۱۸ مرداد ۱۳۹۹،‏ ۲۲:۵۲
کد خبرنگار: 2971
کد خبر: 83900542
۰ نفر

برچسب‌ها

روسیه مسبب دستگیری اتباع خود در بلاروس را اوکراین خواند

مسکو - ایرنا - سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه بدون اشاره به نام اوکراین اعلام کرد: اطلاع داریم که در خصوص دستگیری ۳۳ تبعه روس در بلاروس پای کشوری دیگر در میان است.

به گزارش ایرنا، ماریا زاخارووا روز شنبه در یک همایش سیاسی-آموزشی جوانان با عنوان «قلمرو تفکرات-2020» در حومه مسکو ماجرای دستگیری 33 تبعه روس در بلاروس را دسیسه چینی کشور سوم خواند.

هفته گذشته ۳۳ تبعه روس در حومه مینسک دستگیر شدند که گفته می‌شود عضو شرکت خصوص امنیتی واگنر روسیه هستند که برای پول در هر کشوری دست به عملیات نظامی می‌زند.

ولادیمیر زلنسکی رییس جمهوری اوکراین از همتای بلاروسی خود خواسته بازداشت شدگان روس را به اوکراین تحویل دهد.

زاخارووا افزود: یک هفته است که ماجرای دستگیری این افراد در بلاروس، پهنه اطلاع رسانی این کشور را پر کرده است. آن را حتی عملیات ویژه طرف روسی برای اعزام نیروهای آموزش دیده به کشور همسایه خوانده اند.

زاخارووا گفت: از قرائن چنین برمی آید که این اقدام یک دسیسه کشور ثالث بود. اما یک هفته است که سر مردم بلاروس را با این مساله مشغول کرده اند و در این مورد مقاله ها نوشته و گزارش ها منتشر کرده اند. 

گفتنی است روزنامه روسی کامسامولسکایا پراودا به نقل از یک مقام سازمان های امنیتی روسیه نوشت: دستگیری 33 تبعه روسیه در بلاروس را سازمان های اطلاعاتی اوکراین برنامه ریزی کرده اند. 

به گفته این مقام که نامش فاش نشده است، چند نفر که خود را کارکنان شرکت روس نفت معرفی کرده بودند اعلام کردند که درپی استخدام نگهبانان برای مراکز نفتی این شرکت در خارج هستند و به این ترتیب اتباع روس را فریب داده اند. 

روسیه انتخابات در بلاروس را پیگیری میکند

زاخارووا در ادامه اظهارات خود به انتخابات ریاست جمهوری بلاروس هم اشاره کرد و گفت: روسیه اولین سال نیست که پیشنهاد می کند در چارچوب سازمان امنیت و همکاری اروپا اصول شفافی برای روند انتخابات تنظیم شود و فقط به نتیجه گیریهای کارشناسان مختلف و ناظران استناد نشود. 

به گفته زاخارووا، در بلاروس همینک گروه ناظران از کشورهای مختلف فعالیت می کند که باید ارزیابی خود را از روند انتخابات اعلام کنند.   

  

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =