تعداد کانون‌های بیماری‌ دامی در استان مرکزی ۷۰ درصد کاهش یافت

اراک - ایرنا - مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی گفت: تعداد کانون‌های بیماری‌های دام، طیور و آبزیان در استان در سال جاری نسبت به ابتدای کار دولت تدبیر و امید ۷۰ درصد کاهش یافته است.

دکتر«محسن شانقی» روز جمعه در گفت و گو با ایرنا افزود: یک هزار و ۱۱۸ کانون بیماری‌های دام، طیور و آبزیان در سال ۹۲ در استان مرکزی مشاهده شد که تعداد این تعداد در سال جاری با انجام واکسیناسیون، ضدعفونی و اقدامات پیشگیرانه به ۳۲۹ مورد کاهش یافته‌است.

وی از کاهش ۱۸ درصد مبتلایان انسانی بیماری‌های قابل انتقال از دام به انسان در استان مرکزی خبرداد و گفت: ۴۸۲ مورد مبتلای انسانی بیماری‌های مشترک بین انسان و دام در یک سال گذشته در این استان مشاهده شد که این تعداد در ابتدای فعالیت دولت تدبیر و امید ۵۸۶ مورد بوده‌است.

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی خاطرنشان کرد: ۶۲ هزار تن گوشت قرمز در یک سال گذشته در این استان تولید شد که ضمن توسعه بهداشتی واحدهای تولیدی و ارتقای کیفیت و سلامت فرآورده‌های خام؛ میزان تولید این محصولات نسبت به سال ۹۲ حدود ۵۱ درصد افزایش یافته‌است.

وی از افزایش ۱۰۰ درصدی ارزآوری صادرات فرآورده‌های خام دامی از استان مرکزی به خارج از کشور در این مدت خبرداد و گفت: ۳۹۵ هزار قطعه انواع ماهیان زینتی در مدت یک سال اخیر با نظارت اداره کل دامپزشکی این استان به خارج از کشور صادر شد که صادرات این محصولات نسبت به سال ۹۲ حدود ۶۸ درصد افزایش یافته‌است.

وی ادامه داد: ۸۳۵ تن تخم مرغ خوراکی در مدت یک سال گذشته با نظارت اداره کل دامپزشکی استان مرکزی به خارج از کشور صادر شد که نسبت به ابتدای فعالیت دولت تدبیر و امید ۹ برابر  شده ‌است.

وی گفت: یک هزار و ۶۹۳ تن مرغ منجمد در مدت یک سال گذشته با نظارت اداره کل دامپزشکی استان مرکزی به خارج از کشور صادر شد که نسبت به مدت مشابه سال ۹۲ حدود پنج برابر افزایش یافته‌است.

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی از افزایش ۲ برابری صادرات پولت تخم‌گذار از این استان به خارج از کشور خبرداد و گفت: ۵۰ هزار قطعه پولت تخم گذار در مدت یک سال گذشته از این استان به خارج از کشور صادر شد که صادرات این محصول در ابتدای فعالیت دولت تدبیر و امید ۲۶ هزار قطعه بوده‌است.

دکتر شانقی توسعه بخش خصوصی و ایجاد فرصت‌های شغلی در حوزه دامپزشکی را از دیگر اقدامات اداره کل دامپزشکی استان مرکزی در این مدت عنوان کرد و افزود: تعداد مراکز بخش خصوصی تحت نظارت این اداره کل از ۱۲۴ مرکز در ابتدای فعالیت دولت تدبیر و امید به ۱۵۷ مرکز در سال جاری افزایش یافته‌است.

وی ادامه داد: ارتقای توان تشخیصی آزمایشگاه تشخیصی دامپزشکی استان مرکزی و بهره‌برداری از تجهیزات آزمایش‌های مولکولی تشخیص بیماری تخصصی از جمله آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان  از دیگر اقدامات اداره کل دامپزشکی این استان در این مدت بوده ‌است.

استان مرکزی با ۱۲ شهرستان، و یک هزار و ۵۳۹ روستا، دارای ۹۶۰ واحد مرغداری صنعتی، ۴۹۱ واحد گاوداری صنعتی و ۱۹۱ واحد پرورش آبزیان است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =