ظهور به ثمر نشستن کامل جریان غدیر است

تهران - ایرنا - مسوول دفتر نمایندگی بعثه مقام معظم رهبری در عراق گفت: غدیر تکمیل کننده بعثت و عاشورا احیا کننده غدیر و انتظار و ظهور به ثمررسیدن کامل شجره طیبه ولایت است.

به گزارش روز جمعه ایرنا از پایگاه اطلاع‌رسانی حج، حجت‌الاسلام و المسلمین «نجف نجفی روحانی» در مراسم ویژه برنامه عیدغدیر که به صورت مجازی ویژه زائران ایرانی در سامانه آموزش زائر برگزار شد، به ضرورت شناخت جریان غدیر پرداخت و افزود:  یکی از اموری که هیچ‌گاه نباید مورد غفلت و بی توجهی واقع شود، موضوع ولایت و ولایتمداری است، زیرا از ضروری‌ترین و بنیادی‌ترین امور اعتقادی و سیاسی اسلام به شمار می‌آید.

وی افزود: ولایت در غدیر به عنوان یک جریان کارآمد در اداره جامعه  و تربیت انسان مطرح است و برای تدوام  این امر مهم  باید آن را درست شناخت و در مسیر آن حرکت و  با آن زندگی کرد؛ امام رضا (ع)  فرمودند که به خدا سوگند اگر مردم ارزش این روز را به درستی می‌شناختند، به یـقین فـرشتگان هـر روز ۱۰  بار با آنان مصافحه می‌کردند.

مسوول دفتر نمایندگی بعثه مقام معظم رهبری در عراق اضافه کرد: متاسفانه در دنیای امروز دشمنان اسلام در رسانه‌ها و فضای مجازی حملات شدیدی نسبت به ولایت اهل بیت و ولایت فقیه انجام می‌دهند.  جنگ نرم بسیار گسترده‌ای علیه موضوع ولایت دینی در حال انجام است، پیروان و محبان اهل بیت باید هوشیارانه این تبلیغات را خنثی و معارف عزت آفرین اهل بیت را برای جهانیان تبیین کنند.

عید غدیر برترین اعیاد

وی با بیان اینکه جایگاه عید غدیر از همه اعیاد برتر، پرمعناتر، کارآمدتر  و اثرگذارتر  است، تصریح کرد: پیامبر اکرم (ص)  می فرماید: «یَوْمُ غَدِیرِ خُمٍّ أَفْضَلُ أَعْیَادِ أُمَّتِی» عید غدیر افضل اعیاد امت من است.   امام رضا (ع)  نیز میفرمایند: «إن یوم الغدیر فی السماء اشهر منه فی الارض» روز غدیر در آسمان مشهورتر از زمین است.  تداوم رسالت نبوی، تشکیل حکومت الهی، برقراری عدالت اجتماعی، اقتدار امت اسلامی، آرامش و سعادت بشری، هدایت و تکامل انسان تنها در سایه  ولایت غدیر رقم می‌خورد.

روز غدیر یوم الله

استاد حوزه علمیه گفت: واقعه غدیر بزرگترین و بی‌نظیرترین رخداد تاریخ در عالم است.  به اندازه‌ای این جریان مهم، نقش‌آفرین و منشاء  تحول  عظیم در سرنوشت بشریت است که سر آغاز فصل جدیدی در زندگی فردی و اجتماعی محسوب می‌شود؛ زیرا در روز غدیر اکمال دین، اتمام نعمت، یأس کافران  و مرضی واقع شدن دین اسلام نزد خداوند صورت گرفت.  

اهمیت غدیر

وی با بیان اینکه غدیر مهم است چون در آن ولی الله  معرفی شد و در اسلام  هیچ موضوعی به اندازه  ولایت، حائز اهمیت  نیست؛ افزود: زیرا غدیر اسلام را در گذر زمان از هر نوع تحریف، انحراف و بدعتی مصون و محفوظ می‌کند. امام باقر (ع) می‌فرماید: اسلام بر پنج پایه استوار شده است: نماز، زکات، روزه، حج و ولایت و به هیچ چیز به اندازه ولایت سفارش نشده است. امام باقر(ع) نیز می‌فرماید: اگر مردی شب‌ها را به عبادت بپاخیزد و روزها را روزه دارد و تمام اموالش را صدقه دهد و در تمام دوران عمرش به حج رود و امر ولایت ولی خدا را نشناسد تا از او پیروی کند و تمام اعمالش با راهنمائی او باشد، برای او از ثواب خدای جل و عز حقی نیست.

غدیر جریان همیشه پویا

وی تاکید کرد: همانگونه که بعثت در مکان خاصی به نام غار حرا شروع شد؛ ولی جهان شمول و فرا زمانی انجام گرفت،  واقعه غدیر نیز اگر چه در صحرای تفتیدة «جُحْفه» در سرزمین حجاز آغاز شد،  ولی محصور در آن مقطع زمان و آن قطعه زمین نیست و همچون  کوثر یک جریانی پویا است که  همسان چشمه‌ای  همیشه جوشان و رودی همیشه خروشان است. هرکس با آن بیعت کند به سعادت و کمال دست خواهد یافت.

غدیر تجلی رحمت رحمانی

مسوول دفتر نمایندگی بعثه مقام معظم رهبری در عراق تصریح کرد: علی (ع) انسان کامل و مظهر اسماء حسنای و رحمت رحمانی الهی است.   همه صفات کمال و جمال الهی در او متجلی شده است آن امام همام وجه الله، عین الله، یدالله، باب الله  رحمت الله، اسدالله  و واسطه در فیض است. خداوند از باب لطف و امتنان به بشریت او را امام و رهبر جامعه اسلامی قرار داد، شکر این نعمت بزرگ واجب و  لازم  است. امام صادق (ع) در پاسخ سوال معنای آیه «لَتُسْئَلُنَّ یَوْمَئِذٍ عَنِ النَّعِیمِ» فرمود سوال از نعمت رسول اللَّه و سپس از نعمت ائمه اهل بیت او است.

ولایتمداری شاخص اسلام ناب محمدی

وی یادآور شد: بدون شک هرچیزی شاخصی دارد که باید آن راشناخت و در سنجش آن را معیار و ملاک قرار داد. ولایت غدیری هم  شاخص اسلام ناب محمدی و دین مرضی و مقبول نزد پروردگار  است. برای سنجش، افکار و عقاید و اعمال خود  باید ولایت را معیار قرارداد مخصوصا امروز که در مقابل  اسلام ناب محمدی  اسلام آمریکایی خودنمایی می‌کند  و در حال مقابله است. با ملاک ولایت این ۲ را می‌توان از هم تمییز داد،   نباید فریب نیرنگ و ترفندهای گوناگون دشمنان را خورد. مهم‌ترین رسالت پیامبر معرفی شاخص اسلام ناب بود که به امر خداوند در غدیر خم انجام شد  پس از آن وظیفه امت است که  از ولی خدا اطاعت و پیروی کند.

غدیر تجلی  اخوت

استاد حوزه علمیه قم تصریح کرد: اسلام دین اخوت و برادری  است. پیامبر هم در مقاطع گوناگون آن را بر قرار کرد و بر آن تاکید فرمود. در غدیر هم جلوه زیبایی از اخوت آشکار شد،  این امر برای زدوده شدن کینه‌ها و دشمنی‌ها و ایجاد  پیوند ایمانی به جای پیوندهای قومی و نژادی بین مسلمانان نقش به سزایی دارد.

از غدیر تا کربلا

وی افزود: یکی از موضوعات مهم جریان شناسی است.  اگر کسی جریان‌ها را درست بشناسد، دچار  اشتباه و لغزش نمی‌شود؛ امام صادق(ع) می‌فرماید: کسی که زمان شناس باشد، شبهات بر او  هجوم نمی‌آورند. در غدیر موضوع ولایت و امامت کاملا به طور شفاف بیان شد. سرپرست و رهبر جامعه برای بعد از ارتحال پیامبر مشخص گشت اما متاسفانه با رحلت پیامبر جریان نفاق فضا را غبار آلود کردند و مسیر بشر را عوض کرد تا کار به آنجا رسید که اسلام اموی بر اساس زر و زور و تزویر در مقابل اسلام علوی که بر عدالت صداقت و خدامحوری استوار بود  به مقابله پرداخت. با اینکه از واقعه غدیر تا عاشورا نیم قرن بیشتر نگذشته بود سبط پیامبر، ولیّ خدا را شهید کردند. واقعا باید عبرت گرفت بی‌بصیرتی از این بیشتر که یک روز در غدیر هزاران نفر مسلمان با ولی خدا بیعت می‌کنند و پس از نیم قرن هزاران نفر به اسم مسلمان و امت پیامبر با امام حسین (ع) مقابله می‌کنند و شهادت او را رقم می‌زدند.  بر ماست که نگذاریم تاریخ تکرار شود.

ظهور به ثمرنشستن کامل جریان غدیر

مسوول دفتر نمایندگی بعثه مقام معظم رهبری در عراق گفت: غدیر تکمیل کننده بعثت و عاشورا؛ احیا کننده غدیر و انتظار و ظهور به ثمررسیدن کامل شجره طیبه ولایت است. این سه یک حبل ممدود و جریان مستمر است که دین خدا  را از «خطر درونی و بیرونی»  و «انحراف»  از قرآن و سنت حفظ می‌کند و زیربنای آغاز خیزشی حیات بخش در طول تاریخ  تشیع بوده و خواهد بود.

پیام غدیر پیام

وی افزود: امروز باید با استفاده از همه  امکانات از جمله  فضای مجازی پیام  غدیر برای جهانیان تبیین شود و موضوع ولایت‌مداری، ایستادگی در مقابل استکبار، عدالت اجتماعی و حمایت محرومان و مستضعفان مهمترین پیام غدیر است؛ از این‌رو سفارش شده است که در روز غدیر  هنگام ملاقات یکدیگر بگویید: «الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی جَعَلَنَا مِنَ الْمُتَمَسِّکِینَ بِوِلاَیَهِ أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ وَ الْأَئِمَّهِ عَلَیْهِمُ السَّلاَمُ» یادآوری ولایتمداری مصداق  بارز تواصی به حق  است و موجب  وحدت  و یأس دشمنان می‌شود.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha