وزیر خارجه لبنان: نتایج تحقیقات انفجار بیروت بزودی مشخص می‌شود

تهران- ایرنا- وزیر امور خارجه لبنان ابراز امیدواری کرد که نتایج تحقیقات حادثه انفجار بندر بیروت در روزهای آینده مشخص شود.

به گزارش ایرنا به نقل از المیادین، «شِربل وهبه» جمعه شب در گفت ‌وگو با شبکه المیادین با اشاره به اینکه احتمال می‌رود ظرف روزهای آینده نتایج تحقیقات انفجار بندر بیروت مشخص شود، گفت: دستگاه قضا این اختیار را دارد که در صورت نیاز از تجربه‌های کشورهای خارجی در روند تحقیقات استفاده کند.

وی اضافه کرد: دادگاه نظامی همه تحقیقات لازم در خصوص این حادثه را برای مشخص کردن مسؤولان آن انجام خواهد داد.

وهبه ادامه داد: ما [در وزارت خارجه لبنان] به بیانات سید حسن نصرالله به دید فرصتی برای خروج از محاصره نگاه می‌کنیم.

وی با بیان اینکه لبنان از همه فرصت‌ها برای بهبود روابط خود با خارج استفاده خواهد کرد، اظهار کرد: در ۲ روز گذشته، با ۳۰ وزیر خارجه صحبت کردم و همگی از آمادگی خود برای دیدار دوجانبه خبر دادند.

وزیر امور خارجه لبنان، سفر رییس جمهوری فرانسه به این کشور را مثبت ارزیابی و بیان کرد: امانوئل مکرون از لبنان خواست؛ در اسرع وقت اصلاحات را انجام دهد و دولت هم در این راستا عمل خواهد کرد.

وهبه همچنین تأکید کرد: اولویت اکنون انجام عملیات نجات در محل انفجار است.

وی در خصوص کمک‌های خارجی به لبنان نیز گفت: درخواست‌هایی از کشورها برای ارسال کمک‌ها دریافت کردیم و در حال هماهنگی با بخش‌های نظامی مربوطه هستیم.

سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان روز جمعه در سخنرانی خود نحوه تعامل کشورهای خارجی را خوب توصیف کرد و گفت: نگاه ما به سفر امانوئل مکرون رییس جمهوری فرانسه به لبنان و کمک و حمایت کشورها به کشور ما مثبت است و به جنبه‌های مثبت آن نگاه می‌کنیم و فرصتی برای لبنان بوده برای خروج از محاصره‌ای که با آن مواجه است.

عصر سه‌شنبه گذشته در پی وقوع آتش‌سوزی گسترده‌ در یکی از انبارهای مواد آتش‌زا واقع در بندر بیروت، انفجار مهیبی در انبارهای مجاور آن که حاوی دو هزار و ۷۰۰ تن نیترات آمونیوم بود، رخ داد که بر اثر آن، تاکنون ۱۵۴ نفر کشته و بالغ بر پنج هزار نفر زخمی شدند.

کشورهای مختلف جهان روز چهارشنبه با ارسال پیام‌هایی، با مردم و دولت لبنان ابراز همدردی و آمادگی خود را برای کمک به این کشور اعلام کردند.

تاکنون از ایران سه فروند هواپیمای حامل امکانات پزشکی و کمک های مورد نیاز مردم بیروت به همراه تیم پزشکی به لبنان گسیل شده و نخستین بیمارستان صحرایی توسط تیم پزشکی اعزامی ایران در شهر کار خود را آغاز کرده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha