۱۵ مرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۱:۳۲
کد خبرنگار: 1303
کد خبر: 83897252
۰ نفر

برچسب‌ها

سرمست؛ رونمایی پس از مرگ

تهران- ایرنا- تک آهنگ «سرمست» کاری از گروه مانو در حالی منتشر شده که یکی از هنرمندان این اثر یعنی اسحق انور اکنون رخ در نقاب خاک کشیده است.

اولین تک آهنگ گروه موسیقی «مانو» متشکل از امیربهزاد و نوید نیکبخت با شعر و صدای مرحوم اسحاق انور در قالب ترکیبی از موسیقی ایرانی و موسیقی غربی پیش روی مخاطبان قرار گرفت. 
 تک آهنگ «سرمست» عنوان اولین تجربه اجرایی گروه موسیقی «مانو» به هنرمندی امیربهزاد و نوید نیکبخت است که با شعر و صدای مرحوم اسحاق انور منتشر شد. در این قطعه جان جانکایا تنظیم کننده و نوید نیکبخت تهیه کننده دیگرعوامل اجرایی را تشکیل می دهند. 
« قطعه سرمست اولین تجربه گروه مانو، اثری شکل گرفته بر پایه همفکری، ساعت ها گفتگو و روز ها کار گروهی است.
 هدف ما از ساخت این قطعه تلفیق جدیدی از موسیقی ایرانی و موسیقی غربی بود که در سرمست این ترکیب به همراه موسیقی جز انجام شد. قطعه ای با شوریدگیِ بداهه جز و عشق و عرفان موسیقی ایرانی. فضایی که در موسیقیِ امروز ما آثار کمی در این فرم ارائه می شود و این دلیلی بود تا گروه مانو آن را تجربه کند.

یکی دیگر از اهداف این گروه در قالب گروه مانو ماجراجویی در تلفیق موسیقی ایرانی با سایر موسیقی های اصیل دیگر بود؛ نوشتن موسیقی در فضای گروه و همچین ارتباط و همکاری با موزیسین های خارجی برای ارائه آثاری که به آن کمتر توجه شده است و البته کمک به فرهنگ شنیداری امروز موسیقی ایران. 

تاثیرات یک هنرمند پس از مرگ

با اینکه اسحاق انور مدتهاست چشم از جهان فروبسته ولی بی شک تاثیر تفکر و هنر او در مانو املا هویداست.
 گروه مانو به زودی مجموعه ای را که برای آلبوم اول با حضور  اسحاق انور انجام شده بود و به علت درگذشت او نیمه کاره ماند را منتشر خواهد کرد.
 « در ضبط قطعه «سرمست»  از گروه جان کایا به عنوان یک پیانیست ترکیه‌ای کمک گرفتیم. به هر حال موسیقی جز در کشور ترکیه از پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای برخوردار بوده که می‌توان گفت دارای بهترین موزیسین‌های جز خارج از هنرمندان آمریکایی هستند. جان کایا با تنظیم خوب خودش دقیقاً درک کرد که چه طور ریتم و هارمونی غربی را به آواز سنتی ایران ربط دهد. در این راستا هنرمندان دیگری از کشور استانبول نیز همراه ما بودند که فکر می‌کنم در ارتقای سطح کیفی این قطعه بسیار به ما کمک کردند.»

ایده عمیق اما نه چندان پیچیده

گفتنی است که ایده و عقیده‌ای که در گروه مانو وجود دارد اصلاً پیچیده نیست. و در حقیقت  با تاسیس گروه  «مانو» برقراری رابطه‌های جدیدی بین موسیقی‌هایی مورد علاقه این گروه است که در اولین مورد بین موسیقی جز و موسیقی سنتی این فرم مشترک صورت گرفت.

 قطعه «سرمست» که به عنوان اولین اثر گروه «مانو» در دسترس مخاطبان قرار می‌گیرد، پیچیدگی‌های خاص خود را دارد که یک موزیسین با درک بالا از ریتم و دستگاه‌های خارجی می‌توانست به آن رنگ تحقق ببخشد.

اولین آلبوم این گروه در حالی آمده رونمایی است که اسحق انور دار فانی را وداع گفته است.

قطعه «سرمست» با مجوز شماره ۳۱۰-۱۳۹۹ دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و شماره ۲۷۹۳۱ کتابخانه ملی  توسط موسسه «آژیراک هنر هشتم» و صدابرداری در استودیو «هنر هشتم» در دسترس مخاطبان قرار گرفته است.

اسحق انور که بود

اِسحاق اَنوَر (زادهٔ ۱ اردیبهشت ۱۳۵۱ – درگذشتهٔ ۳ تیر ۱۳۹۸ در تهران) شاعر، خواننده و آهنگساز اهل ایران بود.

 در ادبیات پیرو بیدل دهلوی بود و ردیف آوازی و سازی موسیقی ایرانی را تدریس می‌نمود. او با خوانندگان و موسیقی‌دانانی نظیر: «همایون شجریان»، «عبدالحسین مختاباد»، «کارن همایونفر»، «بهزاد عبدی»، «رضا صادقی» و   بهروز غریب پور به صورا اجرای آواز در تاترهای عروسکی او و خوانندگی سریالهای تلویزیونی داشته است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =