راهکارهای اطفای حریق در تئاترشهر مورد بررسی قرار گرفت

تهران - ایرنا - تعدادی از مدیران ارشد سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران در بازدید از مجموعه تئاتر شهر راهکارهای پیشگیرانه از بروز حادثه و اطفای حریق در این مجموعه را بررسی کردند.

تعدادی از مدیران ارشد سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی تهران ضمن بازدید از تئاترشهر درباره راهکارهای پیشگیری از بروز حوادث و اطفای حریق در این مجموعه به بحث و تبادل نظر پرداختند. در این بازدید حسن جودکی معاون اجرایی تئاترشهر، حسین طاهربخش مدیر فنی و شاهین رحمانعلی مدیرامور عمومی مجموعه نیز حضور داشتند.

حادثه میدان حسن آباد و بازار تبریز، هشدار دهنده بودند

علی طهرانچی دبیرکارگروه ایمنی میراث فرهنگی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران که در این بازدید مدیران ارشد سازمان آتش نشانی را همراهی می کرد، درباره برگزاری کارگاه «تهران، آتش، آسیب و هویت در معرض خطر» و دلایل انتخاب مجموعه تئاتر شهر برای بازدید مدیران مناطق عملیاتی سازمان آتش نشانی گفت: بعد از حادثه میدان حسن آباد تهران، حادثه بازار تبریز و حوادث جهانی دیگر از جمله کلیسای نوتردام پاریس، جامعه جهانی به سمتی رفت که باید در حوزه پیشگیری و حفاظت از حریق بناهای تاریخی باید الگوی نوینی را ایجاد کرد.

وی ادامه داد: به همین واسطه و نظر به اهمیتی که این موضوع برای همکاران من در سازمان آتش نشانی داشت، به حکم مهندس مهدی داوری دولت آبادی مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی تهران، کارگروه «ایمنی میراث فرهنگی» برای اولین بار در سازمان آتش نشانی تشکیل شد و من به عنوان دبیر این کارگروه انتحاب شدم.

طهرانچی خاطرنشان کرد: ما برای اینکه بتوانیم در سازمان آتش نشانی شرایطی را برای آشنایی هرچه بیشتر مدیران و کارکنان مجموعه با الگوهای نوین حفاظت از حریق بناهای تاریخی و مهم ایجاد کنیم، کارگاه‌های آموزشی «تهران، آتش، آسیب و هویت در معرض خظر» را راه اندازی و تلاش کردیم تا با بهره مندی از کارشناسان حوزه تاریخ به ویژه حوزه تهران شناسی، گام هایی را در جهت مهارت افزایی برداریم.

دبیرکارگروه ایمنی میراث فرهنگی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران افزود: در این چارچوب استاد نصرالله حدادی تهران شناس و از مورخان با سابقه کشورمان که در مستندسازی تهران قدیم و همچنین موضوع بررسی اطفای حریق در شهرها دارای پیشینه ارزشمندی است طی برگزاری کارگاه های اموزشی همراه گروه ما بود که واقعا شرایطی مطلوبی را نیز در جهت آشنایی مدیران ارشد سازمان با اماکن فرهنگی هنری تهران فراهم کرد.

تئاترشهر، بنایی استراتژیک در حوزه فرهنگ است

طهراچی با اشاره به آنکه به طور حتم ساختمان تئاترشهر یکی از مجموعه‌های مهم فرهنگی شهر تهران محسوب می‌شود که به لحاظ موقعیت جغرافیایی، نوع معماری وابعادی که به لحاظ فرهنگی و اجتماعی برخوردار است و می تواند به عنوان یک بنای استراتژیک فرهنگی هنری مورد توجه قرار گیرد، تصریح کرد: به همین جهت ما در چارچوب کارگاه تصمیم گرفتیم تا بعد از بازدید از دیگر اماکن مهم شهر تهران، تئاترشهر را به عنوان آخرین بخش از مرحله بازدید کارگاه انتخاب کنیم که دربرگیرنده نکات بسیار مهمی هم بود.

به گزارش واحد ارتباطات، آموزش و پژوهش مجموعه تئاتر شهر، دبیرکارگروه ایمنی میراث فرهنگی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران یادآور شد: به هر ترتیب معماری ایرانی - اسلامی دارای پلان‌های ساده‌ای است، اما در حوزه ساختمان‌سازی و معماری معاصر نگرش طراحان به سمت احجام خاصی رفته که برج آزادی تهران و مجموعه تئاترشهر می توانند از جمله مهم ترین نمادهای این دیدگاه در معماری باشند.

اطفاء حریق در محیط‌هایی چون تئاترشهر دشواری‌های خاصی دارد

طهرانچی با تاکید بر آنکه «پلان دوّار» و «درعمق قرار گرفتن معماری»  دو چالش مهم در زمان حریق و حوادث هستند که برای عملیات اطفای حریق در مجموعه‌هایی با این ویژگی معماری  مشکلاتی را ایجاد می کنند گفت: در زمان وقوع حریق، حجم دود در«پلان‌های دایره‌وار» به قدری زیاد می شود که کار برای اطفای حریق بسیار سخت می شود. این دشواری، زمانی دو چندان خواهد شد که مامور آتش‌نشانی با این فضای معماری آشنایی نداشته باشد.

از سوی دیگر در مکانی چون تئاترشهر که به دلیل ساخت و سازهای موجود در اطراف آن موقعیت بالفعلی برای خطرآفرینی دارد شرایط ویژه‌ای حکفرماست که با در نظرگرفتن موارد دیگری چون پرژکتورهای نور با جریان نیروی برق بالا، وجود مواد اشتعال‌زا از جمله چوب در دکور، محدودیت فیزیکی تالارهای نمایشی و راهروهای متعدد در طبقات مختلف، روند اطفای حریق را در آن مشکل تر می کند.

طهرانچی یادآور شد: اگر شرایط حریق گسترده باشد قطعا از ایستگاه‌های مختلف عملیاتی نیروهای کمکی اعزام می شوند که طبیعتا این نیروهای کمکی آشنایی با معماری خاص تئاتر شهر ندارند و اگر این آشنایی وجود نداشته باشد، کار اطفای حریق نیز دچار تعلل و مشکل می شود.

وی گفت: در چنین شرایطی بود که ما این نیاز را حس کردیم تا دوستان ما در مناطق عملیاتی مختلف شهر تهران با معماری مجموعه‌ای چون تئاترشهر آشنا باشند تا در زمان حریق احتمالی، عملیات امداد رسانی در دو حوزه پیشگیری و اطفا نیز تسریع شود.

چه مباحثی در اطفاء حریق‌ احتمالی تئاترشهر باید مورد توجه قرار گیرد

طهرانچی دربخش پایانی صحبت های خود اظهار کرد: دربازدیدی که همکاران من از مجموعه تئاتر شهر به عمل آوردند موضوعاتی چون «حفاظت از مجموعه تئاترشهر در زمان بحران»، «آماده سازی افراد غیر متخصص در زمان اطفای حریق برای پیشگیری از خطرات احتمالی»، «بررسی سیستم های اولیه کشف حریق ، تامین و نگهداری آنها»، «نحوه علامت گذاری در مسیرهای فرار حریق با در نظر گرفتن معماری ویژه تئاتر شهر» و « نحوه جلوگیری از دلهره و اضطراب تماشاگران، هنرمندان و کارکنان مجموعه تئاترشهر هنگام آتش سوزی» مورد بحث و بررسی قرار گرفت وطی آن راهکارهایی نیز از سوی مدیران ارشد سازمان آتش نشانی  به مدیریت مجموعه تئاتر شهر ارائه شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =