کتابخانه‌های مهاباد بازگشایی شد

مهاباد- ایرنا- رییس اداره کتابخانه‌های عمومی مهاباد گفت: کتابخانه‌های این شهرستان با رعایت پروتکل‌ها و دستورالعمل‌های وزارت بهداشت و با هماهنگی با ستاد مبارزه با کرونا بازگشایی شد.

چیا قادری روز پنج‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این مراکز از روز گذشته با رعایت پروتکل‌ها و دستورالعمل‌های کشوری ستاد مقابله با کرونا برای ارائه خدمات به اعضای خود بازگشایی شده‌ است.

وی ادامه داد: استفاده از ماسک برای ورود اعضا به کتابخانه‌ها الزامی است و میزهای مطالعه نیز در سالن‌های مطالعه با فاصله ایمن (حداقل ۲ متر) از هم استقرار یافته ‌است.

رییس اداره کتابخانه‌های عمومی مهاباد اضافه کرد: کتابخانه‌های عمومی همه‌روزه از ساعت هشت صبح تا ۱۸ عصر و روزهای پنج‌شنبه نیز به صورت تک شیفت از ساعت ۸ تا ۱۳ به اعضا ارائه خدمت می‌کند.

قادری اظهار داشت: هم‌اکنون ۴۳ هزار و ۵۰۰ جلد کتاب در قالب ۶۸ هزار نسخه در کتابخانه‌های این شهرستان وجود دارد که در راستای ترویج فرهنگ مطالعه در اختیار اعضا قرار می‌گیرد.

وی بیان کرد: هفت کتابخانه در این شهرستان فعالیت دارد که از این تعداد، سه باب عمومی و چهار باب مشارکتی است.

شهرستان مهاباد دارای ۲۴۰ هزار نفر جمعیت است؛ این شهرستان تاکنون ۲ بار توانسته است در سطح کشور عنوان "شهر خلاق کتاب" را به خود اختصاص دهد که این امر نشان‌دهنده اهمیت کتاب و مطالعه نزد مردم فرهنگ‌دوست این شهرستان است.

کتابخانه‌های عمومی این شهرستان به منظور پیشگیری از شیوع ویروس کرونا از اوایل اسفندماه گذشته تعطیل شده بود.

سرانه فضای مطالعه در این شهرستان ۱.۲ مترمربع برای هر ۱۰۰ نفر است که این میزان ۱۲ درصد استاندارد جهانی برآورد می‌شود؛ سرانه کتاب در این شهرستان نیز ۲۸ نسخه برای هر ۱۰۰ نفر است که این مقدار ۱۴ نسخه کمتر از میانگین استانی است.

هم‌اکنون ۶۷ کتابخانه عمومی و ۴۰ کتابخانه مشارکتی در آذربایجان غربی وجود دارد و یک میلیون و ۵۳۰ هزار جلد کتاب در کتابخانه‌های عمومی نگهداری می‌شود.

نهاد کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌غربی از طریق ارایه منابعی چون کتاب و نشریه، آموزش و نرم افزار از کتابخانه‌های مشارکتی حمایت می‌کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =