۳۰ دستگاه کنتور هوشمند در چاه‌های شهرستان کوثر نصب می‌شود

اردبیل - ایرنا - نماینده مجری طرح احیا و تعادل‌بخشی و تغذیه مصنوعی شرکت آب منطقه‌ای اردبیل گفت: به منظور حفاظت کمی و کیفی از منابع آب منطقه با نظارت اکیپ‌های گشت و بازرسی امسال ۳۰ دستگاه کنتور حجمی و هوشمند بر روی چاه‌های کشاورزی، صنعتی و خدمات شهرستان کوثر نصب می‌شود.

به گزارش ایرنا ، داور بستام روز پنجشنبه در جلسه  طرح احیا و تعادل‌بخشی و تغذیه مصنوعی شهرستان کوثر بر لزوم گشت‌زنی‌های مستمر توسط این اکیپ‌ها و بازدید از منابع آبی موجود در این شهرستان و جلوگیری از حفر چاه‌های غیرمجاز تاکید کرد.

وی جلوگیری از تصرفات بستر ، حریم رودخانه‌ها و مسیل‌ها را از اولویت‌های این شرکت ذکر و بر شناسایی تخلفات منابع آب سطحی و مراکز آلاینده جهت برخورد قانونی با آنها  تاکید کرد.

بستام با بیان اینکه امسال با انسداد ۲۱ حلقه چاه در مصرف نیم میلیون مترمکعب آب صرفه‌جویی شد، افزود: در این مدت ۹۰ دستگاه کنتور هوشمند حجمی بر روی چاه‌های کشاورزی استان نصب شده است.

وی نصب کنتور هوشمند را یکی از پروژه‌های طرح احیا و تعادل‌بخشی دانست و گفت: با نصب کنتورهای هوشمند در استان و کنترل و نظارت بر آنها حدود سه میلیون مترمکعب از اضافه برداشت آب جلوگیری خواهد شد.

در سال‌های اخیر ذخایر و منابع آبی استان اردبیل کاهش یافته طوری که سالانه ۱۵ سانتیمتر از سفره‌های زیرزمینی استان بویژه در دشت اردبیل پایین می‌رود ، این دشت جز دشت‌های ممنوعه بوده و اگر به همین منوال پیش رود در آینده جز دشت‌های ممنوعه بحرانی خواهد شد.

کارشناسان وجود چاه‌های غیرمجاز را در برداشت‌های بی‌رویه از آب دخیل می‌دانند و معتقدند ۵۰۹ چاه غیرمجاز در استان اردبیل وجود دارد که اغلب آنها در حوزه بالهارود و دره‌رود مورد استفاده مردم است و برای جلوگیری از این معضل تلاش می‌شود.

 ۹۳ درصد مصرف آب در استان اردبیل در بخش کشاورزی است در حالی که راندمان در این بخش ۳۵ تا ۶۵ درصد است و مابقی این منابع در این شرایط فقر و بحران آب در بخش کشاورزی هدر می‌رود.

.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =