طرح توانمندسازی دهیاران استان اردبیل اجرا می‌شود

اردبیل _ ایرنا _ مدیرکل امور روستایی و شورهای استانداری اردبیل گفت: طرح توانمندسازی دهیاران با همکاری پست بانک در این استان اجرا می‌شود.

به گزارش ایرنا ، میرعلی رحیمی‌زاد روز چهارشنبه در همایش توجیهی دهیاران خلخال افزود: این طرح با ارائه تسهیلات بانکی ارزان‌قیمت از سوی پست بانک استان و با هدف تامین منابع مالی موردنیاز برای خرید تجهیزات و ماشین‌آلات از قبیل بیل بکو ،کامیون حمل زباله و سایر امکانات موردنیاز روستایی اجرا می‌شود.

وی اظهارداشت: در مقابل ۲۰ درصد از آورده اولیه دهیاران پست بانک استان نسبت به تامین ۸۰ درصد از تسهیلات موردنیاز دهیاران روستاهای مناطق مختلف استان به صورت تسهیلات ارزان‌قیمت با بازپرداخت طولانی مدت اقدام می‌کند.

وی با اشاره به برخی تصرفات غیرقانونی اراضی ملی در داخل محدوده روستاها و همچنین افزایش ساخت وسازهای غیرمجاز در محدوده و حریم روستاها گفت: با توجه به ضرورت استفاده از تجارب حقوقی در برخورد با این گونه موارد تخلف ،دهیاران باید برای پیشگیری از ادامه این گونه تخلفات نسبت به بهره‌گیری از وکلای حقوی و یا دفتر حقوقی جهت تشکیل و طرح پرونده‌های قضایی اقدام کنند.

او افزود: صدور پروانه‌های ساخت و ساز و برخورد با تصرفات غیرقانونی اراضی ملی در محدوده روستاها به عهده دهیاران بوده و انتظار از بخشداران نظارت بر دهیاری‌ها و ورود دستگاه‌های اجرایی استان جلوگیری از تصرف اراضی ملی در خارج از محدوده روستاها است.

مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری اردبیل اظهارداشت: در صورت نیاز و کمک به دهیاران در جلوگیری از تصرفات غیرقانونی و احقاق حقوق عامه مردم و دولت شورای حفاظت از بیت‌المال در شهرستان‌ها تشکیل و به حفاظت از اراضی ملی و پیشگیری از هرگونه دخل و تصرفات غیرقانونی با حمایت‌های قضایی اقدام خواهد شد.

فرماندار خلخال نیز در این همایش گفت: برخی تصمیمات غلط مسوولان در گذشته مردم مناطق شهری و روستاهای این شهرستان را دچار مشکل کرده است.

فریدون بابایی افزود: در صورتی که با ساخت و سازهای غیرمجاز در حریم و بستر رودخانه‌ها و یا مسیل دره‌های طبیعی برخورد نشود این شهرستان با بحران جدی در مواقع بارندگی مواجه خواهد شد.

وی برخورد با متخلفان ساخت و ساز غیرمجاز و یا متصرفان اراضی ملی و پیشگیری از ساخت بنای غیرمجاز در محدوده روستا را از جمله وظایف مهم دهیاران دانست و افزود: هیچ گونه مسامحه‌ای از دهیاران در این زمینه پذیرفته نیست و در صورتی که دهیار و یا هر مسوول دستگاه اجرایی ذی‌ربط در انجام این وظیفه خطیر کوتاهی کند به عنوان شریک جرم به مراجع قضایی معرفی خواهد شد.

فرماندار خلخال گفت: وظیفه دهیاران در این خصوص فقط در داخل محدوده روستا بوده و خارج از محدوده دستگاه‌های اجرایی شهرستان همچون منابع طبیعی ، امور آب ،جهاد کشاورزی و حفاظت محیط زیست باید وظیفه خود را در حفظ بیت‌المال و حقوق دولت درست انجام دهند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =