ریابکوف: روسیه و آمریکا در امنیت فضایی اختلافات عمیق دارند

مسکو - ایرنا - معاون وزیر امور خارجه روسیه گفت که روسیه و آمریکا در عرصه نظامی فضایی و استقرار تسلیحات در فضا اختلافات عمیق دارند.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، سرگئی ریابکوف که مذاکره کننده ارشد هسته ای روسیه در امور هسته ای و موشکی است به خبرگزاری تاس گفت که اختلافات روسیه و آمریکا در عرصه نظامی فضایی باقی مانده است اما مسکو خواهان مذاکره است.  

 وی افزود: ما به طرف آمریکایی در مورد جوانب مختلف پیشنهادات خود توضیح می دهیم. اطمینان دارم که بهتر است توافق کنیم تا اینکه توانمندیهای نظامی خود را ازجمله در این عرصه (نظامی فضایی) بطور کنترل نشده گسترش دهیم.

ریابکوف افزود: اگر آمریکا اراده سیاسی نشان دهد روسیه برای ادامه گفت و گوها آماده است. تاکنون گفت وگوها برقرار نشده است و دو طرف فقط به تبادل استدلال ها و ضداستدلال ها بدون نزدیک کردن رویکردهای خود پرداخته اند. 

وی ادامه داد: به تلاش های خود ادامه می دهیم. اما این یک روند بی حاصل نیست. 

 معاون وزیر خارجه روسیه در ادامه سخنان خود به دستور کار آمریکا اشاره کرد و گفت که آمریکا برتری در فضا را ازجمله به عنوان محیطی برای اجرای عملیات نظامی هدف قرار داده است. 

ریابکوف گفت: این مساله ما را نگران و ناراحت می کند. 

مذاکرات روسیه و آمریکا در عرصه کنترل تسلیحات در وین روز دوم تیر ماه در وین برگزار و بدون دستیابی به توافق پایان یافت.

 در این مذاکرات «مارشال بیلینگزلی» فرستاده ویژه دونالد ترامپ در امور کنترل سلاح و "سرگئی ریابکوف" معاون وزیر امورخارجه روسیه شرکت داشتند.

«کریستوفر فورد» معاون وزیر امور خارجه آمریکا در امور امنیت بین‌الملل و عدم اشاعه به تازگی با متهم کردن روسیه به آزمایش سلاحی در فضا گفت که واشنگتن امیدوار است هنجارهای رفتار مسوولانه در فضا را ترویج کند و خواستار ثبات، پیش‌بینی‌پذیری و ابزارهای مدیریت بحران بیشتری شد.

وزارت امور خارجه روسیه نیز در بیانیه ای با رد ادعاهای ضدروسی آمریکا و انگلیس اعلام کرد که آزمایش فضایی روسیه هیچ تهدیدی در برنداشت و مطابق قوانین بین المللی صورت گرفت.

ریابکوف در ادامه گفت وگو با تاس این را نیز گفت که طرف روسی در خصوص مبادله  پل اولیان جاسوس آمریکایی محکوم به حبس در روسیه با زندانیان روس در آمریکا مذاکره نمی کند. معلوم نیست که بر چه اساسی این موضوع هر از چندگاهی مطرح می شود. 

 پل اولیان تفنگدار دریایی سابق آمریکا که نزدیک به یک سال پیش در روسیه به جرم جاسوسی بازداشت شده بود اخیرا به حکم دادگاه مسکو، به ۱۶ سال زندان محکوم شد. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =