۱۷ مرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۹:۱۴
کد خبرنگار: 2447
کد خبر: 83899948
۰ نفر

برچسب‌ها

نصرالله: انفجار بیروت یک فاجعه بزرگ انسانی و ملی است

تهران- ایرنا- سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان روز جمعه گفت: آنچه که در بیروت روی داد، یک فاجعه بزرگ بشری و ملی است.

نصرالله افزود: آنچه در بیروت اتفاق افتاد، فاجعه بزرگ انسانی و ملی با تمامی مقایس‌ها بود و پیامدهای آن بسیار بزرگ و خطرناک است و نتایج اجتماعی، بهداشتی و اقتصادی خواهد داشت.  
وی گفت: نکته مورد توجه این است که انفجار فراتر از یک طایفه و منطقه بوده و به تمام محله‌های بیروت آسیب رسانده است و امیدواریم که همگی توان پایداری، صبر و اراده لازم برای عبور از این مصیبت را داشته باشیم و در برابر این گونه حوادث استثنائی در تاریخ لبنان نیاز به تعامل استثنائی در سطوح روانی، سیاسی و رسانه‌ای وجود دارد.
دبیرکل حزب‌الله اضافه کرد: حضور ملت در کنار دولت و حضور سریع هیأت‌ها و نهادهای مدنی در این فاجعه برجسته بود و همبستگی جمعی، کمک‌ها و ابراز همدردی‌ها علی رغم بحران‌هایی که کشور با آن مواجه است، قابل توجه بود.  
وی گفت: در این حادثه و پیامدهای آن، تصاویر مردمی مشاهده شد که در کنار دولت بودند و از ساعت‌های نخست اشتیاق مردمی برای کمک به دستگاه‌های دولتی وجود داشت؛ چرا که موضوع بالاتر از ظرفیت یک دولت بود.  
نصر الله گفت: مواضع کشورها، مراجع بزرگ دینی، جریان‌های سیاسی و احزاب خوب بود و همدردی کردند و اعلام آمادگی کردند برای کمک به کشوری که در محاصره است.
او اضافه کرد، حزب الله با تمام امکانات و افراد خود در اختیار دولت است تا از این بحران عبور کنیم. حزب الله برای اسکان خانواده‌های آواره و تامین مسکن جایگزین برای آن‌ها آماده است.  
دبیرکل حزب الله لبنان نحوه تعامل کشورهای خارجی را خوب توصیف کرد و گفت: نگاه ما به سفر امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه به لبنان و کمک و حمایت کشورها به کشور ما مثبت است و به جنبه‌های مثبت آن نگاه می کنیم و فرصتی برای لبنان است برای خروج از محاصره ای که با آن مواجه است.
وی همچنین مواضع برخی طرف‌های داخلی درباره انفجار بندر بیروت را تاسف آور خواند و گفت: برخی از وجود موشک‌ها و مواد منفجره حزب الله در بندر بیروت سخن گفتند. این مواضع پیش داورانه با هدف تحریک مردم لبنان علیه حزب الله مطرح شد که این یک ظلم است.  
سید حسن نصرالله، تاکید کرد که در این فاجعه نیروهای حزب الله و طرفدران آن شهید و متضرر شدند و گفت: این پیش داوری ها رنج‌آور است و هدف از آن وارونه کردن واقعیت است؛ براساس این قاعده که می‌گویند اینقدر دروغ بگو تا مردم باور کنند.  
دبیرکل حزب‌الله قاطعانه وجود هرگونه موشک یا مواد منفجره در هر یک از مخازن بندر بیروت را تکذیب و تاکید کرد که آنچه در این مورد شایعه شد، فریبکاری ظالمانه بود.  
وی افزود: این که می‌گویند ما بندر را اداره می‌کنیم یا اینکه می‌دانیم چه چیزی در آنجا موجود است را هم تکذیب می‌کنیم؛ همه این‌ها ادعای ظالمانه و فریبکارانه است. ممکن است که بدانیم در بندر حیفا چه چیزی وجود دارد، اما در مورد بندر بیروت اینطور نیست.  
نصرالله تاکید کرد: تحقیقات واقعیت را روشن می‌کند؛ از مردم لبنان می‌خواهم تا آن‌هایی که این فریبکاری را انجام دادند محاکمه کنند. از مردم می‌خواهم آن‌هایی را که تحریک کردند و کوشیدند تا کشور را به جنگ داخلی بکشانند، مجازات کنند. از این حادثه سوء استفاده سیاسی شد؛ ما تاکید داریم که اکنون زمان حساب و کتاب‌های سیاسی و حزبی نیست.  
نصرالله گفت: اکنون زمان مرهم گذاشتن بر زخم‌هاست، اما بعدا توان این را داریم که پاسخ بگوییم و اثبات کنیم که چه کسانی متوهم و سراب دیده‌اند.
وی خواستار انجام تحقیقات شفاف درباره حادثه بیروت شد و گفت: باید تحقیقات شفافی در مورد حادثه انجام و تمام کسانی که مقصر بوده‌اند یا کوتاهی کرده‌اند، یا فساد کرده‌اند و عامدانه باعث حادثه شده‌اند، باید مجازات شوند. باید تمام کسانی که در این حادثه دست داشته‌اند، بدون توجه به وابستگی‌های سیاسی و حزبی عادلانه مجازات شوند. حقیقت و عدالت باید در رأس تحقیقات باشد.
دبیر کل حزب الله در ادامه گفت: می‌توان ارتش را که همه می‌گویند به آن اعتماد دارند در انجام تحقیقات مشارکت داد. همه طرف‌ها از جمله ارتش و پارلمان در قبال محاکمه و مجازات مقصران مسئولیت دارند. آنچه رخ داده فاجعه‌ای است که نباید در مورد آن ساده‌انگاری و سیاسی‌کاری شود.
او تاکید کرد که باید واقعیت معلوم شود؛ اگر اینگونه نشود، بحران نظام و بلکه بحران موجودیت داریم. از دولت می‌خواهم نهایت جدیت و قاطعیت را به خرج دهد تا طبقه سیاسی به ملت این امیدواری را دهد که دولت مبتنی بر حقیقت عمل می‌کند.
سید حسن نصرالله در ادامه گفت: فرصت هایی است که از این مصیبت به وجود می آید، مانند همبستگی بین المللی که بایستی از آن به صورت همکاری استفاده کرد.
دبیرکل حزب الله با اشاره به اینکه برخی ها از این فاجعه به عنوان دست آویزی برای حمله به مقاومت می خواهند استفاده کنند، گفت: همان طور که نا امید شدید، دوباره نا امید خواهید شد و شکست خواهید خورد. مقاومت بزرگتر از حملات شماست.
وی افزود: می‌توانیم از این بحران بسیار قوی و با اراده پیروزمندانه خارج شویم و من از دولت می خواهم تا با جدیت تمام تحقیقات، محاکمه و مجازات مقصران این فاجعه را پیگیری کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha