آرامستان شهر زنجان وضعیت بهتری یافته است

زنجان - ایرنا - نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زنجان گفت: طی اقدامات انجام گرفته از سوی شهرداری زنجان وضعیت قطعات دفن اموات کرونایی در آرامستانها و ترددهای عمومی نسبت به هفته‌های گذشته وضعیت بهتری به خود گرفته است که جای تقدیر دارد.

حجت الاسلام علی خاتمی شامگاه چهارشنبه در جلسه ستاد پیشگیری و مقابله با بیماری کرونا که بصورت آن لاین برگزار شد، با اشاره به حساسیت های این ستاد در ابعاد مختلف افزود: پنج ماه از شیوع ویروس کرونا سپری می‌شود و در این خصوص گفته می شود هر فردی عروسی برگزار کند در صورت ابتلای اطرافیان باید هزینه های آنان را پرداخت کرده و نسبت به این کار جوابگو باشد.

وی اضافه کرد: طی ماه‌های گذشته اغلب مراسم های عروسی در روستاها برگزار و اعلام شده که بااین اقدام ۶۰ یا ۷۰ نفر به این بیماری گرفتار شده اند.

امام جمعه زنجان ادامه داد: به لحاظ شرعی نیز اگر فردی در مراسمی به ویروس کرونا مبتلا شده و سپس فوت کند که دیه وی بر عهده فرد برگزار کننده مراسم بوده و یا هزینه سنگینی که برای هر بیمار بستری و مبتلا پرداخت می شود، باید بطور قانونی و با ساز و کار تعریف شده از بانی آن دریافت شود.

وی اظهار داشت: طی جلسه گذشته موضوعی از همیاران سلامت مبنی بر اینکه در شهرهای قیدار و سجاس نماز جمعه برگزار شده است موجب شد که پس از بررسی های لازم حتی امام جمعه شهرهای مذکور به عنوان مجرم به شورای تامین دعوت و بازخواست شوند.  

حجت الاسلام خاتمی افزود: بررسی ها نشان می داد که چنین مراسم های برگزار نشده که همین اطلاع و حساسیت ها موجب می شود که تصمیمات دیگری در عرصه های مذهبی استان اتخاذ کنم.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زنجان ادامه داد: از ابتدا ستاد کرونا اعلام کرده که در مراکز دینی، مذهبی و آلودگی به این ویروس ۲۲ صدم درصد است که بر این اساس نماز جمعه در شهرهای زرد و نارنجی با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار می شود.

وی اظهار داشت: بطور حتم در برگزاری نماز جماعات در این شرایط یک ششم جمعیت قبلی حضور نمی یابند چرا که خود مردم نیز این مهم را رعایت می کنند و حتی برگزاری نمازجماعت در فضای باز نیز به ۵۰ درصد جمعیت نمی رسد.
حجت الاسلام خاتمی با اشاره به اینکه متولیان نسبت به موضوع کرونا و اقدامات پیرامونی آن، نگاه جامع تری داشته باشند گفت: برگزاری دعای عرفه در فضای باز مصلی شهر زنجان، واکنش هایی را به دنبال داشته  که چرا چنین مراسمی در وضعیت قرمز برپا شده این در حالی است که مراسم در یک فضای باز، با رعایت پروتکل های بهداشتی، بصورت منظم برگزار شد.

امام جمعه زنجان با اشاره به فرا رسیدن ماه محرم ادامه داد: با رعایت پروتکل های بهداشتی می توان عزاداری برگزار کرد که امام حسین(ع) حیثیت و وجود همه است و با توجه به شرایط حاکم، می توان در منازل نسبت به برگزاری روضه اقدام کرد.

وی اضافه کرد: گاهی پاسخ هایی که از سوی مسؤولان این جلسه به استاندار اعلام می شود بیشتر در جهت رفع تکلیف بوده و ائمه جماعات گله های از برخی کارها و رفتارها اعلام کرده اند.

نماینده ولی فقیه  در استان و امام جمعه زنجان ادامه داد: تعدادی از فرمانداران  با ائمه جماعات ارتباط خوبی دارند و در راستای رسیدگی به مشکلات مردم تلاش می کنند اما در برخی شهرستان ها چنین نیست.

وی اظهار داشت: برای ماه محرم باید برنامه ریزی  کرد که هیات های شاخص  استان در راستای منویات رهبری عمل کنند که در این خصوص نگرانی وجود ندارد اما باید توجه و حساسیت بیشتری داشت چراکه با یک بی احتیاطی تلاش ها برای مقابله با این ویروس از بین می رود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =