طرح خط لوله گوره به جاسک ۵۱ درصد پیشرفت فیزیکی دارد

بندرعباس- ایرنا- مشاور وزیر نفت و مجری پروژه خط لوله انتقال نفت از گوره به جاسک این طرح را بزرگ‌ترین پروژه دولت تدبیر و امید دانست وگفت: در حال حاضر این طرح حدود ۵۱ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و حدود ۱۰ هزار نفر در کارگاه‌های مختلف مشغول به کار هستند.

محمد سقایی روز چهارشنبه در نشست بررسی اجرای طرح خط لوله انتقال نفت خام از گوره به جاسک با حضور استاندار هرمزگان اظهارداشت: همکاری و اقدامات موثر استاندار هرمزگان موجب شده است که این خط لوله پیشرفت بی نظیری داشته باشد.

وی افزود: شرکت آب منطقه‌ای استان هرمزگان در خصوص تامین آب مورد نیاز همکاری خوبی برای تسهیل امور در کمترین زمان ممکن را داشتند و در حوزه محیط زیست نیز همکاری‌های خوبی انجام شده است.

مشاور وزیر نفت بیان داشت: این طرح به عنوان یکی از طرح‌های حیاتی و استراتژیک برای کشور اگر به صورت بین‌المللی انجام می‌شد حدود شش سال طول می‌کشید اما در حال حاضر حدود ۹۰ درصد از تجهیزات آن داخلی و بومی‌سازی شده است و تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسد.

به گفته سقایی، با اجرای این طرح استان هرمزگان دارای بزرگ‌ترین بندر صادراتی نفت در کشور خواهد شد و پیش بینی ما این است که یک پالایشگاه و پتروشیمی با سرمایه‌گذاری در این منطقه نیز احداث شود و پیگیری این امور در حال انجام است که یکی از طرح‌ها آغاز و دیگری در حال انجام مذاکرات است.

مبداء خط لوله انتقال نفت از گوره به جاسک منطقه گوره از توابع شهرستان گناوه استان بوشهر است که پس از عبور از استان‌های بوشهر، فارس و هرمزگان از ۶۰ کیلومتری غرب شهر جاسک به ترمینال و تأسیسات دریایی صادرات و واردات که احداث آن برنامه ریزی شده است، متصل می‌شود.

در ایجاد زنجیره تولید لوله NACE، تبدیل تختال به ورق و سپس لوله که برای نخستین بار اتفاق افتاده است، شرکت فولاد مبارکه اصفهان، شرکت فولاد اکسین خوزستان، لوله‌سازی اهواز و ایران آروین، لوله‌سازی ماهشهر و لوله‌سازی صفا فعالیت می‌کنند.

در این طرح حلقه اول توسط شرکت فولاد مبارکه تولید می‌شود و در حلقه دوم ورق مورد نیاز توسط شرکت فولاد اکسین تولید خواهد شد و سپس لوله‌سازان داخلی این ورق‌ها را تبدیل به لوله می‌کنند.

این طرح راهبردی و ملی با هدف انتقال نفت خام از گوره به جاسک، ایجاد ظرفیت انتقال یک میلیون بشکه نفت خام در روز، ذخیره‌سازی و صادرات آن از طریق پایانه جدید جاسک، تضمین استمرار صادرات نفت خام، تمرکززدایی از پایانه‌های صادراتی و متنوع‌سازی آن و توسعه پایدار و اشتغالزایی در سواحل مکران است.

از اهم پروژه‌های طرح انتقال نفت از گوره به پایانه جدید جاسک، می‌توان به تامین و احداث یک‌هزار کیلومتر خط لوله ۴۲ اینچ سازگار با نفت ترش، احداث ۵ تلمبه‌خانه و ۳ ایستگاه بین راهی خط لوله و برق‌رسانی به آنها، احداث ایستگاه‌های دریافت و ارسال توپک و ترمینال پایانی، احداث مخازن ذخیره‌سازی به ظرفیت ۱۰ میلیون بشکه در منطقه جاسک و احداث تاسیسات دریایی شامل سه گوی شناور، حوضچه آرامش و تاسیسات جانبی آن در سواحل مکران اشاره کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha