وزارت خارجه آمریکا: فشار بر مشاور سابق بن‌سلمان قابل قبول نیست

تهران- ایرنا- وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که واشنگتن هرگونه فشار بر «سعد الجبری» مشاور سابق «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی و خانواده او را غیر قابل قبول می‌داند.

به گزارش ایرنا به نقل از الجزیره، وزارت خارجه آمریکا جمعه شب اعلام کرد: الجبری سال‌ها شریک واشنگتن در تلاش‌ها برای مبارزه با تروریسم بوده و واشنگتن مشارکت وی در حفظ امنیت شهروندان آمریکایی را ارج می‌نهد.

وزارت خارجه آمریکا تأکید کرده است: هر گونه اتهام علیه الجبری باید از طریق سیستم قضایی و با شفافیت کامل با آن برخورد شود.

در بیانیه این وزارتخانه اضافه شده است: برخی گزارش‌ها درباره دلایلی که سبب شد تا الجبری کانادا را ترک کند، نگران‌کننده بوده و همچنین هرگونه تحت فشار قرار دادن خانواده وی، اقدام غیر قابل قبول به شمار می‌آید.

وزارت خارجه آمریکا از ریاض درخواست کرده تا افراد خانواده الجبری را آزاد کنند و آنها را تحت فشار قرار ندهند.

در همین پیوند، الجبری در گفت ‌وگو با شبکه خبری سی ان ان مدعی شد که همچنان وی تهدید به مرگ می‌شود.

رییس پیشین دستگاه اطلاعاتی عربستان که اکنون در کانادا در تبعید بسر می‌برد، روز پنجشنبه با ارائه شکایتی به یک دادگاه آمریکایی گفت: محمد بن سلمان ولیعهد عربستان در سال ۲۰۱۸ تیمی را برای ترور وی اعزام کرد اما این طرح از سوی مقام‌های کانادایی خنثی شد.

الجبری برای مدت طولانی مشاور شاهزاده محمد نایف ولیعهد پیشین عربستان بود. بن سلمان در سال ۲۰۱۷ جایگزین بن نایف شد و اکنون حاکم واقعی عربستان و متحد نزدیک آمریکاست.

منابع آگاه امسال به رویترز گفتند؛ الجبری از اسنادی اطلاع دارد که حاوی اطلاعات حساسی بوده که ولیعهد سعودی نگران لطمه آن به خود است.

الجبری در یک شکایت ۱۰۷ صفحه‌ای که علیه ولیعهد سعودی و ۲۴ تن دیگر به دادگاه فدرال استان کلمبیا ارایه داده، گفته است که ولیعهد سعودی در اکتبر سال ۲۰۱۸ تیمی را برای ترور وی به کانادا اعزام کرده بود.

در این شکایت، به اعزام تیم ترور از عربستان و از طریق اقیانوس اطلس برای قتل الجبری اشاره شده است.

بر اساس این شکایت، تیم ترور شامل افراد نزدیک به بن سلمان، ولیعهد سعودی بوده است. این تیم ۲ چمدان حاوی ابزارهای تحقیقات جنایی به همراه داشته است. تیم ترور را فردی همراهی می‌کرده که با چگونگی پاکسازی صحنه جرم آشنایی داشته است.

این افراد در صدد بودند به صورت مخفیانه وارد کانادا شوند و از این رو با ویزای توریستی به کانادا رفته و وانمود کردند که همدیگر را نمی‌شناسند. اما افسران مرزی به آنها مشکوک شدند و به عکسی دست یافتند که آنان را کنار هم نشان می‌داد و از این رو دروغ‌شان فاش شد.

این حادثه یک هفته پس از قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار عربستانی به دست مزدوران سعودی در کنسولگری عربستان در استانبول ترکیه رخ داد.

محمد بن سلمان ولیعهد عربستان در پی قتل خاشقچی با انتقادهای بین المللی مواجه شد و منابعی از دولت آمریکا گفتند که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سی آی ای) معتقدند که ولیعهد عربستان نه تنها با این موضوع (ترور) موافق بوده بلکه چه بسا دستور آن را نیز صادر کرده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =