تجمعات عامل اصلی شیوع ویروس کرونا است

قزوین - ایرنا - معاون سیاسی استاندار و سخنگوی ستاد مقابله و پیشگیری کرونا استان قزوین گفت: براساس ارزیابی و سنجش‌های صورت گرفته، حضور در تجمعات عامل اصلی و مهم ابتلا به ویروس کرونا اعلام شده است.

منوچهر حبیبی عصر شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا تصریح کرد: براساس ارزشیابی صورت گرفته در قالب ۱۴ پرسش و در ۱۴ محور از ۱۲۸ بیمار مبتلا به بیماری کرونا که توسط دانشگاه علوم پزشکی قزوین صورت گرفته، ۵۰ درصد آنها عنوان کردند که در ۱۴ روز گذشته با یک بیمار کرونایی در تماس بوده و یا اینکه یک بیمار مبتلا به این ویروس را در خانه داشته‌اند.

وی ادامه داد: ۳۲ درصد پاسخ دهندگان نیز اعلام داشتند که در ۱۴ روز گذشته به یکی از ادارات شلوغ استان به جهت شرایط کاری مراجعه داشته، ۲۵ درصد آنها به مراکز درمانی و یا بیمارستانی رفته و ۲۱ درصد آنها نیز به مراکز خرید مانند بازار رفته‌اند.

به گفته وی، ۱۷ درصد پاسخ دهندگان اظهار داشته‌اند که طی روزهای اخیر حداقل یک مرتبه از تاکسی و یا وسایل نقلیه مسافربر استفاده داشته و ۱۳ درصد آنان نیز در مراسم‌های عروسی و یا عزا شرکت داشته‌اند.

حبیبی با بیان اینکه همه آمار و اطلاعات بیانگر آن است که تجمعات عامل اصلی شیوع و ابتلا افراد به این بیماری بوده، تاکید کرد: از سوی دیگر، استفاده نکردن از ماسک نیز یکی از علت‌های مهم ابتلا به این ویروس عنوان شده است.

وی یادآور شد: رعایت نکردن فاصله‌گذاری اجتماعی از سوی افراد در تجمعات موضوع مهمی است که شهروندان باید نسبت به رعایت آن دقت نظر داشته باشند.

قزوین و البرز در وضعیت قرمز قرار دارند

معاون سیاسی و امنیتی استاندار قزوین افزود: در حال حاضر شهرستان‌های قزوین و البرز از وضعیت قرمز برخوردار بوده، تاکستان، بویین زهرا و آبیک در وضعیت نارنجی و شهرستان آوج نیز در وضعیت زرد به سر می‌ برند.

وی ادامه داد: به شهروندان قزوینی همچنان توصیه می‌شود تا ضمن استفاده از ماسک در تمام شرایط، زمان حضورشان در مراکز خرید را به حداقل رسانده و رعایت فاصله گذاری اجتماعی و دستورالعمل‌های بهداشتی را سرلوحه کارهای خود قرار دهند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =