هلدینگ‌های وابسته به صندوق ذخیره فرهنگیان در بورس عرضه می‌شود

تهران-ایرنا- وزیر آموزش و پرورش گفت: مقرر شد با تمهید ساز و کار قانونی زمینه عرضه هلدینگ‌های وابسته به صندوق ذخیره فرهنگیان در بورس فراهم شود تا در جهت اجرای سیاست‌های مورد تاکید دولت، شفافیت، مداخله بیشتر سهامداران و اصلاح فرآیند سرمایه‌گذاری و نظارت بیشتر مهیا شود.

محسن حاجی میرزایی امروز آیین افتتاح مجتمع پتروشیمی کیمیای خاورمیانه متعلق به صندوق ذخیره فرهنگیان با حضور حجت الاسلام حسن روحانی رییس جمهوری ضمن سپاسگزاری از تلاش های دولت یازدهم و دوازدهم برای ارتقا معیشت فرهنگیان، اظهار داشت: ارتقا معیشت فرهنگیان و تشکیل سرمایه برای بازنشستگی آنها جزء دغدغه های جدی و تکالیف قانونی وزیر آموزش و پرورش است.

وی افزود: ۱۰ هزار میلیارد تومان سرمایه حاصل سپرده فرهنگیان، آورده دولت و سود حاصل از فعالیت‌ها در صندوق ذخیره فرهنگیان ایجاد شده که ۳ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان تاکنون بین فرهنگیان بازنشسته توزیع شده است.

وی ادامه داد: صندوق ذخیره فرهنگیان ۲۵ سال پیش با حکم قانونی شکل گرفت تا فرهنگیان ماهانه در آن بین یک تا پنج درصد حقوقشان را پس انداز کنند و دولت هم موظف است معادل آن را در صندوق قرار دهد که در نهایت با سرمایه شکل گرفته یک بنگاه اقتصادی تحت عنوان صندوق ذخیره فرهنگیان شکل گیرد که سود حاصل از فعالیت های این بنگاه در دوران بازنشستگی به بهبود زندگی فرهنگیان کمک کند.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: از ابتدای کار صندوق ذخیره فرهنگیان تا کنون یک میلیون و ۵۰۰ هزار فرهنگی عضو شدند که تا کنون ۸۳۰ هزار نفر از آنها بازنشسته شده اند و الان ۸۰ درصد از فرهنگیان کشور عضو این صندوق هستند.

حاجی میرزایی عنوان کرد: صندوق ذخیره فرهنگیان فعالیت های اقتصادی خود را بر پایه صرفه و صلاح فرهنگیان در ۴ گروه اقتصادی سرمایه گذاری و مالی، پتروشیمی و انرژی، ساختمان و خدمات متمرکز کرده است، ۸۰  درصد این سرمایه گذاری مربوط به دو گروه اول یعنی سرمایه گذاری مالی و پتروشیمی است.

وی اعلام کرد: در طول این مدت بیش از ۶ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان حاصل سود فعالیت هایی است که صندوق ذخیره فرهنگیان انجام داده است.

وزیر آموزش و پرورش گفت: مجتمع شیمیایی کیمیای خاورمیانه که در زمینه تولید متانول فعالیت می کند، امروز افتتاح شد و امیدوارم که کشور و فرهنگیان از آن بهره مند شوند.

حاجی میرزایی تاکید کرد: صندوق موظف شده ارزش افزوده سرمایه ها و دارایی هایی که به فرهنگیان تعلق دارد، را ارزش گذاری کند و در قالب موجهی بین فرهنگیان توزیع کند، چرا که به واسطه سود حاصل شده ارزش دارایی فرهنگیان هم افزایش یافته و آنها هم در آن سهیم هستند.

وزیر آموزش و پرورش همچنین با اشاره به ۴۴۰ میلیارد تومان سهم دولت که از طریق تهاتر بدهی ها به صندوق ذخیره فرهنگیان واریز شد، گفت: این اقدام گامی مهم برای حمایت از صندوق بود، صندوق ذخیره فرهنگیان در مرحله بلوغ اقتصادی و تکامل است که با حمایت فرهنگیان می تواند آینده درخشانی رقم زند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =