۱۶ مرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۱:۱۹
کد خبرنگار: 1224
کد خبر: 83898662
۰ نفر

برچسب‌ها

مشاهده پوسیدگی چغندر در اراضی کشاورزی شیروان

بجنورد- ایرنا- مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی گفت: پوسیدگی محصول چغندر در اراضی کشاورزی شهرستان شیروان مشاهده شده که اقدامات لازم برای جلوگیری از آن در حال انجام است.

محمد رضایی روز پنج شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: از علل شیوع این بیماری در اراضی تسطیح نشدن زمین، گرمی هوا و آبیاری غرقابی است.

وی با بیان اینکه سطح پوسیدگی تازه شروع شده و آماری در دست نیست گفت: عمدتا این پوسیدگی در ارقام ایرانی دیده می شود که علت آن شرایط رطوبتی و ایجاد بیماری قارچی است.

رضایی افزود: اراضی که دچار سیلاب شده اند به علت اینکه تهویه خاک به حداقل می رسد بیماری مشاهده می شود و به همین علت ریشه گیاه دچار خفگی  شده و منجر به پوسیدگی می شود.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: به‌کارگیری روش های علمی به هنگام آبیاری، تسطیح اراضی پیش از کشت، استفاده از ارقام مقاوم و استفاده نکردن از آبیاری سنگین و غرقابی از جمله راهکارهای مناسب برای پیشگیری از این بیماری و خسارت به کشاورزان است.

وی گفت: مبارزه با این بیماری از طریق سموم امکانپذیر نیست و پیش از کاشت باید زمین تسطیح شود.

پارسال ۷۵۰ هکتار از کشتزارهای شهرستان شیروان زیر کشت چغندر قند رفته بود که از این سطح ۳۷ هزار و ۴۰۰ تن محصول با میانگین عیار ۱۷.۵۰ برداشت شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =