انتخابات ۲۰۲۰: چه کسانی در سیاست خارجی به بایدن خط می‌دهند؟

تهران-ایرنا- نشریه آمریکایی فارن پالیسی گزارش داد تیمی متشکل از دو هزار نفر از جمله ۲۰ کارگروه درباره مسائل مربوط به سیاست خارجی و امنیت ملی به جو بایدن نامزد دموکرات ها در انتخابات ۲۰۲۰ توصیه و مشاوره می‌دهند.

به گزارش ایرنا، فارن پالیسی به نقل از مقام های ستاد انتخاباتی بایدن و فهرستی از اسامی روسای این کارگروه ها که در اختیار این رسانه آمریکایی قرار گرفته است نوشت: این افراد و کارگروه ها، مسائل مختلفی را از تنوع بخشی در امنیت ملی تا کنترل تسلیحاتی، امنیت داخلی، مسائل دفاعی و امنیتی بررسی می کنند.

این گروه ها به بایدن درباره چگونگی تدوین سیاست خارجی خود و تغییر از بیشتر سیاست های خارجی جنجال برانگیز دولت دونالد ترامپ در صورت پیروزی در انتخابات مشاوره می دهند که این مسائل موضوعاتی را از قبیل مسائل مهاجرتی، حقوق زنان و غیره در بر می گیرد.

این گزارش به تعدادی ازمشاورانی که از پشت صحنه به بایدن کمک می کنند از جمله «الی راتنر» و «دنیل بنیام» کارشناسان خاورمیانه اشاره می کند که روابط عمیقی با بایدن دارند و انتظار می رود در صورت پیروزی بایدن، پست های ارشد تا متوسط را در از جمله در وزارت دفاع (پنتاگون)، وزارت امور خارجه، جامعه اطلاعاتی و دیگر نهادهای آمریکایی داشته باشند.

 راتنبر و بنیام با همکاری ۴۹ کارگروه دیگر نقش دروازه بان را جامعه اطلاعاتی گسترده ای متشکل از سیاست خارجی، امنیت ملی، امنیت داخلی و مسائل دفاعی کشور و کارشناسان امنیت ملی برعهده دارند که دیدگاه های خود را ارائه می دهند و در تدوین سیاست خارجی کمپین بایدن نقش دارند.

مقام هایی که از گروه مشاوران بایدن مطلع هستند می گویند آنها رسما بخشی از ستاد انتخاباتی او نیستند بلکه به موازی اعضای کمپین برای ارائه توصیه های غیر رسمی به بایدن و تصمیم گیری های کلیدی به صورت داوطلبانه کمک می کند.

پیشینه این افراد شامل تجربه در دولت، گروه های مشاوره ای، اندیشکده ها، صنایع دفاعی است و از جمله مقام های ارشد سابق دولت اوباما، وزارت امور خارجه، دفاع و امنیت ملی در این تیم قرار دارند.

نشریه پولیتیکو پیشتر گزارش داده بود که اعضای کمپین بایدن شامل تیمی از دستکم یک هزار نفر از کارشناسان امنیت ملی است که در ۲۰ کارگروه فعالیت می کنند.

فارن پالیسی سندی داخلی را روئی کرده که اسامی خاصی از افراد عضو کارگروه یا روسای آنها معرفی شده اند.

هر کدام از این کارگروه نظارت بر چند زیرگروه را برعهده دارند که این زیر گروه ها به مسائل مختلفی از درگیری فلسطینی ها و صهیونیست ها گرفته تا کمک های انسان دوستانه ومسائل مهاجران می پردازند.

تیم مربوط به سیاست اروپا شامل بیش از ۱۰۰ نفر است که ریاست مشترک آن را سه نفر از مقام های سابق امنیت ملی در دولت اوباما برعهده دارند: جولی اسمیت ستون نویس فارن پالیسی تحت عنوان «دولت سایه»، مایکل کارپنتر و اسپنسر بویر از جمله این افراد هستند.

توصیه ها و دیدگاه ها سپس برای یک گروه کوچکتر از وفاداران به بایدن از جمله آنتونی بلینکن، جیک سالیوان، آوریل هاینس، برایان مک کوئن و جولی اسمیت ارسال می شود که به نظر می رسد معتمد دولت احتمالی بایدن در مسائل امنیت ملی هستند.

یکی از مقام های آشنا با گروه های کاری گفت: این گروه ها به طور واقعی قدرت تصمیم گیری ندارند اما بر مکانیسم گسترده ای نظارت دارند که تولید محتوا می کند.

بسیاری از داوطلبان کمپین بایدن تبلیغ یا به رسانه درباره این موضوع مصاحبه نمی کنند به جز تعدادی از مشاوران کلیدی و با نفوذی که در صدر این گروه ها قرار دارند.

فارن پالیسی توضیح داده که در تهیه این گزارش با بیش از ۲۴ نفر از افرادی که رسما یا به صور غیررسمی به کمپین بایدن مشاوره می دهند مصاحبه کرده است. این رسانه می افزاید بسیاری از این افراد از اظهارنظر خودداری کردند و آنهایی که موافقت کردند خواستند نامشان فاش نشود.

این رسانه افزود: ستاد انتخاباتی بایدن از پاسخگویی به چند سوال برای اظهارنظر در این زمینه خودداری کرده است.

در ادامه این گزارش آمده است: ساختار سیاست خارجی بایدن به طرق مختلفی به دنبال تقلید از روند سنتی تصمیم گیری ها توسط شورای امنیت ملی است که کاخ سفید در دولت ترامپ آن را برچیده است و برخی از تصمیم گیری ها را به گروهی از افراد وفادار و  همکارانی در خارج از کاخ سفید و نیزاعضای خانواده واگذار کرده است.

برخی از کارشناسان سیاست خارجی حزب دموکرات که در تماس با ستاد انتخاباتی بایدن هستند می گویند این روند شفاف نیست و دشوار می تواند فهمید که آیا توصیه های این گروه ها و افراد گوش شنوایی در بین مشاوران ارشد بایدن دارد یا نه و این که آیا ساختار گسترده ای از مشاوران شیوه ای است که به کمک آن افراد از جمله منتقدان حس کنند که در این روند دخالت داده شده اند یا نه.

در نظرسنجی های ماه جاری بایدن دستکم با ۶ درصد اختلاف از بایدن جلوتر است و نامزد دموکرات ها در ایالات های تاثیرگذاری همچون میشیگان، ویسکانسین و پنسیلوانیا از ترامپ جلوتر است.

انتخابات برای تعیین پنجاهمین رئیس جمهوری آمریکا و معاون او سوم نوامبر ۲۰۲۰ مصادف با ۱۳ آبان ۹۹ برگزار می شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =