اختتامیه جایزه کتاب سال مازندران شهریور ماه برگزار می‌شود

ساری - ایرنا - مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران برگزاری مراسم اختتامیه کتاب سال مازندران را منوط به خارج شدن استان از شرایط قرمز کرونایی دانست و گفت که در صورت محقق شدن این شرایط ، مراسم شهریور ماه برگزار خواهد شد.

نخستین دوره جایزه کتاب سال مازندران زمستان پارسال فراخوان داد و مراسم اختتامیه آن هم قرار بود خرداد ماه امسال برگزار شود.  

شیوع کرونا در مازندران از سی ام بهمن ماه سال گذشته شروع شد و با فراز نشیب هایی همچنان ادامه دارد. اگر چه موج نخست شیوع ویروس در استان اواخر  فروردین ماه امسال فروکش کرد ، ولی موج دوم از هفته دوم تیر ماه شروع شد و همچنان روند افزایشی دارد. مسئولان وزارت بهداشت هم اعلام کرده اند که آسیب پذیری مازندران در موج دوم کرونا بیشتر شده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران ، عباس زارع گفت : برگزاری اختتامیه جایزه کتاب سال مازندران منوط به خارج شدن استان از شرایط کرونا و وضعیت قرمز است و در غیر این صورت مراسم به‌صورت مجازی برگزار می‌شود.

وی توضیح داد : اگر شرایط کرونایی امکان خارج‌ شدن از استان از وضعیت هشدار و قرمز را بدهد، احتمالا با رعایت پروتکل‌های بهداشتی آخر شهریور ماه آئین اختتامیه را برگزار خواهیم کرد؛ اما اگر تا رسیدن به این زمان شرایط امکان برگزاری حضوری اختتامیه جایزه کتاب سال استان را نداشته‌باشیم، تلاش می‌کنم تا به شکل مجازی آن را برگزار کنیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران استقبال نویسندگان و ناشران از نخستین دوره جایزه کتاب سال مازندران را خوب توصیف کرد و گفت : با این که این اولین تجربه کتاب سال در استان مازندران به‌حساب می‌آید، ولی به خاطر اطلاع‌رسانی و تبلیغات انجام شده، کمیت و کیفیت آثار ارسالی بسیار خوب بود و هرکتاب تالیفی که از محتوا و مضمون ارزشمند و قابل ارزیابی در چرخه داوری به‌حساب می‌آمد، توسط نویسندگان اثر برای دبیرخانه فرستاده شد و از میان آن‌ها، آثار فاخر و برگزیده داوری و انتخاب شدند.

وی افزود : داوری آثار هم در دو بخش انجام شد؛ بخش اول داوری آثاری بود که به‌ زبان طبری نوشته ‌شده بود که این آثار توسط داوران استان مازندران که به این زبان تسلط کامل داشتند، صورت گرفت.

زارع کتاب های نوشته شده به زبان مازندرانی را که به دبیرخانه جشنواره ارسال شد ، بیش از ۴۰ عنوان اعلام کرد و گفت : در نهایت ۲۰ اثر به مرحله نیمه‌نهایی رسید و از میان آن‌ها هم یک برگزیده و چهار شایسته تقدیر انتخاب شد.

وی افزود : بخش دوم داوری‌ها هم آثار ارسالی به زبان فارسی بود که توسط نویسندگان مازندرانی و یا غیر مازندرانی درباره مازندران تالیف شد و توسط داوران خانه کتاب در تهران و بنابر اولویت‌ها و آیتم‌های موجود داوری شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران آمار آثار ارسالی در این بخش را هم بیش از ۲۲۰ عنوان اعلام کرد و توضیح داد : البته آثار ارسالی به دبیرخانه بسیار بیشتر بود ، اما از آن‌جایی که بازه زمانی آثار از سال ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۷ را شامل می‌شد، بسیاری از آثار از دور خارج شد تا در دوره‌های بعد مورد داوری قرار گیرد.

وی با اعلام این که در بخش دوم هم بر اساس داوری‌ها، چهار اثر به عنوان برگزیده و ۶ اثر هم شایسته تقدیر شد ، گفت : داوری آثار توسط متخصصان هر حوزه انجام گرفته ‌است .

زارع در خصوص دسته‌بندی موضوعات آثار جایزه کتاب سال هم توضیح داد : تمامی موضوعات رده‌بندی دیوئی شامل کلیات، تاریخ، ادبیات، دین، علوم اجتماعی، علوم نظری، زبان‌شناسی، تاریخ، جغرافیا و به‌ویژه ادبیات کودک و نوجوان بود که بنا بر آثار رسیده، هر داور براساس تخصصی که در آن حوزه داشت، کتاب‌ها را داوری کرد و آثاری که بالاترین امتیازها را در میان دیگر آثار گرفت ، به‌عنوان برگزیده و آثار تقدیری انتخاب شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران گفت : شیوع ویروس کرونا در کشور و در وضعیت هشدار قرارگرفتن برخی استان‌ها چون مازندران موجب شد تا به‌اجبار برگزاری اختتامیه این رویداد فرهنگی را به‌تعویق بیندازیم؛ کما اینکه تمامی کارها از جمله اطلاع‌رسانی، دریافت کتاب، ارسال کتاب به تهران و داوری آثار ارسالی به خانه کتاب انجام شده ‌است و در صورت مساعدشدن شرایط استان، اختتامیه نخستین دوره جایزه کتاب سال استان مازندران را برگزار خواهیم کرد.

بر اساس گزارش رسمی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران حدود ۱۵۰ انتشاراتی در این استان فعالیت دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha