امکان سهامی شدن صندوق ذخیره فرهنگیان وجود ندارد

تهران-ایرنا- مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان با تاکید بر این که امکان سهامی شدن این صندوق وجود ندارد و این امر با ماهیت حقوقی این موسسه ناسازگار است، گفت: مسوولان صندوق به سرانجام رساندن موضوع ارزش افزوده را یکی از رسالت‌های اصلی خود می‌دانند و آن را پیگیری می‌کند.

به گزارش روز چهارشنبه صندوق ذخیره فرهنگیان، مهدی نیکدل به جلسه ای که چندی پیش با حدود ۸۰ نفر از منتخبین فرهنگی استان‌ها در محل صندوق ذخیره فرهنگیان برگزار شد، اشاره کرد و اظهار داشت: در این جلسه موضوع ارزش افزوده به قوت مطرح شد و مسایل و مشکلات به انجام رساندن آن نیز صادقانه و صریح در میان گذاشته شدند و بنده قول پیگیری آن را دادم و به آن عهد پایبندم.

وی به مکاتبات خود با وزارت آموزش و پرورش در سال‌های گذشته درمورد بحث ارزش افزوده و  ضرورت استفاده از آخرین تلاش های علمی و تجربه شده در جهان و استفاده از صاحب نظران اقتصادی اشاره کرد و افزود: در این صندوق نیز کارگروه علمی و تخصصی به مسوولیت یکی از معاونان موسسه برای این موضوع تعیین کرده‌ایم که در جلسه اخیر شورای معاونین صندوق به طور مفصل درباره آن بحث و گفت‌وگو شد و از نظرات تخصصی سایر سرمایه‌های علمی و تجربی حاضر در موسسه برای رسیدن به فرمولی در این باره مشورت گرفته شد. بنابراین اطمینان می‌دهیم که هر آنچه سهم و حق اعضا از گذشته تاکنون است را به عنوان صاحبان اصلی صندوق به آن ها برسانیم.

مدیر عامل صندوق ذخیره فرهنگیان ادامه داد: یکی از راه های تعیین ارزش افزوده و دارایی های این صندوق که در واقع دارایی اعضا است، بورسی کردن شرکت های تابعه است. این اقدام، علاوه بر تعیین ارزش دارایی ها، موجب شفافیت و کاهش زمینه های فساد و تخلف و افزایش دارایی و سود اعضا می شود  گه ما بر انجام این اقدام کاملا راسخ هستیم.

نیکدل با یادآوری این که در این فرآیند سهام ترجیحی برای اعضا در نظر گرفته می شود، گفت: بنده از عوام‌فریبی بیزارم و صداقت را تنها راه درست و سعادت‌بخش در تعامل با همه  ذینفعان می‌دانم، هر قدر که این صداقت موجب طولانی شدن گفت‌وگوها و حتی بحث شود. واقعیت این است که این کار به دلیل این که اعضای صندوق همواره ثابت نیستند و در واقع نهادی بین نسلی است، عده ای در گذشته تسویه کرده اند، عده ای در آینده تسویه می کنند و عده ای دیگر به اعضای صندوق افزوده خواهند شد، به این سادگی که برخی تصور می‌کنند، امکان پذیر نیست. وی همچنین گفت: چرا وعده‌ غیرکارشناسی بدهیم که برای جلب رضایت پوپولیستی برخی که شریف‌ترین قشر جامعه‌ هستند متوسل به فریب شویم؟ شیوه کاری بنده این نیست و خوشحالم که با قشری حرف می‌زنم که آگاه هستند و اسیر نقش‌بازی نمی‌شوند.

وی افزود: بنده دغدغه فرهنگیان و مطالبه آنها را کاملا درک می‌کنم و با آنها همدل هستم. هر آنچه در صندوق و شرکت‌های تابعه و متعلق به آن است، متعلق اعضاست بنابراین تمام ارزش شرکت های تابعه که به بورس بروند، عملا مختص اعضا است، نه کس دیگر. مهم آن است که ارزش واقعی هر شرکت تعیین شود و نیز راه برای ادامه فعالیت های توسعه ای صندوق و افزایش سود آوری آن در آینده باز بماند.

مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان گفت: اشتباه بزرگی است که وقتی می بینیم این صندوق برخلاف همه پیش‌بینی‌ها و موانعی که برای آن ایجاد شد به سودآوری بالایی رسیده است، چشم بر آینده پرسودتر ببندیم و هرآنچه دارایی فعلی صندوق است را تقسیم کنیم.  

نیکدل ادامه داد: بارها توضیح داده‌ایم که صندوق ذخیره فرهنگیان امکان سهامی شدن ندارد و این امر با ماهیت حقوقی این موسسه ناسازگار است. به نفع فرهنگیان نیز سهامی شدن صندوق نخواهد بود، اما بر بورسی شدن شرکت های تابعه تاکید داریم و این به سود فرهنگیان است.

وی افزود: مهم ترین دغدغه برای اعضا این باشد که صندوق ذخیره فرهنگیان جیب معلم هاست و نه جیب دولت و یا هر نهاد دیگری. اگر کسی اجازه می‌دهد که اختیار جیب خودش را به غیر یا هر نهاد دولتی و عمومی واگذار کند، این تصمیم را برای جیب معلمان هم پیشنهاد دهد. اکیدا به فرهنگیان عضو صندوق پیشنهاد می‌کنم از این منظری که عرض کردم مراقب اموالشان باشند و اجازه ندهند که این نهاد دولتی شود وگرنه دیگر صاحب مالشان نخواهند بود.

مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان گفت: هر اقدامی که به عناوینی ظاهرا زیبا بخواهد حق و سهم و جیب معلم را دولتی و در واقع جیب نهادهای دولتی و عمومی کند، در واقع دست در جیب معلمان کرده است. اگر راست می‌گویند، کمک کنند نظارت و مشارکت فرهنگیان بر عملکرد صندوق افزایش پیدا کند.

نیکدل ادامه داد: فرهنگیان، نیاز به قیم ندارند. دستگاه‌های حاکمیتی که دغدغه این قشر را دارند، کمک کنند تا فرهنگیان خودشان برای نظارت و حتی مدیریت بر اموالشان دستشان بازتر باشد و هر مطالبه‌ای که دارند، از ارزش افزوده گرفته تا بورسی شدن و غیره را خودشان نظارت و پیگیری کنند و در جریان ریز فرایندها قرار گیرند. هیچ کس دلسوزتر از معلمان برای خود معلمان نیست و کسی هم دنبال دایه عزیزتر از مادر برای فرهنگیان نباشد. هیچ کسی منتی بر سر معلمان ندارد. آنها آنقدر بالغ و آگاه هستند که خودشان بالای سر اموال خودشان باشند و بر نحوه مدیریت این نهاد اقتصادی نظارت کنند.

وی افزود: فرهنگیان فرآیندهایی که نظارت آنها بر صندوق را تقویت کند را دنبال کنند، اما اجازه ندهند که با عناوین فریبنده و زیبا، دست هیچ کس، حتی دولت، هر دولتی که باشد، در جیبشان باشد. اگرچه صادقانه باید عرض کنم دولت با همه مشکلات فراوانی که دارد و با پی‌گیری وزیر آموزش و پرورش، تا جای ممکن به صندوق کمک کرده‌ و تلاش شده تا تعهدات نه فقط خود که تعهدات ذکر نشده در برنامه پنجم را که واقعا حق معلمان بوده اما نسبت به آن غفلت شده بود، ادا کند و انشالله این روند تا پرداخت تمام سهم اعضا ادامه یابد.

مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان با تاکید بر تهیه دستور العمل چگونگی واگذاری بخشی از سهام شرکت های در شرف ورود به بورس به فرهنگیان عضو و نیز نهایی شدن دستور العمل های سهام ترجیحی برای اعضا گفت: ما خود را مدافع منافع هیچ کس و هیچ نهادی به جزء اعضای صندوق نمی‌دانیم. دینی هم به هیچ کس به جزء اعضا نداریم از هر گونه نظارت خود اعضا و معلمان بر صندوق شدیداً حمایت می کنیم و حاضریم تا زمانی که در این صندوق خدمت می‌کنیم به این هدف کمک کنیم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =