توسعه متوازن جامعه نیازمند توجه به بخش فرهنگی است

تبریز - ایرنا - مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری آذربایجان شرقی با اشاره به ظرفیت های بالای استان در حوزه فرهنگی گفت: ‏متاسفانه بین این ظرفیت ها و امکانات موجود سازگاری وجود ندارد در حالیکه برای توسعه متوازن باید به این بخش توجه شود.‏

علی بدرشکوهی روز چهارشنبه در دومین نشست هم اندیشی با هنرمندان استان در محل خانه هنر تبریز گفت: استان آذربایجان شرقی، پیشینه بلندبالایی ‏در حوزه های فرهنگی، اقتصادی و هنری دارد و ظرفیت و استعدادهای خوبی در این خطه رشد یافته اند اما هم اکنون امکانات ‏موجود در حوزه فرهنگی با این ظرفیت های عظیم سازگاری ندارد.‏

وی ادامه داد: سرانه بخش فرهنگی در مقایسه با دیگر بخش های جامعه به هیچ وجه قابل مقایسه نیست که برای دستیابی به ‏توسعه متوازن بین تمامی بخش ها باید توجه ویژه ای به حوزه فرهنگ شود.‏

بدرشکوهی با بیان اینکه نمی توان توسعه را تنها در مسایل فنی و کالبدی خلاصه کرد، گفت: توجه به بخش فنی و کالبدی یک ‏موضوع، بدون توجه به مسائل فرهنگی و روح آن موضوع، تاثیرگذاری خود را از دست می دهد.‏

وی با تاکید بر رعایت اخلاق و انصاف در تمامی قضاوت ها و مطالبات گفت: هنرمندان به عنوان الگوهای جامعه مطرح بوده و ‏باید در تمامی رفتار و حتی مطالبات خود، جنبه انصاف را رعایت کنند.‏

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری آذربایجان شرقی با بیان اینکه تنها با دولتی سازی و اتکا به منابع دولتی نمی توان ‏پاسخگوی مشکلات بود، گفت: باید فضا را برای ورود بخش خصوصی آماده کنیم.‏

وی همچنین بر لزوم بهره مندی از فضای خالی موجود در استان برای فعالیت اهالی فرهنگ و هنر تاکید کرد و گفت: از ‏اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان می خواهیم در خصوص فضاهایی که در ادارات و نهادهای مختلف وجود داشته و می ‏تواند برای فعالیت اهالی فرهنگ و هنر مفید باشد، اطلاعاتی جامعی کسب کنند.

لزوم ورود بخش خصوصی برای ارتقای سرانه فرهنگی

 مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی هم با اشاره به کمبود شدید فضای فیزیکی فرهنگی در استان، بر لزوم ورود بخش خصوصی برای بهبود این سرانه تاکید کرد.

محمد محمدپور اظهار داشت: فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در تلاش برای برگزاری جلسات مختلف با هنرمندان به منظور شناسایی و رفع مشکلات این قشر از جامعه است.

وی ادامه داد: ایجاد بسترهای لازم برای فعالیت هنرمندان و حمایت از تولیدات فرهنگی و هنری آنان، وظیفه حاکمیت است تا هنرمندان بتوانند بدون دغدغه، اقدام به تولیدات فرهنگی و هنری کرده و مردم از این تولیدات بهره مند شوند.

محمدپور با اشاره به کمبود فضای فیزیکی فرهنگی در استان گفت: متاسفانه فضای فرهنگی مناسبی در اختیار هنرمندان و مردم استان وجود ندارد در حالی که به موازات توسعه دیگر بخش های جامعه، باید شاهد توسعه فضاهای فرهنگی جامعه نیز باشیم.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی از ارائه طرح ساماندهی و توسعه فضای فرهنگی تبریز به شورای اسلامی و شهرداری تبریز خبر داد و گفت: توسعه متوازن و مبتنی بر عناصر و اصالت های تاریخی و فرهنگی شهرها، مستلزم وجود نقشه راه و اسناد و برنامه های بالادستی است تا ضمن التزام همه بخش ها به رعایت اصول و قواعد شهرسازی مبتنی بر ویژگی های بومی و فرهنگی، از تحمیل هزینه های زائد، جلوگیری شود.

محمدپور با اشاره به توان بی انتهای بخش خصوصی اظهار داشت: برای افزایش و ارتقای سرانه فرهنگی استان، باید بخش خصوصی و غیردولتی وارد عمل شوند که البته حضور موثر این بخش، نیازمند اعطای یکسری مشوق ها به سرمایه گذاران این حوزه است.

وی ادامه داد: برای حمایت از بخش فرهنگ و هنر، باید در جریان برنامه ریزی و تخصیص منابع نیز همت لازم صورت گیرد و تمامی بخش های جامعه معتقد به اولویت ویژه فرهنگ و هنر در میان سایرها بخش ها باشند.

وی با بیان اینکه مطالبات هنرمندان و اهالی فرهنگ و هنر باید بر اساس نیازمندی ها و البته واقعیت های جامعه باشد، گفت: بودجه سالانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، به شکل روز افزونی ناکافی است و این موضوع در اجرای ماموریت های اداره کل و حمایت از اصحاب فرهنگ و هنر، خلل جدی ایجاد می کند.

محمدپور با بیان اینکه حوزه فرهنگ و هنر، اساس حرکت و توفیق در سایر بخش هاست گفت: در شرایطی که دولت به واسطه تحریم ها و فشارهای خارجی و مشکلات اقتصادی با محدودیت های زیادی در تامین منابع مواجه است، رجوع به سرمایه ها و امکانات مردمی و در کنار آن حمایت های دولتی، یک ضرورت اجتناب ناپذیر است. 

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان با اشاره به برخی حواشی مطرح شده در خصوص افزایش اجاره بهای برخی مجتمع های فرهنگی گفت: این مجتمع ها بر اساس وظایف قانونی واگذاری شده است و اداره کل فرهنگ و ارشاد در این مورد تصمیم گیرنده نیست.

وی گفت و گوی مستمر با شخصیت ها و صنوف و تشکل های فرهنگی را امری لازم برشمرد و افزود: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، از  نشست ها و گفت و گو های دو جانبه و چند جانبه با نخبگان فرهنگی و سایر دستگاه های اجرایی را بسیار موثر دانسته و از آن استقبال می کند و لذا آن را رویکرد دائمی خود قرار داده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =