سخنگوی وزارت امور خارجه : جهش حجم مبادلات تجاری کشورمان و آذربایجان امکانپذیر است

ارومیه- ایرنا- سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: جهش حجم مبادلات تجاری ایران و جمهوری آذربایجان امکانپذیر است که باید از همه ظرفیت ها در این خصوص استفاده کرد.

سید عباس موسوی روز پنجشنبه در دیدار با نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌غربی و امام جمعه ارومیه با اشاره به اقدامات صورت گرفته در خصوص حل مشکلات راه‌های مواصلاتی و ترانزیتی با جمهوری آذربایجان اظهار داشت: با تحقق اهداف اجرای این طرح، بخشی از مشکلات حوزه کشاورزی آذربایجان‌غربی از طریق صادرات محصولات به این کشور رفع و رونق  اقتصادی در منطقه حاصل می شود.

وی ادامه داد: ظرفیت‌های استان‌های مرزی در شمال‌غرب کشور به ویژه آذربایجان‌غربی برای افزایش تبادلات اقتصادی، علمی و فرهنگی با جمهوری آذربایجان بسیار بالاست.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: حجم مبادلات تجاری بین جمهوری اسلامی ایران نسبت به روابط سیاسی و فرهنگی با کشور جمهوری آذربایجان در سطح پایین تری قرار دارد که امید است با استفاده از ظرفیت‌های استان های هم مرز حجم این مبادلات را در حوزه اقتصادی افزایش دهیم .

نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌غربی و امام جمعه ارومیه نیز در این دیدار اظهار داشت: جمهوری آذربایجان و جمهوری اسلامی ایران دارای ریشه‌های یکسان و اشتراکات فرهنگی و دینی متعددی هستند که لازم است در جهت تقویت و گسترش این اشتراکات تلاش‌های زیادی صورت گیرد.

حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی گفت:  آذربایجان‌غربی با ویژگی‌های مختلف و متنوع مرزی، تولیدات کشاورزی و کارخانجات صنعتی ظرفیت عظیمی برای گسترش مبادلات اقتصادی و صنعتی دارد.

وی تاکید کرد: این امرمی‌تواند باعث رشد اشتغال و توان اقتصادی در استان شود و توجه ویژه سفیر برای تسهیل روابط تجاری در این حوزه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است که امیدواریم در آینده شاهد این تحولات باشیم.

وی اظهار داشت: دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه در استان از سطح بسیار بالایی برخوردار هستند که می‌توان با رایزنی‌های علمی و دانشگاهی از سوی سفارت زمینه تبادل طلبه، دانشجو و اساتید را میان ۲ کشور تقویت کرد و انتظار داریم یکی از اولویت‌های سفارت جمهوری اسلامی ایران در آذربایجان به این مسأله اختصاص یابد.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌غربی و امام جمعه ارومیه گفت: این استان به عنوان یکی از قطب‌های مهم کشاورزی درکشور بوده و سالانه تولیدات کشاورزی  فراوانی را برای مصارف داخلی و برای صادرات فراهم می‌کند که لازم است روند صادرات این محصولات به کشورهای همسایه به ویژه جمهوری آذربایجان مورد توجه مسوولان قرار گیرد.

حجت الاسلام والمسلمین قریشی ادامه داد: باید به این امر توجه شود که زحمات کشاورزان برای این تولید در صورت صادر نشدن به هدر رفته و باعث از بین رفتن انگیزه کشاورزی دراستان می‌شود.

آذربایجان‌غربی ۹۶۷ کیلومتر مرز مشترک با عراق، ترکیه و نخجوان دارد و یکی از مهمترین استان‌های کشور در صادرات و واردات کالا به شمار می‌رود.

وسعت مرزهای آذربایجان‌غربی با نخجوان به عنوان بخشی از جمهوری آذربایجان، ۱۴۹ کیلومتر است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =