دامپزشکی کرمان بر ذبح بیش از ۱۴ هزار راس دام در عید قربان نظارت کرد

کرمان - ایرنا - مدیرکل دامپزشکی استان کرمان با اعلام اجرایی شدن طرح تشدید کنترل و نظارت بهداشتی بر سلامت دام‌های نذری گفت: ۱۴هزار و ۴۰۰ راس دام قربانی اعم از گاو، گوسفند، بز و شتر تحت نظارت و بازرسی اکیپ‌های دامپزشکی این استان در روز عید قربان ذبح شد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، حسین رشیدی با اشاره به اینکه نیروهای اداره کل دامپزشکی استان کرمان به صورت رایگان خدمات مورد نیاز مردم در تائید سلامت دام را در روز عید قربان ارائه کردند افزود: این اداره کل با بسیج نیروها و امکانات خود از جمله ۶۳ گروه ثابت و سیار متشکل از پرسنل فنی و متخصص به همراه ۲۶ نفر از ناظران شرعی اقدام به انجام بازرسی و نظارت بهداشتی و شرعی دام های قربانی در این استان کردند.

وی با اعلام اینکه با انجام این نظارت ها، موارد ضبطی و غیرقابل مصرف لاشه دام ها جداسازی، ضبط و معدوم سازی شده است، اذعان داشت: ۲ هزار و ۶۰۰ لاشه گوسفند، بز، گاو و شتر در روز عید قربان بازرسی شده است.

وی تصریح کرد: از جمله مخاطرات کشتار دام های قربانی در خارج از کشتارگاه، احتمال ابتلا شهروندان به بیماری های مشترک بین انسان و دام وجود دارد و امسال با توجه به شیوع بیماری کرونا، عملیات های نظارت و بازرسی بر ذبح بهداشتی دام های قربانی با هدف کاهش احتمال انتقال این بیماری های مشترک از جمله تب کریمه کنگو، بروسلوز، کیست هیداتید و غیره و نیز پیشگیری از انتشار بیماری کرونا انجام شد.

رشیدی ادامه داد: طی سال جاری عرضه و کشتار دام در خارج از کشتارگاه ممنوع اعلام شد و با همکاری با دیگر دستگاه ها (شهرداری و نیروی انتظامی) با افراد خاطی برخورد قانونی صورت پذیرفت.

وی اظهار داشت: روسای ۱۶ شبکه دامپزشکی استان کرمان، بر حسن اجرای این طرح که به منظور تشدید نظارت بهداشتی و شرعی بر دام های قربانی در ۱۵ کشتارگاه دام صنعتی اعمال شد، نظارت ویژه داشته و گزارش های مربوطه را به این اداره کل ارسال کردند.

مدیرکل دامپزشکی استان کرمان ضمن تقدیر و تشکر از همکاری همشهریان و سایر ارگانها با نیروهای این اداره کل، اعلام داشت: با تلاش مدافعان سلامت حوزه دامپزشکی،۱۷ هزار مورد بازدید از دام و لاشه آنها در این روز صورت پذیرفته که حاکی از مراقبت از سلامت مردم در حوزه بهداشت عمومی جامعه توسط این ارگان است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =