۳.۵ هکتار از منطقه حفاظت شده "نوروزلو" میاندوآب در آتش سوخت

مهاباد- ایرنا- مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری میاندوآب گفت: ۳.۵ هکتار از جنگل‌های منطقه حفاظت شده تالاب "نوروزلوی" این شهرستان براثر عامل انسانی در آتش سوخت.

علی مولایی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: عصر روز گذشته پس از گزارش مردمی به واسطه سامانه ۱۲۵ این سازمان مبنی بر آتش‌سوزی در تالاب "نوروزلو" در محدوده روستای "گویجلو"، ماموران آتش‌نشانی با تجهیزات خودرویی به محل اعزام شدند. 

وی با بیان اینکه پس از حدود یک ساعت تلاش آتش با کمک‌ آتش‌نشانان مهار و از گسترش آن جلوگیری شد، افزود: علت این آتش‌سوزی عمدی بوده که توسط افرادی ناشناس روی داده است.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری میاندوآب با بیان اینکه به علت جلوگیری از گسترش آتش‌سوزی، تیم دیگر آتش‌نشانی در محل حضور یافتند، اضافه کرد: این دومین مورد از بروز آتش سوزی در عرصه‌های طبیعی و مناطق حفاظت شده این شهرستان در سال جاری است که در بار نخست، پنج هکتار از تالاب "نوروزلو" در آتش سوخته بود.

وی همچنین بیان کرد: پس از مهار آتش در مرحله نخست به علت وزش باد، آتش دوباره شعله‌ور شد که با اعزام مأموران آتش‌نشانی دوباره حریق در کوتاه‌ترین زمان ممکن مهار شد.

مولایی گفت: آتش‌سوزی تالاب‌ "نوروزلو"، تهدیدی جدی برای آینده این تالاب زیبا و نابود کننده حیات گونه‌های جانوری و پرندگان است و از اینرو صیانت و حفاظت از این سرمایه ملی وظیفه همگانی است.

وی با بیان اینکه تجربه نشان داده است سهل‌انگاری و رعایت نکردن نکات ایمنی توسط شهروندان از مهم‌ترین عوامل آتش‌سوزی در این شهرستان است، اضافه کرد: آموزش و ارتقای آگاهی عمومی تأثیر بسزایی در پیشگیری از وقوع حوادث آتش‌سوزی در این عرصه‌ها دارد و نقش رسانه‌ها و وسایل ارتباط جمعی در این زمینه نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

 آب مورد نیاز تالاب نوروزلوی میاندوآب از طریق رودخانه زرینه تامین می‌شود؛ این تالاب در سال ۱۳۹۱ در ردیف مناطق حفاظت شده قرار گرفت. 

این منطقه هزار و ۲۰۰ هکتار مساحت دارد و محل زیست انواع حیوانات و پرندگان کم‌نظیر بوده و با برخورداری از درختانی همچون گز و سرو و نیزارها از پوشش گیاهی مطلوبی برخوردار است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =