حمایت مفتی اعظم بوسنی و هرزگوین از توسعه روابط با ایران

اروپا- بلگراد - ایرنا- رئیس العلما و رئیس جامعه اسلامی بوسنی و هرزگوین از توسعه روابط فرهنگی و دینی با ایران حمایت کرد.

به گزارش ایرنا از سفارت ایران در سارایوو، «حسین کاوازوویچ» روز چهارشنبه در دیدار با «محمود حیدری» سفیر جمهوری اسلامی ایران در سارایوو گفت: دوستی ملت ایران نسبت به بوسنی وهرزگوین در شرایط سخت به اثبات رسیده و ما هرگز این بخش از تاریخ کشورمان را فراموش نخواهیم کرد.

مفتی اعظم مسلمانان بوسنی هرزگوین و بالکان از همکاری خوب و موفق سفیر ایران و نقش موثر وی در توسعه روابط خوب فی مابین قدردانی کرد و افزود: در حوزه فرهنگی و دینی روابط خوبی با سفارت و نهادهای ایرانی حاضر در بوسنی داریم و امیدواریم بتوانیم در آینده با بهره‌گیری بیشتر از ظرفیت‌های موجود آن را ارتقا دهیم.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در بوسنی و هرزگوین در آستانه پایان ماموریت خود در این کشور نیز در این نشست ضمن قدردانی از همکاری ها و حمایت های جامعه اسلامی بوسنی هرزگوین در راستای پیشبرد مناسبات دوکشور گفت: اشتراکات فرهنگی و دینی میان دو ملت ایران و بوسنی و هرزگوین ریشه در تاریخ دو کشور دارد و جمهوری اسلامی ایران از ابتدای استقلال بوسنی در کنار مردم و دولت بوسنی وهرزگوین قرار گرفت و همواره از یکپارچگی و  تمامیت ارضی این کشور حمایت کرده است.

حیدری افزود: کمک به رهبران دینی و جامعه مسلمان بوسنی هرزگوین برای صیانت از هویت دینی و فرهنگی خویش از  محورهای اصلی فعالیت های فرهنگی سفارت و نهادهای ایرانی حاضر در سارایوو است.

سفیر کشورمان با تشریح اقدامات بعمل آمده در راستای گسترش مناسبات دو کشور در سالیان اخیر اضافه کرد: در دوره ماموریت خود در بوسنی و هرزگوین شاهد رویکرد سازنده جامعه اسلامی در تعامل و همکاری با سفارت و نهادهای ایرانی فعال در سارایوو بودم.

«امیر حسین نوری» رایزن فرهنگی کشورمان در بوسنی و هرزگوین نیز که در این نشست حضور داشت پیام تبریک کتبی «ابوذر ابراهیمی ترکمان» رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به مناسبت عید قربان را به حسین کاوازوویچ تقدیم کرد.

رئیس جامعه اسلامی بوسنی وهرزگوین به عنوان مفتی اعظم و رئیس العلما، بالاترین و عالی‌ترین مقام دینی مسلمانان در کشورهای منطقه بالکان محسوب می‌شود.

بوسنی و هرزگوین کشوری در جنوب شرقی اروپا قرار دارد و پایتخت آن شهر سارایوو است. این کشور در غرب و شمال غرب با کشور کرواسی، در شرق با کشور صربستان و در جنوب شرقی با کشور مونته نگرو همسایه است.

در کشور بوسنی و هرزگوین سه قوم مسلمان، صرب و کروات زندگی می‌کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =