وزیر راه و شهرسازی: نهضت خانه سازی در کشور به راه افتاده است

ساوه - ایرنا- وزیر راه و شهرسازی گفت: نهضت خانه سازی با هدف تامین مسکن مردم در کشور به راه افتاده و هرچه زمان می گذرد بر شتاب و روند اجرای پروژه های مربوط به آن افزوده می‌شود.

«محمد اسلامی» روز چهارشنبه در سفر به ساوه که با هدف آغاز عملیات اجرائی ۸۰۰ واحد اقدام ملی مسکن این شهر و همچنین افتتاح زیرگذر شهر آوه انجام شد، در گفت وگو با خبرنگاران افزود: پروژه های اقدام ملی مسکن، پاسخ صریح دولت و وزارت راه و شهرسازی به جریان تولید خانه در کشور است.
وی گفت: از روزی که وارد وزارت راه و شهرسازی شدم، قول اتمام ۵۰۰ هزار واحد نیمه تمام مسکن غیر از واحدهای دارای پرونده قضایی و همچنین ساخت ۴۰۰ هزار واحد طرح اقدام ملی را دادم.

وی اظهار داشت: از مجموع طرح های مسکن مهر کار اتمام ۶۷ هزار واحد باقی مانده که  تا پایان مهر امسال در ۲۰ استان کشور تکمیل این واحدها را شاهد خواهیم بود.  
وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: کل طرحهای مسکن مهر دولت‌های نهم و دهم ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار واحد بود که ۷۸۰ هزار واحد آن تا پایان دولت دهم تکمیل و یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد از آنها نیز تا امروز به اهتمام دولت تدبیر و امید به مردم واگذار شد.
وی در مورد طرح اقدام ملی مسکن گفت: کار انتخاب زمین و کارگزاران برای ساخت ۴۰۰ هزار واحد در سراسر کشور انجام و ساخت پروژه‌ها نیز آغاز شده است.

به گفته او، از این ماه پروژه‌های مسکن ملی در برخی استانها که پیشرفت کامل داشته اند به مردم واگذار و کلید آنها تحویل متقاضیان خواهد شد و سایر افرادی که ثبت نام کرده‌اند نیز زمین تحویل می گیرند تا در قالب پروژه های کوچک به صورت گروهی ساخت و ساز را انجام دهند.
اسلامی گفت: با توجه به حجم تقاضا و التهاب بازار مسکن در کشور، سامانه طرح اقدام ملی را باز گذاشتیم تا همه متقاضیان ثبت نام کنند.
وی گفت: تاکنون یک میلیون و ۲۰۰ هزار متقاضی در کشور برای مسکن ملی به صورت پیامکی یا ثبت نام در سامانه اعلام نیاز کرده‌اند و پس از پایان غربالگری‌ها مشخص شد که تا امروز حدود ۴۳۰ هزار نفر واجد شرایط هستند و به همین نسبت هم زمین پیش‌بینی کرده‌ایم.
وزیر راه و شهرسازی اظهار کرد: با نیروهای مسلح، وزارتخانه های آموزش و پرورش و رفاه نیز تفاهمنامه‌هایی منعقد کردیم تا جامعه فرهنگیان، کارگران و نیروهای مسلح نیز از مزیت اقدام ملی مسکن یا از طریق منابع یارانه‌ای دستگاه های مربوطه و یا تامین زمین بهره مند شوند.
به گفته اسلامی، از ۱۷۰ هزار نفری که آموزش و پرورش معرفی کرد تنها ۷۵ هزار نفر واجد شرایط هستند و برای این قشر اکنون ساخت ۲۰ هزار واحد آغاز شده است.


وی در مورد وام مسکن گفت: مبلغ تسهیلات را برای سازندگان افزایش داده‌ایم تا ساخت و ساز را آغاز کنند و سیاست ما اعطای تسهیلات به سازندگان است و از پرداخت وام به خریداران پرهیز می کنیم زیرا این مساله باعث تورم زایی می شود و تیم اقتصادی وزارتخانه هم به درستی متوجه این مسأله شده‌اند.
اسلامی گفت: در شورای پول و اعتبار مصوب شد که ۸۰ درصد قیمت تمام شده پروژه های مسکن ملی را بانک‌های عامل در قالب وام به سازندگان پرداخت کنند و این رقم را پس از تقسیم سرانه میان تمام واحدها،  متقاضیان در قالب عقود قرارداد فروش اقساطی بازپرداخت خواهند کرد.
وی اظهار داشت: تا دیشب که آمار را احصاء کردیم افزون بر ۲۰ هزار نفر در کشور برای طرح اقدام ملی مسکن افتتاح حساب کردند و برای سهولت متقاضیان نیز کل فرایند اعم از نام نویسی، تشکیل پرونده و افتتاح حساب را به صورت الکترونیکی انجام می دهیم که شاید بتوان این اقدام را گامی مهم در تحقق دولت الکترونیک برشمرد.

  به گفته وزیر راه و شهرسازی،  در استان مرکزی به میزانی که مردم نام نویسی کرده‌اند زمین و کارگزار ساخت واحدها پپیش بینی شده و طبق زمان بندی ابن طرح ها اجرا خواهند شد تا مردم دغدغه ای در زمینه مسکن نداشته باشند.
وی گفت: از مردم درخواست می کنیم با توجه به اینکه تا روز ۲۵ مرداد مهلت تعیین شده، نسبت به تامین موجودی مورد نیاز حساب‌های خود اقدام کنند تا در قالب معرفی به پیمانکار یا زیر نظر بنیاد مسکن صاحبخانه شوند و بدین ترتیب متقاضیان حقیقی هم مشخص خواهد شد.

در جریان سفر وزیر راه و شهرسازی پروژه های مسکن ملی ۳۸۴ واحدی شهرک علوی و ۴۱۶ واحدی شهرک فجر کلنگزنی شد.

اسلامی همچنین پروژه زیرگذر حاجی آباد شهر آوه که دارای ۲ دهانه پنج و نیم متری و طول ۲۳ متر است را افتتاح کرد تا یکی از نقاط حادثه خیز استان مرکزی بدین ترتیب اصلاح شود.

برای به نتیجه رسیدن این پروژه ۴۱ هزار میلیون ریال اعتبار هزینه شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =