنبه ۲۹ مرداد ماه، گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی و علوم انسانی هم صبح روز پنجشنبه ۳۰ مرداد، گروه آزمایشی علوم تجربی: صبح روز جمعه ۳۱ مرداد و گروه آزمایشی زبان:هم صبح روز شنبه یکم شهریورماه ۹۹ برگزارمی شود.

در حوزه آموزش و پرورش البرز حدود ۴۰ هزار نفر داوطلب دانشگاه ها هستند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =