۱۵ مرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۸:۲۸
کد خبرنگار: 1295
کد خبر: 83897651
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

گمانه‌زنی‌های بی‌اساس درباره انفجار بیروت

تهران- ایرنا- در حالی که جامعه لبنان به شدت در شوک انفجار روز گذشته بندر بیروت قرار دارد، شبکه وابسته به سعودی‌ها با طرح اتهام‌زنی‌های بی اساس به دنبال بهره برداری از شرایط موجود است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، انفجار بزرگی که روز سه شنبه ۱۴ مرداد در نزدیکی بندر بیروت به وقوع پیوست، دنیا را در بهت و حیرت فرو برده است. این انفجار مهیب بخش بزرگی از بیروت را به ویرانه تبدیل کرد. حدود یک صدر نفر جان خود را از دست دادند و حدود چهار هزار نفر زخمی شده‌اند.

بر اساس اعلام مقامات رسمی لبنان این اتفاق ناشی از انفجار اولیه انبار مواد محترقه و سرایت آن به یک انبار محل نگهداری ماده منفجره نیترات آمونیم رخ داده است. حسان دیاب نخست وزیر لبنان وعده داده که همه تلاش دولت را برای رسیدگی به ابعاد مختلف این رخداد به کار خواهد گرفت و با مقصران احتمالی برخورد قانونی خواهد شد.

خبرگزاری ملی لبنان هم گزارش کرده که آتش‌سوزی باعث انفجار در انباری شده که مواد قابل انفجار نگه‌داری می‌شد. بنا به این گزارش، موادی که در سال‌های اخیر ضبط شده بودند در این انبار نگهداری می‌شدند.

رژیم صهیونیستی که در رخدادهایی از این دست معمولا در جایگاه متهم ردیف اول است، اعلام کرده است که نقشی در این حادثه نداشته است. اما یک مقام نظامی ارتش لبنان در مصاحبه با آسوشیتدپرس گفته است احتمال مشارکت اسرائیل در انفجارهای بندر لبنان همچنان مطرح است. عده زیادی از کسانی که شاهد انفجارها بوده‌اند صدای هواپیماهای جنگنده را در آسمان بیروت شنیده‌اند. این در حالی است که در روزهای گذشته پهپادها و جنگنده‌های رژیم صهیونیستی بارها در آسمان بیروت مشاهده شده‌اند.

اما سناریو سازان سعودی در این میان تلاش کردند این انفجار را به حزب الله لبنان نسبت دهند. موضع گیری عجیب شبکه تلویزیونی العربیه که وابسته به عربستان سعودی است قابل تامل است این شبکه با انتشار اخبار دروغ اعلام کرده که انفجار انبارهای مهمات حزب الله عامل بروز این رخداد بوده است.

طرح چنین ادعاهای بی پایه و اساسی هدفی جز ایجاد چند دستگی و شکاف در میان مردم لبنان ندارد. اما در عین حال این موضع گیریها نشان می دهد که برای برخی قدرتهای منطقه ای و بازوهای رسانه ای آنها اساسا جان مردم هیچ اهمییتی ندارد و باید از هر اتفاقی برای آسیب زدن و انتقام گیری استفاده کرد.

بر خلاف ادعای شبکه سعودی منابعی در لبنان م‌ گویند این اتفاق ناشی از انفجار محل نگهداری نیترات های توقیفی بوده است. آنها به نوع انفجار استناد می کنند که مشخص است انفجار ناگهانی و حجیم مواد شیمیایی بوده است که در لحظه ای کوتاه کل بندرگاه و اطرافش را درنوردید.

در این میان میشل عون، رئیس جمهوری لبنان، در توییتی نوشته این پذیرفته شده نیست که ۲۷۵۰ تن نیترات آمونیوم (کود شیمیایی) بدون در نظر گرفتن نکات ایمنی انبار شده باشد.

برخی خبرگزاری‌ها نیز گمانه‌زنی کرده‌اند که ممکن است انفجار با دادگاه بین‌المللی بررسی قتل رفیق حریری، نخست‌وزیر اسبق مرتبط باشد.

اتهام زنی های بی‌اساس در خصوص چنین اتفاقی و متهم کردن گروه‌ها بدون دلیل و براساس فرضیه‌های بی اساس تنها نتیجه‌ای که در بر دارد افزایش بحران است و نه آرام کردن اوضاع.

از سوی دیگر عده ای معتقدند که این انفجار تیر خلاصی به دولت حسان دیاب بود. چرا که در اثر این انفجار تنها یک بندر منهدم نشده بلکه گلوگاه اقتصادی لبنان نابود شده است چرا که بخش عمده واردات این کشور از بندر بزرگ بیروت انجام می شد و این بندر در حکم انبار لبنان نیز بود. بر اساس برآوردهای اولیه، تقریبا تمام ذخایر آرد و گندم در این انفجار از بین رفته و ۹۰ درصد داروهای دپو شده در بندر، کاملا سوخته است. این انفجار ضربه ای کاری به لبنان است که اقتصادش به تقریبا طور کامل وابسته به صادرات است.

حسین دیاب، نخست وزیر لبنان گفته کسانی که در انفجار روز سه‌شنبه دست داشته‌اند پاسخ‌گوی اعمالشان خواهند بود. او گفت که تحقیق درباره انفجار شامل انبار خطرناکی هم می‌شود که از سال ۲۰۱۴ در این بندر بوده است. دیاب، گفته که فعلا اولویت با مداوای مجروحان و پیدا کردن جسد کشته‌شدگان است.

مروان عبود، استاندار بیروت در بازدید از بندر این شهر در پی انفجار مهیب امروز اظهار داشت: پایتخت لبنان شهری فاجعه زده شده است. انفجار امروز مانند بمباران «هیروشیما» و «ناکازاکی» بوده و آنچه اتفاق افتاد در لبنان بی‌سابقه است.

 در چنین رخدادهایی عقل و انصاف ایجاب می‌کند که کشورها و دولت‌ها ضمن ابراز همدردی با دولت و ملتی که دچار خسران و زیان سنگینی شده کمک کنند تا این کشور از شوک ایجاد شود بیرون بیاید. رویکردی که البته طی ساعات پس از بروز انفجار از سوی کشورهای مختلف رعایت شده است. اینکه در چنین شرایطی و در حالی که هنوز اجساد جان باختگان در زیر آوار هستند، رویکردهای سیاسی و تفرقه افکنانه نه تنها راهگشا نیست بلکه زخمی بر پیکر آسیب دیده ای است که نیازمند همراهی و همدلی است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =