آبزی‌پروری چهارمحال و بختیاری سالانه نیازمند ۱۰۰ میلیون بچه ماهی است

شهرکرد- ایرنا -مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت: بهره‌برداران پرورش ماهی این استان، سالانه به ۱۰۰ میلیون بچه ماهی پرورش نیاز دارند که تنها ۴۶ میلیون آن در استان تولید و تکثیر می‌شود.

به گزارش روز شنبه ایرنا، پرویز منصوری تعداد مزارع پرورش بچه ماهی در استان را ۳۳ مزرعه ذکر کرد و اظهار داشت: سالیانه  ۴۶ میلیون قطعه بچه ماهی قزل‌آلا در این استان تولید و تکثیر می‌شود که این حجم تولیدی، تامین کننده نیمی از نیاز  استان نیست.
وی تاکید کرد: با توجه به میزان نیاز استان به بچه ماهی، می‌توان با ایجاد مرکز تولید بچه ماهیان اصلاح نژادشده و عاری از بیماری (SPF) این نیاز را برطرف کرد.

منصوری، بیشترین تولید بچه ماهی استان را شهرستان اردل اعلام کرد و گفت: این منطقه مستعد با تولید ۱۸ میلیون قطعه بچه ماهی بیشترین میزان تولید بچه ماهی در استان را به خود اختصاص داده است.

مدیر شیلات و امور آبزیان چهارمحال و بختیاری تاکید کرد: ارزش اقتصادی این محصول تولیدی در استان در سال گذشته افزون بر ۲۷۶ میلیارد است که از خروج ثروت از استان جلوگیری کرد.

وی ،با بیان اینکه  فعال‌سازی و تولید و تکثیر بچه ماهی نیاز به مشارکت و  سرمایه‌گذاری بخش خصوصی است، افزود: در این زمینه رایزنی‌هایی انجام شده  و در صورت تامین سرمایه‌گذار مرکز تولید بچه ماهی اصلاح‌نژاد شده در استان راه‌اندازی می‌شود.

منصوری افزود: با توجه به تصمیم سازمان شیلات مبنی بر محدودیت واردات تخم ماهی چشم‌زده در چند سال گذشته  و تقاضای بازار، تمهیدات لازم با ارائه تسهیلات بانکی برای تجهیز و تکمیل ظرفیت‌های چندین مرکز تکثیر تخم چشم‌زده  نیز آغاز شده است.
وی گفت: با وجود استعداد استان و دستورالعمل ابلاغی، تخم چشم‌زده مورد نیاز مزارع در سطح استان به صورت تمام ماده و تغییر جنسیت یافته داخلی در راستای سیاستهای اقتصاد مقاومتی تولید خواهد شد.

مدیر شیلات و آبزیان چهارمحال و بختیاری گفت: این استان با تولید سالانه بیش از ۲۴ هزار تن ماهی قزل آلا، ۱۵درصد از ماهیان سردآبی کشور را به خود اختصاص داده است.

وی، سرانه مصرف ماهی در این استان را هفت کیلوگرم دانست و گفت: سرانه مصرف ماهی در کشور ۱۰ کیلوگرم و میانگین جهانی بالای ۲۰ کیلوگرم است.
منصوری، از فعالیت ۴۰۰ مزرعه پرورش ماهی دارای پروانه بهره‌برداری در سطح استان خبر داد و تصریح کرد: بیش از ۹۹ درصد مزارع در حوزه سرشاخه‌های کارون است.
به گزارش ایرنا، سالانه یک میلیون و ۵۰۰هزار تن انواع محصولات کشاورزی در  استان تولید می‌شود که حدود ۲۳ هزار تن آن در بخش شیلات و ماهیان سردآبی است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =