آستان ثامن الائمه (ع) لبریز از عشق به ولایت شد

مشهد-ایرنا- همزمان با ۱۸ ذی الحجه و سالروز واقعه تاریخ ساز شیعه در غدیر خم، زائران آستان ثامن الحجج علی بن موسی الرضا (ع) با حضور در صحن و سرای حضرت دوست، عید ولایت و امامت حضرت علی (ع) را به شکرانه اکمال دین و اتمام نعمت بر شیعیان جشن گرفتند.

به گزارش ایرنا، حامیان راستین ولایت با حضور در حرم انیس النفوس و ایستادن در پیشگاه مقدس حضرت رضا(ع)، هنگامه اعلام وصایت و ولایت امام علی (ع) در غدیر خم و ریزش باران الطاف الهی بر گلزار جان‌های تشنه را گرامی داشتند.

در غدیر بود که ریزش باران وحی بر جان پیغمبر اسلام (ص) لبریز شد و گل واژه‌های امامت و ولایت بر لبهایش نشست، در آن هنگام دست تمامیت اسلام بالا رفت و کلمات آسمانی از کلام نبی مکرم اسلام (ص) خارج شد که "هر که را من مولا و سرپرست اویم، پس علی (ع) نیز مولا و سرپرست اوست".

غدیر تنها یک کلمه نیست بلکه دریایی از معرفت و عشق به ولایت است، آنجا که رسالت آسمانی پیامبر (ص) به اکمال نزدیک می‌شود درخت دین در غدیر تا آسمان اوج می‌گیرد و زمین از در آغوش داشتن علی (ع)و فرزندانش به خود می‌بالد.

در چنین روزی است که آستان ملائک پاسبان رضوی میزبان ولایتمدارنی می‌شود که سالروز طلوع امامت دوازده خورشید از غدیر و ریزش آب زلال از دریای خیرات نبوی را پاس بدارند و سر تکریم در مقابل هشتمین خورشید آسمان ولایت و امامت فرود آورند.

مشهدالرضا بویژه حرم ثامن الحجج (ع) لبریز از شور و شعف و احساسات معنوی دوستداران اهل بیت (ع) است، این رسم دیرین مردم این شهر است که در چنین روزی دل به انوار رحمت درگاه قدسی انیس النفوس سپرده و وجود خود را لبریز از معنویت حرم ثامن الائمه (ع) کنند که این حضور در اسناد آستان قدس رضوی تجلی یافته است.

مجموعه ارزشمندی شامل افزون بر ۵۰۰ سند تاریخی از برگزاری جشن اعیاد مذهبی در حرم رضوی به ویژه اعیاد قربان و غدیر مربوط به دوره‌های مختلف تاریخی در مرکز اسناد آستان قدس رضوی نگهداری می‌شود.

کارشناس مرکز اسناد سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در این باره می‌گوید: برگزاری مراسم جشن و اعیاد مذهبی در جوار حرم مطهر امام رضا(ع)، از گذشته‌های دور مرسوم بوده است که طی آن، اماکن متبرکه، سردرها، ایوان‌ها و مناره‌ها را نورافشانی می‌کردند و علاوه بر اوقات نماز، در صبح و شام عید نقاره نواخته می‌شده است.

اعظم نظرکرده افزود: همچنین طبقات مختلف مردم در رواق‌ها به ویژه صحن عتیق (انقلاب) و صحن جدید (آزادی) حاضر می‌شدند و مراسم جشن و سلام همراه با پذیرایی از مردم انجام می‌شد.

وی اضافه کرد: حدود ۵۷۰ سند در رابطه با اعیاد مذهبی و بویژه عید سعید غدیرخم در آرشیو مدیریت اسناد و مطبوعات آستان قدس رضوی موجود است که قدیمی‌ترین سند در مورد اعیاد مذهبی و برپایی جشن و سرور در حرم رضوی به ویژه عید غدیر، مربوط به سال ۱۰۲۱ قمری در دوره صفویه است که در آن پرداخت هزینه‌های ضرب سکه مخصوص عید غدیرخم، پرداخت حق الزحمه پیش ‌نماز در این روز و خرید میوه و شیرینی و چراغانی صحن مبارک عتیق(صحن انقلاب فعلی) به تفصیل بیان شده است.

کارشناس مرکز اسناد سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی گفت: همچنین دستورالعمل صادر شده سال ۱۳۱۵ قمری در مورد چگونگی برگزاری مراسم عید غدیر به دربان‌باشی کل آستان قدس رضوی از طرف متولی ‌باشی آستانه یکی از اسناد ویژه در این خصوص است که درآن تاکید شده است تا چراغ‌های صحن‌ها روشن شود و چراغانی در شب عید انجام شود و نقاره‌ چیان در نهایت نظم حاضر باشند و نقاره بنوازند و مجلس سلام در ایوان طلای نادری باشکوه برگزار شود.

نظرکرده افزود: هزینه حواله‌هایی که بابت هزینه‌های شب‌های به خصوصی مانند شب‌های عید اضحی(قربان)، غدیر و عرفه صادر می‌شد به طور معمول از محل درآمدهای مزارع موقوفۀ آستان ‌قدس‌ رضوی در قسمت‌های مختلف مشهد و شهرهایی مثل نیشابور، خواف، تربت حیدریه و سبزوار تأمین می‌شد و از دیگر موارد تأمین این هزینه‌ها می‌توان به نذورات و هدایای مردم و واقفان به آستان قدس رضوی نیز اشاره کرد.

در عید غدیر امسال نیز مراسم ویژه عید ولایت و امامت از شب گذشته همچون همیشه با صدای نقاره‌های حرم مطهر رضوی آغاز شد، همه صحن و سرای حضرت و خیابانهای شهر مشهد آذین بندی شده بود و نصب پارچه نوشته‌های مزین به نام علی (ع) و نورافشانی آسمان این شهر و به راه افتادن کاروانهای خودرویی سرود در خیابانها از نمونه‌های شادی مردم به واسطه فرارسیدن این عید بود.

طبق سنت هر ساله در صبح روز عید غدیر دعای ندبه همزمان با طلوع آفتاب در حرم مطهر رضوی قرائت می‌شود که امسال نیز این دعا با نوای حجت الاسلام و المسلمین جعفر اسلامی فر قرائت شد.

ویژه برنامه جشن روز عید غدیر با عنوان مراسم خطبه خوانی غدیر، ‌امروز صبح برگزار می‌شود که در این برنامه ‌آیت الله سیداحمد علم الهدی نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی به قرائت، شرح و توضیح خطبه غدیر پرداخته و مداحان و ذاکران اهل بیت عصمت و طهارت(ع) به مدیحه‌سرایی، مولودی‌خوانی و شعرخوانی می‎پردازند.

اجرای تواشیح، نمایش آئینی غدیر، مسابقه، سخنرانی گفت و گو محور و شب شعر از دیگر برنامه‌های روز عید غدیر است. برای شام عید غدیر هم  مراسم باشکوه جشن سادات معزز با حضور خدام، روحانیون و هیات‌های مذهبی و سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین علیرضا پناهیان و مدیحه سرایی تدارک دیده شده که در صحن جامع رضوی برگزار می‎شود.

صوت و تصویر مراسم به صورت زنده توسط نمایشگرهای پهن پیکر در صحن های حرم مطهر پخش می شود و مخاطبان خارج از حرم می توانند از طریق رسانه ملی و درگاه اینترنتی رضوی تی. وی این برنامه ها را دنبال کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =