هیئات مذهبی البرز مجالس عزاداری را در فضای باز برگزار کنند

کرج - ایرنا - کارگروه برگزاری مراسم عزاداری محرم استان البرز اعلام کرد که هیئات مذهبی در این استان تمهیدات لازم را برگزاری مجالس عزاداری ماه محرم در فضای باز فراهم کنند.

به گزارش روز چهارشنبه روابط عمومی تبلیغات اسلامی استان البرز، کارگروه برگزاری مراسم عزاداری محرم در استان البرز در روز چهارشنبه ۲ اطلاعیه صادر کرد.

بر اساس اعلام این کارگروه، در نخستین اطلاعیه آمده که تمام اخبار اطلاعیه های رسمی و مورد تأیید پیرامون برگزاری مراسم محرم و عزای حضرت سیدالشهداء علیه السلام از طریق کارگروه برگزاری مراسم عزاداری محرم و کانال اطلاع رسانی اداره کل تبلیغات اسلامی استان البرز به اطلاع عموم خواهد رسید.

بدیهی است، هرگونه اخبار واصله از طرق مختلف، غیر معتبر و مغایر با مصوبات ستاد مبارزه با بیماری کرونا در سطح ملی و استانی خواهد بود.

بر اساس این اطلاعیه ها ضروری است هیئات مذهبی تمهیدات لازم را جهت برپایی مجالس در محیط های باز فراهم نموده  و پیش‌بینی‌های لازم را برای تهیه ماسک و ملزومات بهداشتی داشته باشند.

برقراری ایستگاه های صلواتی با عنوان «نواهای حسینی»  همراه با فضاسازی بصری و صوتی البته با روال قانونی و بهداشتی، جزو برنامه های شاخص ماه محرم بوده و بلامانع است.

همچنین دردومین اطلاعیه آمده: در ایام محرم دستورالعمل ها برای تمام شهرها یکسان است و بصورت سختگیرانه در شرایط قرمز اجرایی می شود و با این دستورالعمل ها در تمام کشور مراسمات برگزار خواهد شد.

همه هیات ها لازم است در سامانه های سازمان تبلیغات اسلامی ثبت نام کنند و مسوول هیات عهد نامه مربوطه را امضا کند.

توصیه می‌شود همه مداحان و هیئات، مراسم ماه محرم را برگزار نمایند تا متوسط تجمع مردم در یک هیئت کم شود.

استفاده از ماسک برای عزاداران حسینی در تمام مراسم و محافل ضروری است.

حتی الامکان هیات در فضای باز برگزار شود. مکان های با سقف بالای ۶ متر و تهویه مناسب مانند فضای باز است .

در فضای بسته تنها به مدت یک ساعت و فقط برنامه های سخنرانی و روضه نهایتاً با حضور یک چهارم ظرفیت مکان می تواند برگزار شود. ضمناً برنامه سینه زنی و زنجیر زنی در فضای باز برگزار گردد.

حرکت هیات ها از یک هیات به یک هیات دیگر و تجمع هیات ها نباید صورت بگیرد، همچنین دسته های عزاداری در محیط باز با حفظ فاصله فیزیکی بین هر فرد به اندازه ۴ متر مربع عزاداری نمایند.

برای زنجیر زنی در دسته های عزاداری حتماً از زنجیرهای شخصی استفاده شود و یا زنجیر ها به اشخاص تا پایان دهه عزاداری واگذار شود تا زنجیره بین افراد دست به دست نشود.

نذورات به صورت مواد خام توزیع گردد و در صورت لزوم به پخت‌غذا، ضمن رعایت همه دستورالعمل های بهداشتی در حین طبخ، توزیغ به صورت بیرون بر و با لحاظ عدم تجمع انجام گردد.

تمهیداتی انجام پذیرد که در هنگام ورود و خروج عزاداران از مجالس، تجمع مردم نباشد. مردم به نوبت و با فاصله وارد و یا خارج شوند.

افراد با کهولت سن و دارای بیماری های مزمن در خانه بمانند و تنها با استفاده از رسانه ها به عزاداری بپردازند.

دستورالعمل های استانی در اطلاعیه های بعدی منتشر خواهد شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =