آگاه‌‏ترها مسئول‌‏ترند

تهران- ایرنا- رییس سازمان اورژانس کشور، رئیس سازمان مدیریت بحران، دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر و سخنگوی وزارت بهداشت در پیامی جداگانه روز خبرنگار و عید سعید غدیر خم را تبریک گفتند.

به گزارش روز پنج‌شنبه ایرنا، پیرحسین کولیوند ضمن تبریک عید غدیر خم و روز خبرنگار نوشت: سلام و درود خدا بر تمامی وقایع‌ نگارانی که حرمت قلم و آگاهی را پاس می‏‌دارند و خامه خویش را جز در مسیر حق و عدالت به کار نمی‌‏گیرند. سلام و درود خدا بر تمامی خبرنگاران شهید که قلم را سلاح خویش و رسانه را سنگر دفاع از استقلال و آزادی و مقابله با زرمندان و زورمندان بریده از انسانیت و قدرت‌های سلطه ‏گر جهانی قرار دادند و در این راه پرافتخار به لقا محبوب رسیدند.

وی ادامه داد: خبرنگار باید بداند و می‌‏داند که آن‌کس که آگاه‌‏تر است، مسئول‌‏تر است. مسئول در قبال ملت و کشور، مسئول در قبال باورها و اعتقادات مردم، مسئول در قبال منافع ملی، مسئول در قبال تجاوز فکری و اندیشه‌‏ای بیگانه‏ به مرزهای فرهنگی، مسئول در قبال اخلاق جامعه، مسئول در قبال کژاندیشی و کژ رفتاری‌‏های اداره ‏کنندگان کشور و این مسئولیت نه تنها محدودیت نمی‌‏آفریند،  بلکه راه رسیدن به کمال را در این حرفه مقدس برای او هموار و هموارتر می‏‌سازد و خبرنگار به جایگاهی می‌‏رسد که جز رضایت حضرت دوست نمی‏‌بیند.

نقش رسانه در آگاهی بخشی جامعه نسبت به بحران غیرقابل انکار است 

اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران کشور در پیامی ضمن تیریک ۱۷ مرداد روز خبرنگار گفت: هفدهم مردادماه روز خبرنگار به مناسبت سالروز شهادت شهید محمود صارمی نامگذاری شده است؛ این روز فرصت مغتنمی است که از زحمات بی دریغ اصحاب قلم تشکر و قدردانی شود.

در عرصه مدیریت بحران نیز که اطلاع رسانی به موقع نقشی حیاتی در آموزش، پیشگیری و کنترل اتفاقات پس از حوادث ایفا می کند شما نماینده تمامی کسانی هستید که زبانی جز قلم شما ندارند و به تدبیر شما برای انعکاس دردهای خود و رسیدن به هدف امیدوارند.

به راستی که عزم جدی اصحاب رسانه در آگاهی بخشی جامعه به‌ منظور معرفی ابعاد مختلف عرصه مدیریت بحران همچون آمادگی، مقابله و پیشگیری غیرقابل انکار است؛ چرا که حضور آنان موجب افزونی شناخت و آگاهی هموطنان عزیز می‌شود.

خبرنگاران به راستی تجسم امانت، مسئولیت، تعهد، دلسوزی و وجدان بیدار جامعه جهانی و تصویرگر زمان خویش هستند، زیرا همواره در عمق جامعه زندگی می‌کنند و در سلامت فرهنگی و فکری هر جامعه‌ای، نقش بسزایی داشته و در بصیرت بخشی و توسعه اجتماعی منشاء خدمات بزرگی هستند.
 

خبرنگاری قدمتی به عمر آفرینش دارد

سردار دکتر اسکندر مومنی دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر به مناسبت روز خبرنگار گفت: برای قلم و نوشتن ارزشی والاتر از آن نیست که پروردگار متعال به آن قسم خورده است، خبرنگاری قدمتی دارد به عمر آفرینش؛ هر مکانی که خطی و رسمی برای برقراری با مخاطب در دل خود دارد، سندی بر حضور اندیشه آدمی است که از دیرباز، ضرورت تحلیل پیرامون اوضاع و انتقال اطلاعات را نمایان می سازد.

خداوند را سپاس می‌گویم که بار دیگر روز خبرنگار را برایمان فرصتی قرار داد تا به همدلی بیشتر بیاندیشیم و قدردان مردان و زنان سخت کوشی باشیم که یک سال دیگر به زعم تقویم و یک عمر به معنای واقعی، صداقت و امانتداری، حسن اندیشه و تفکر، تحلیل به حق و منصفانه، حفظ اصول اخلاقی در این حرفه و رعایت مصلحت و پرهیز از فضاسازی مخرب را منشور کارشان قرار دادند و خالصانه هم‌دل و هم‌سو با اهداف نظام عالیه جمهوری اسلامی ایران،‌ شانه به شانه‌ مسئولان و سهیم در نقش‌آفرینی‌های غیورمردان و شیرزنان میهن اسلامی در عرصه مبارزه با مواد مخدر حضور داشتند.

اینجانب ضمن تبریک فرارسیدن روز هجدهم ذی الحجه و عید سعید غدیر خم «اشرف الاعیاد» خدمت یکایک خبرنگاران ارجمند؛ روز خبرنگار را به همه شما بزرگواران به خصوص خبرنگاران و عکاسان عرصه مبارزه با موادمخدر تبریک می گویم و سلامتی و موفقیت بیش از پیش شما عزیزان را از درگاه خالق بی همتای هستی مسئلت دارم و امید است همچون سال‌های گذشته در سال‌های پیش رو نیز در عرصه مبارزه با مواد مخدر همراه و یاریگر ما باشید.

خبرنگار ذهن بیدار جامعه است

 سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت نیز در پیامی ضمن تبریک روز خبرنگار نوشت: خبرنگار ذهن بیدار جامعه و همراه نظام سلامت برای ارائه آموزش‌های صحیح به مردم برای پیشگیری است و به خصوص در دوران شیوع ویروس کرونا این همراهی صمیمانه جای تقدیر و تشکر فراوانی دارد.

هفدهم مرداد که با نام یک شهید به عنوان روز خبرنگار نام‌گذاری شده، در سالی که نظام سلامت از ابتدای آن در جدال با ویروس کرونا، شهدای بسیاری را تقدیم کرده است، رنگ تازه‌ای دارد. خبرنگاران از ابتدای شیوع ویروس کرونا و حتی قبل‌تر از آن در کنار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار گرفته و مسیر صحیح اطلاع رسانی و آموزش عمومی را با خلاقیت و نوآوری خود ایجاد کردند. ویروسی که همه جهان را درگیر کرده و منجر به بروز مشکلات فراوان اقتصادی و اجتماعی شده و حتی بین افراد جامعه، فاصله فیزیکی ایجاد کرده است. فاصله‌ای که تا حد زیادی باعث نزدیکی قلب‌ها و تبلور محبت‌ها شده است.

خبرنگاران در این عرصه مهم نقش‌های مختلفی بر دوش دارند که در این دوران بیشتر از همیشه به چشم جامعه می‌آید. حضور خبرنگاران در بیمارستان‌ها و پیگیری و انعکاس مشکلات بیماران و دغدغه‌مندی آنها باعث می‌شود که مسئولان نظام سلامت پرتلاش‌تر به خدمت بپردازند و این موضوع بی‌گمان باعث افزایش رضایت از نظام سلامت می‌شود.

خبرنگار ذهن بیدار جامعه و همراه نظام سلامت برای ارائه آموزش‌های صحیح به مردم برای پیشگیری است و به خصوص در دوران شیوع ویروس کرونا این همراهی صمیمانه جای تقدیر و تشکر فراوانی دارد. زیرا اگر این همراهی و همکاری از طرف رسانه‌ها و خبرنگاران برای انعکاس اخبار صحیح درباره کرونا نبود، این جالی خالی با اخبار جعلی و شایعه‌ها پر می‌شد و آرامش روانی جامعه برای مقابله با ویروس کرونا بر هم می‌ریخت. اطلاع رسانی به موقع و صحیح خبرنگاران در مسیر مقابله با شایعه‌ها و سودجویان و منتشرکنندگان اخبار جعلی، کمک موثر و ارزشمندی برای جامعه به حساب می‌آید و مردم نیز قدردان این ذهن‌های بیدار و پویا هستند.

کار رسانه هیچ وقت تعطیل نمی‌شود و حتی مشاهده کردیم که در دوران شیوع ویروس کرونا، فعالیت و تلاش رسانه‌ها و خبرنگاران بیشتر از همیشه شد. زیرا در این شرایط است که جامعه به اطلاعات صحیح، علمی و تایید شده از طرف متخصصان و پزشکان نیاز دارد و این خبرنگاران هستند که با شیوه‌های نوین و گوناگون خود، وظیفه انتقال مفاهیم آموزشی و اطلاع رسانی صحیح و علمی را بر عهده می‌گیرند. نکته این‌جاست که خبرنگاران به عنوان دریافت کننده مفاهیم و آموزش‌های علمی، به عنوان تسهیل کننده عمل کرده و آن مفاهیم را به شیوه‌ای به مخاطب خود عرضه می‌کنند که بهتر درک شده و اجرایی شود.

جا دارد که ضمن گرامی‌داشت یاد شهدای عرصه خبر و رسانه، یاد عزیزان مدافع سلامت که در مسیر مقابله با ویروس کرونا به شهادت رسیدند را گرامی بداریم و از مردم، اصناف و همه گروه‌های اجتماعی بخواهیم که با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، استفاده از ماسک و شست‌وشوی مداوم دست‌ها در مسیر پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا محکم‌تر قدم بردارند. همچنین از خبرنگارانی که در همه این ماه‌ها همراه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تلاش کردند تا جان مردم را از خطر بیماری کووید ۱۹ در امان بدارند هم تشکر ویژه کنیم و بگوییم که همه در کنار هم هستیم تا این ویروس منحوس را شکست بدهیم و در آستانه عید سعید غدیر خم آرزو می‌کنیم که با کمک یکدیگر، سلامت را به سرزمین‌مان برگردانیم.»

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =