۱۵ مرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۳:۴۵
کد خبرنگار: 1228
کد خبر: 83897569
۰ نفر

برچسب‌ها

پاکستانی‌ها در حمایت از مردم کشمیر راهپیمایی کردند

اسلام‌آباد - ایرنا - مراسم ویژه بزرگداشت روز همبستگی با مردم کشمیر امروز (چهارشنبه) با برگزاری راهپیمایی و گردهمایی‌ها در پایتخت و شهرهای مختلف پاکستان برگزار شد.

به گزارش ایرنا، "روز استحصال" به ابتکار دولت پاکستان در شهرهای مختلف این کشور برگزار شد. به همین مناسبت امروز مقامات و مردم پاکستان در حمایت از مردم کشمیر یک دقیقه سکوت کردند، تردد وسایل نقلیه در شهر اسلام‌آباد و سایر شهرهای پاکستان از جمله لاهور، کراچی، کویته و پیشاور برای ۳۰ دقیقه متوقف و مردم با حضور در خیابان‌ها، با مردم مسلمان کشمیر ابراز همبستگی کردند.

شهرهای پاکستان امروز همچنین شاهد راهپیمایی، نصب پلاکاردها و تصاویری در حمایت از مردم کشمیر، بود.

«عارف علوی» رییس جمهوری، روسای مجالس سنا و ملی، وزرا و رهبران سیاسی به جمع گردهمایی مردم در اسلام‌آباد پیوستند و طی سخنرانی گفتند: پاکستان از حمایت‌های سیاسی و دیپلماتیک از مبارزات مردم کشمیر برای رسیدن آزادی و حق تعیین سرنوشت، دست برنخواهد داشت.

«عمران خان» نخست وزیر پاکستان نیز با حضور در شهر «مظفرآباد» مرکز منطقه کشمیر تحت کنترل این کشور گفت: ۳۶۵ روز از لغو خودمختاری کشمیر توسط هند گذشت، هشت میلیون نفر از ساکنان این منطقه با دشواری زندگی خود را می‌گذارند، صلح پایدار در منطقه تنها از طریق حل عادلانه مساله کشمیر قابل تحقق است و جامعه بین الملل باید نقش خود را در راه ایفا کند.

مقامات پاکستانی همچنین از عملکرد ضعیف سازمان ملل و سایر نهادهای بین المللی برای کمک به حل تنش‌ها در شبه قاره هند و کمک به رفع محدودیت‌های اعمال شده در کشمیر انتقاد کردند.

پس از استقلال پاکستان در روز ۲۲ مرداد ۱۳۲۶ شمسی، قرار بر این شد که تمام مناطق مسلمان نشین کشمیر جزو خاک این کشور محسوب شود، اما "مهاراجا" (حکمران وقت) کشمیر اعلام کرد که سرزمین مسلمان نشین کشمیر جز خاک هند است. او در ابتدا خواستار دولت مستقل در کشمیر بود، اما مردم این منطقه خواستار پیوستن به پاکستان و یا دولتی مسلمان نشین شدند که در نهایت این حاکم طی توافق نامه‌ای کشمیر را به هند واگذار کرد و ریشه اختلاف میان هند و پاکستان را پدید آورد.

از آن سال تاکنون، موضوع کشمیر به عنوان یکی از اصلی‌ترین مناقشات میان هند و پاکستان محسوب می‌شود و دولت پاکستان ضمن اعلام آمادگی برای انجام مذاکره با هند برای حل اختلافات میان دو کشور همسایه، در عین حال تاکید دارد که هرگونه مذاکره، منهای موضوع کشمیر را به رسمیت نخواهند شناخت و موضوع این سرزمین حتما باید جزو اصلی‌ترین محورهای مذاکره میان دو کشور باشد.

امروز چهارشنبه اولین سالگرد تصمیم هند در لغو امتیازات ویژه جامو و کشمیر است. بند ۳۷۰ که در اکتبر ۱۹۴۹ ضمیمه قانون اساسی هند شد، ایالت جامو و کشمیر را از شمول قانون اساسی این کشور مستثنی می‌کند و به این ایالت اجازه می‌دهد قانون اساسی خودش را تدوین کند. این بند همچنین به مجلس جامو و کشمیر این اختیار را می‌دهد تا ساکنان این ایالت و امتیازات آن‌ها را تعیین کند.

پاکستان و هند پس از استقلال در سال ۱۹۴۷ درگیر مناقشه‌ای به نام کشمیر هستند. این مناقشه تاکنون موجب سه جنگ میان دو کشور شامل جنگ ۱۹۴۷، نبرد کارگیل و نبرد سیاچن شده است. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =