مطالبه‌گری رسانه‌ها به فضایی برای سوءاستفاده دشمن تبدیل نشود

اهواز- ایرنا- نماینده ولی فقیه در خوزستان گفت: مطالبه‌گری رسانه‌ها نباید به فضایی برای سوء استفاده دشمن تبدیل شود بلکه باید با رعایت اخلاق حرفه‌ای و در راستای منافع ملی و استانی بر اساس تاکید رهبر معظم انقلاب مطالبات مطرح و با جدیت دنبال شود.

به گزارش ایرنا حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمدنبی موسوی فرد سه شنبه شب در نشست هم‌اندیشی با رسانه های خوزستان در مصلی مهدیه اهواز اظهار داشت:رهبر معظم انقلاب علم مطالبه گری را در ایران بلند کرده و ما نیز دنباله رو این حرکت انقلابی هستیم اما مطالبه‌گری اصول و قواعدی  دارد که باید رعایت کنیم.

وی افزود: مطالبه گری به این معنی نیست که عملکرد مثبت دستگاه یا افراد را نادیده گرفته و تنها نیمه خالی لیوان را ببینیم بلکه باید تمامی نقاط مثبت و منفی دیده شود.

نماینده ولی فقیه در خوزستان گفت: ما به عنوان رسانه و یا مسئول باید مراقب جملاتی که به کار می‌بریم، باشیم چرا که همه جملات بار حقوقی دارد و می‌تواند تبعات منفی برای افراد به همراه داشته باشد.

وی تصریح کرد: آبروی افراد محترم است و اگر رسانه ای به دلیل عدم رعایت این موارد با شاکی خصوصی مواجه شود، پرونده آن مانند افراد عادی مورد بررسی قرار می گیرد به همین جهت از جامعه رسانه ای خواستاریم مطالبه گری را با رعایت موارد حقوقی پیگیری کنند و ما نیز پشتیبان آن ها هستیم.

وی بیان کرد: هیچگاه نباید منکر خدمات ارزشمند شویم و تنها نقاط ضعف و کمبودها را به نام مطالبه گری برجسته کنیم؛ برخی می گفتند بندر امام نسبت به زمان پیش از انقلاب هیچ تغییری نکرده درحالی که جمعیت ۱۵ هزار نفری این شهرستان اکنون بیش از یکصد هزار نفر شده و ۲۲ شرکت پتروشیمی در این منطقه فعالیت میکنند.

حجت الاسلام والمسلمین موسوی فرد گفت: هیچگاه منکر سختی ها، گرانی و مشکلات معیشتی مردم نیستیم اما عملکرد و دستاوردهای نظام نیز باید برجسته شود؛ باید در این زمینه پرچم داری کنیم و اقدامات مثبت و منفی با هم دیده شود.

وی افزود: مطالبه گری ما نباید به خوراکی برای دشمنان تبدیل شود چرا که آن ها از این فضا سوءاستفاده کرده و دست به اقدامات تحریک آمیز برای کشاندن معترضان به خیابان می زنند.

نماینده ولی فقیه در خوزستان گفت: برخورد خشونت آمیز پلیس آمریکا با مردم را همگان مشاهده کردند و این درحالی است که در سال ۸۸ رهبر معظم انقلاب توصیه های فراوانی برای رسیدگی به اعتراضات مردم داشتند اما متاسفانه عده‌ای فریب خوردند و آن اتفاقات رخ داد.

وی بیان کرد: خبرنگاران باید پیشتاز میدان مطالبه گری و امر به معروف و نهی از منکر باشند تا بتوانیم نقاط ضعف و قوت استان را مشاهده کنیم اما رعایت اخلاق حرفه ای خبرنگاری بسیار مهم است.

حجت الاسلام والمسلمین موسوی فرد گفت: فساد اقتصادی جامعه اسلامی ما را به خطر انداخته است اما انتشار مطالب در این زمینه باید با رعایت موارد قانونی و پس از حکم دادگاه مربوطه باشد؛ در جامعه اسلامی وقتی فردی به عنوان متهم معرفی می‌شود باید پس از اینکه حکم وی در محکمه صادر شد، به صورت گسترده رسانه‌ای شود.

وی یادآور شد: برخی‌ها در فضای مجازی سخنانی مطرح می کنند که کاملا شایعه است؛ باید مراقب باشیم تا اخلاق رسانه‌ای درخصوص مسائل پیرامونی رعایت شود و بدون حکم دادگاه هیچ فردی را متهم و قضاوت نکنیم.

نماینده ولی فقیه در خوزستان اظهار داشت: اکنون مسائل مختلفی در فضای مجازی مطرح می شود و به همان اندازه که این فضا برکت دارد می تواند، با مصیبت نیز همراه  باشد.

وی ادامه داد: بسیاری از کارکنان نیشکر هفت تپه از تلاشگران جامعه کارگری استان هستند اما متاسفانه در داستان اعتراض این شرکت برخی از کارگران تحت تاثیر فشارهای خارجی قرار گرفته و گمراه شدند؛ در حال حاضر دستگاه های دیگری هستند که بنا به دلایل مختلف پرداخت حقوق های کارگران آن ها به تعویق افتاده اما شاهد چنین اعتراضاتی نبودیم چرا که مطالبه گری حقوق خود را از طریق ما و مسئولان مربوطه دنبال می کنند.

وی همچنین به حاشیه های ایجاد شده در فضای مجازی در خصوص بوسه زدن بر دست کارگر بازداشت شده نیشکر هفت تپه اشاره کرد و گفت: پیامبر اسلام (ص) نیز به پاس قدردانی از زحمات کارگران بوسه بر دست کارگری زده بودند و من نیز به تبعیت از ایشان بوسه بر دست کارگری زدم که‌ پس از مدتی مشکلات کیفری برای او ایجاد شد و برخی ها بازتاب گسترده دادند که این حرکت با غرض بوده است در حالی که این حرکت از روی اخلاص بود.

حجت الاسلام والمسلمین موسوی فرد گفت: با بسیاری از دستگیری ها مخالف هستم و فضای زندان را برای افرادی که برای نخستین بار وارد این جریانات می شوند، مناسب نمی دانیم.

وی تصریح کرد: با این وجود طلبه ای که برای شنیدن بدترین توهین ها خود را آماده نکرده لیاقت طلبگی ندارد چرا که بدترین توهین ها به پیامبر اسلام (ص) در تاریخ ثبت شده و ایشان با صبوری و اخلاص با توهین کنندگان برخورد کرده است.

نماینده ولی فقیه در خوزستان همچنین در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر فرزندآوری و تداوم تولید نسل گفت: فرزندآوری همواره از تاکیدات رهبر معظم انقلاب است اما متاسفانه آنهایی که شرایط مالی خوبی دارند نیز شعار فرزند کمتر می دهند که شاید با این روند در سال های آینده با کمبود سرباز مواجه شویم.

نشست هم اندیشی رسانه های خوزستان به مناسبت دهه ولایت سه شنبه شب با حضور نماینده ولی فقیه در استان، رئیس دادگستری استان، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان و جمعی از رسانه های استان برگزار شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =