شعبه ویژه دعاوی منابع طبیعی در دادگستری مهاباد راه‌اندازی شد

مهاباد- ایرنا- رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مهاباد گفت: برای نخستین بار در این شهرستان شعبه ویژه دعاوی منابع طبیعی در دادگستری به منظور بررسی سریع پرونده‌ها دایر شد.

مجید پاتو روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: شعبه ویژه دعاوی منابع طبیعی و تخریب و تصرف اراضی ملی با دستور رییس دادگستری این شهرستان راه‌اندازی شده و قاضی ویژه‌ای نیز برای بررسی سریع پرونده‌های این حوزه تعیین شده است.

وی اضافه کرد: در گذشته پرونده‌های تخریب و تصرف اراضی ملی مدت زمان زیادی در نوبت بررسی قرار می‌گرفتند و متخلفان از این فرصت برای تخریب بیشتر اراضی تصرف شده استفاده می‌کردند.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مهاباد گفت: براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته قرار است شعبه ویژه دعاوی منابع طبیعی در دادگستری این شهرستان علاوه بر اینکه پرونده‌های تخریب و تصرف جدید را خارج از نوبت بررسی کند، پرونده‌های سال‌های قبل نیز که در نوبت بررسی قرار دارند، به سرعت تعیین تکلیف کند.

وی اظهار داشت: راه‌اندازی این شعبه ویژه دعاوی منابع طبیعی در دادگستری مهاباد می‌تواند نقش مهمی در حل و فصل این دعاوی و جلوگیری از دخل و تصرف متخلفان در اراضی ملی این شهرستان داشته باشد.

"پاتو" گفت: در سه ماهه نخست امسال در مجموع ۶۱ فقره پرونده قرق و تصرف اراضی ملی تشکیل شده که از این تعداد ۴۷ پرونده با ۵۱۴ هکتار مساحت با اخذ تعهد محضری محتومه شده و ۱۹ فقره پرونده با ۷۰ هکتار مساحت ۷۴ هکتار به مراجع قضایی ارسال شد.

وی اضافه کرد: در این مدت ۲۸ فقره پرونده تخریب اراضی ملی با ۴۶ هکتار مساحت تشکیل شده که ۹ فقره پرونده با هشت هکتار مساحت مختومه شده و ۱۹ فقره پرونده با ۳۸ هکتار مساحت در حال بررسی است.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مهاباد گفت: در این شهرستان بیش از ۱۹۷ هزار هکتار مراتع روستایی و ییلاقی و هزار هکتار جنگل وجود دارد که جنگل‌های این شهرستان بیشتر در مناطق غربی و در روستاهای "کاولان" و "کوران" واقع شده ‌است.

آذربایجان‌غربی ۲ میلیون و ۷۵۰ هزار هکتار عرصه ملی دارد که ۱۰۱ هزار هکتار آن را جنگل‌ها تشکیل می‌دهد و نقطه آغاز رویشگاه جنگلی زاگرس محسوب می‌شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =