آنها که خطر می‌کنند

تهران- ایرنا- روزنامه اعتماد در یادداشتی نوشت: اگر در جنگ‌ها سربازان، در حوزه اقتصاد؛ تولیدکنندگان، در حوزه علم آموزی؛ معلمین و در حوزه بهداشت پرستاران، کادر درمانی و پزشکان در خط مقدمند اما همواره خبرنگاران و اصحاب رسانه جهت آگاهی‌بخشی، اطلاع‌رسانی و افزایش آگاهی‌های اجتماعی در تمامی این خط مقدم‌ها همدوش تلاشگران و کارگزاران آن عرصه، نقش‌آفرینی می‌کنند.

روزنامه اعتماد یادداشتی به قلم هانیه گراییلی مدیرکل حوزه ریاست ‌روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران منتشر کرد که در ادامه آن می خوانیم: دقیقا ۲۲ سال می‌گذرد: در کمرکش گذر متداول امور در داخل و البته تحولات مختلف بین‌المللی و به ویژه منطقه‌ای اتفاقی در افغانستان افتاد که جامعه ایرانی و از جمله اصحاب رسانه را با تجربه اجتماعی تلخ و دردآوری مواجه کرد.   تجربه‌ای از مواجهه‌ نقش‌آفرینی آگاهی‌بخشی، ترویج دانایی و مهر با خشونت و افراط‌گرایی؛ رخدادی از جنس مواجهه دیرپا و نامأنوس تیر و قلم در جامعه بشری که هر چند همواره تجربه دردآوری را ایجاد کرده اما در بطن و متن خود نهال تازه‌ای را رویانده است.   صارمی رفت؛ رفتنی دردناک که هنوز هم با گذشت ۲۲ سال درد ناامنی حریم آگاهی، آگاهی‌بخشی و دانایی را دوباره برای‌مان ملموس می‌سازد، اما محملی شد برای یادآوری قدرشناسی و قدردانستن قشری گمنام که همیشه در خط مقدمند.  

در واقع، اگر در جنگ‌ها سربازان، در حوزه اقتصاد؛ تولیدکنندگان، در حوزه علم آموزی؛ معلمین و در حوزه بهداشت پرستاران، کادر درمانی و پزشکان در خط مقدمند اما همواره خبرنگاران و اصحاب رسانه جهت آگاهی‌بخشی، اطلاع‌رسانی و افزایش آگاهی‌های اجتماعی در تمامی این خط مقدم‌ها همدوش تلاشگران و کارگزاران آن عرصه، نقش‌آفرینی می‌کنند؛ نقش‌آفرینی که در بسیاری از اوقات، برهه‌ها و زمینه‌ها یا مغفول می‌مانند یا آنچنان که بایسته است، دیده نمی‌شود. امروز روزی است برای پاسداشت این همه تلاش و البته جبران بعضا نادیده شدن‌ها.   از سوی دیگر، در موازات تمام فراز و نشیب‌های کشورمان از زمان شهادت صارمی تاکنون، با چنین سطحی از مسائل و مشکلات چندوجهی روبه‌رو نبوده است. «شیوع ویروس منحوس کووید۱۹»، «مشکلات و مسائل اقتصادی و معیشتی مردم» و «تحریم‌های چندوجهی و ظالمانه امریکا» و بسیاری مسائل دیگر گواهی بر این مدعاست.

در چنین شرایطی طبیعتا تاب‌آوری اجتماعی و آستانه تحمل جامعه با مسائل مختلفی روبه‌رو می‌شود، به‌ویژه آنکه یکی از اهداف مهم تحریم‌های چندوجهی اعمال شده نشانه گرفتن تاب‌آوری و آستانه تحمل مردم و ایجاد دوگانه مردم-دولت است.   در چنین شرایطی حضور و نقش‌آفرینی خبرنگاران و اصحاب رسانه در ابعاد داخلی و بین‌المللی قابل اهمیت است.

در بُعد داخلی این نقش خطیر دارای دو وجه حداقلی است؛ از یک‌سو، در تمام مسائل و مشکلات پیش‌گفته از کرونا گرفته تا تحریم‌ها، خبرنگاران جهت آگاهی‌بخشی، اطلاع‌رسانی به جامعه در خط مقدم تمام عرصه‌ها هستند و شاید خطیرترین و پرمشغله‌ترین و البته پردغدغه‌ترین برهه برای خبرنگاران و اصحاب رسانه طی ۲۲ سال اخیر که «روز خبرنگار» به تقویم‌مان اضافه شده و حتی در طول ۴ دهه انقلاب اسلامی باشد.
از منظر دوم که تاب‌آوری و آستانه تحمل مردم و ایجاد دوگانه‌های مختلف و البته کاهش سرمایه اجتماعی به شکل طبیعی -به خاطر مشکلات مختلف- رخ داده و از طریق تحریم‌ها به شکل تعمدی هدف‌گذاری شده است؛ لذا بهترین و موثرترین راهبرد جهت گذر از این برهه خطیر و سرنوشت‌ساز، بالا بردن سطح تاب‌آوری مردم، تلاش در جهت ایجاد انسجام اجتماعی، ارتقای سرمایه اجتماعی، امیدآفرینی و البته ایجاد و افزایش نشاط در میان مردم است.
مولفه‌هایی که جز با نقش‌آفرینی حداکثری رسانه‌ها امکان‌پذیر نیست. در این راستا، طبیعتا خبرنگاران به عنوان استوانه حیات‌ رسانه‌ای هر کشور نقش بی‌بدیلی را در این زمینه بازی می‌کنند.
از حیث بین‌ المللی نیز در چنین شرایط ویژه‌ای ارایه و بازنمایی تصویری صحیح از کشور در قالب یک سیاست رسانه‌ای پویا و جامع آن هم در میانه حجم عظیم تولیدات رسانه‌ای ایران‌هراسانه و اسلام‌هراسانه و نشر اخبار فیک و جعلی فراوان و نیز بازنمایی تحریم‌های غیرانسانی اعمال شده بر ایران در بُعدی جهانی می‌تواند در «مدیریت تصویر جمهوری اسلامی ایران» در میان جامعه بشری و سایر کشورها اثرگذار بوده و به عنوان عاملی کارآمد در گذار از این برهه حساس نقش‌آفرین باشد. امور مهمی که جز با قلم، دانش، تعهد و دغدغه‌مندی خبرنگاران این مرزو بوم قابل تحقق نیست.
لذا، ضمن پاسداشت مقام والای «خبرنگار» و نقش بی‌بدیل این قشر در حوزه‌های مختلف اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی و ارتقای حیات اجتماعی و فرهنگی کشور، این روز را ارج نهاده و امید آن دارم که همچون گذشته همواره اصحاب خبر و پویندگان راه آگاهی‌افزایی و ترویج دانایی، موفق و کامیاب باشند.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =