۱۵ مرداد ۱۳۹۹،‏ ۷:۳۰
کد خبرنگار: 2239
کد خبر: 83896835
۰ نفر

برچسب‌ها

چراغ البرز پرفروغ تر

کرج - ایرنا - استان مهاجرپذیر البرز در بخش زیر ساخت ها از جمله توزیع برق به سبب رشد شتابان جمعیت با کاستی ها و مشکلاتی مواجه بوده که در دولت تدبیر و امید با نگاه ویژه مسوولان اجرایی بیش از گذشته چراغ استان پرفروغ تر شده است.  

 خدمات رسانی دولت های یازدهم  و دوازدهم در بخش روشنایی استان البرز فقط  مختص نگهداری شبکه ها در مناطق شهری و روستایی نبوده بلکه تامین برق و انرژی برای مناطق محروم و شهرک های نوساز مانند پروژه های مسکن مهر و انبوه سازان رشد شتابانی داشته است.

با این حال استان البرز به سبب رشد جمعیت  کمی متفاوت از مناطق دیگر کشور بوده چرا که در کنار توسعه مناطق شهری و روستایی ، متحمل مهاجران گوشه و کنار کشور و میزبان جمعیت سرریز پایتخت است .

 این امر مستلزم آن است که باید زیر ساخت ها در تمام بخش های فرهنگی، درمانی، گازرسانی، فضای آموزشی ، آبرسانی و برق رسانی باید متناسب با رشد شتابان  جمعیت تامین و پیش برود.

گاهی در پیچ وخم مشکلات اقتصادی کشور و محدودیت های درآمدی دستگاه های اجرایی و دولت ، می بایست تقسیم اعتبارات به گونه ای باشد که نیازهای ضروری مانند تامین روشنایی ، آب و انرژی در اولویت قرار گیرد حال اینکه مشکلات خاص هر گوشه از کشور می تواند خود اولویتی برای ردیف های بودجه ای به شمار رود.

اگر بدون تعریف و تمجید از گروه سیاسی یا دستگاه اجرایی خاصی جانب انصاف در پیش بگیریم و  فشارها و تحریم های بین المللی در کنار حوادث پر شمار و آسیب رسان طبیعی کشور مانند زلزله استان کرمانشاه ، سیل نوروز ۹۸ کشور و سال جاری برخی مناطق ایران را در کنار خدمات رسانی عادی لحاظ کنیم به وضوح خواهیم دید که طرح های اجرا شده  با چه سختی و دشواری هایی به سرانجام رسیده است.

براین اساس اگر موقعیت جغرافیایی و جمعیتی استان البرز نگاهی بیندازیم خواهیم دید که خدمات رسانی به ساکنان سی و یکمین استان کشور دارای ویژگی های خاص خود است. 

موقعیت جغرافیایی  و جمعیتی البرز

استان البرز با حدود سه میلیون نفر سکنه از مناطق پرجمعیت  کشور بوده که شمار ساکنان آن طی چهار دهه بیش از ۱۰ برابر شده است و با وجود اینکه روستاها و شهرهای البرز در همسایگی پایتخت قرار داشته اما محرومیت ها در بخش های زیر ساختی مانند برق رسانی، آبرسانی و سایر خدمات حرف اول زده است.

به عنوان مثال اکنون در بخش فضای آموزشی ، جمعیت دانش آموزی این استان به حدی است که افزون بر ۲ نوبتی شدن مدارس ، تراکم دانش آموزی در کلاس های درس گاهی به ۴۰ تا ۴۵ نفر می رسد و این بیانگر آن است که رشد شتابان دانش آموزان مهاجر گوی سبقت را از ساخت وسازها در بخش آموزشی ربوده است.

حال اینکه اگر در بخش آبرسانی و برق رسانی به نیازهای استان توجه شود ، فاصله جمعیت تا زیر ساخت ها به خوبی قابل درک است کما اینکه در دهه ۸۰ به سبب رشد قارچ وار سکونتگاه های غیر رسمی ، استفاده از برق غیر مجاز به عنوان یک معضل اجتماعی و اقتصادی زیر ساخت های ناتمام استان را نشانه رفت و گاهی به قطعی برق و فشار مضاعف بر ترانسفورماتورها و انفجار آنها می انجامید.

 این استان با برخورداری از ۱۷ شهر و ۲۸۸ روستا هر روز بر گسترش مناطق شهری و روستایی آن افزوده شده به گونه ای شهر کرج که در دهه ۴۰ جمعیتی حدود ۸۰ هزار نفر داشته اکنون به عنوان چهارمین کلانشهر کشور شمار ساکنان آن از ۲ میلیون نفر فراتر رفته است.

از سوی دیگر اکنون کمتر روستایی در استان البرز دیده می شود که شمار جمعیت آن زیر ۵۰۰ نفر باشد کمااینکه شمار ساکنان  برخی روستاهای البرز  بیش از معیار تعریف شده بر نقاط شهری

است یعنی بالا بودن جمعیت روستاها از شاخصه روستایی گذشته است.

به عنوان مثال جمعیت هریک از ۲  روستای عربآباد و ملک آباد ساوجبلاغ  بیش از پنج هزار نفربرآورد شده و سیر صعودی جمعیت در این روستاها همچنان ادامه دارد.

وضعیت برق رسانی به مناطق شهری و روستایی البرز

برق رسانی به مناطق شهری و روستایی استان البرز باید به ۲ بخش تقسیم شود ، بخش نخست شبکه های قدیمی و تامین روشنایی گذشه بوده که  در این بخش نگهداری ، نوسازی شبکه ها و جایگزینی آنها به عنوان فعالیت مستمر و سالانه در دستور کار قرار دارد.

به عنوان مثال طی سال های گذشته تاکنون یکی از معضلات و علل قطعی برق در مناطق شهری و روستایی استان ، آسانی سرقت شبکه ها توسط سارقان بوده که سبب تکرار خاموشی ها در حاشیه ها و متن شهرها و روستاهای استان شده است.

براین اساس نوسازی شبکه های برق و جایگزینی کابل های خودنگهدار با شبکه های قدیمی از جمله اقداماتی است که از اواخر دهه ۸۰ در این استان آغاز شد که در دولت تدبیر و امید این پروژه با گستردگی و شدت بیشتری استمرار یافته است.

بخش دیگر خدمات شرکت توزیع برق استان ،تامین روشنایی  و برق رسانی به روستاهای محروم، مسکن مهر و پروژه های انبوه سازی است که از دهه ۸۰ به بعد این استان با حجم گسترده ای از این نوع ساخت و سازها مواجه بوده ضمن آنکه حاشیه نشینی و سکونتگاه های غیر رسمی هم از خدمات رسانی برق محروم نمانده اند.

ساخت حدود ۸۶ هزار واحد مسکونی مهر و احداث نزدیک به یکصد هزار واحدمسکونی توسط  انبوه سازان از دهه ۸۰ به این طرف دراستان البرز ، همچنین اجرایی شدن  ۱۸ هزار واحد طرح ملی مسکن نمونه های عینی از توسعه شهری در این استان  بوده که در این زمینه مسوولیت خدمات رسانی دستگاه های اجرایی از جمله شرکت توزیع برق البرز مضاعف شده است.

تامین روشنایی این پروژه ها به طور قطع نیازمند اجرای طرح های زیرساختی مانند توسعه شبکه های برق فشار قوی ، متوسط و ضعیف است که  اجرای هریک از این بخش ها هزینه هنگفت و زمان بیشتری از فعالیت کاری شرکت توزیع برق استان و وزارت نیرو  را به خود اختصاص داده است.

پروژه های تامین برق البرز در دولت تدبیر و امید 

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان البرز به عملکرد این شرکت از سال ۹۲ تا  اردیبهشت ماه سال ۹۹ پرداخت و گفت: شمار مشترکان برق استان از یک میلیون و ۱۳ هزارو ۴۰۴ مشترک در سال ۹۱ با ۳۶ درصد افزایش به یک میلیون و ۳۷۶ هزارو ۱۳۹ مشترک در اردیبهشت ماه رسیده است.

بهنام بیات افزود: این شرکت توانسته طول شبکه برق  فشار متوسط هوایی و زمینی استان را از چهارهزارو ۴۹۳ کیلومتر در سال ۹۱ به پنج هزارو ۱۲۹ کیلومتر در زمان کنونی  برساند.

همچنین طول شبکه برق فشار ضعیف هوایی و زمینی استان البرز از پنج هزارو ۷۶۰ کیلومتر در سال ۹۱ به ۶ هزارو ۸۹۷ کیلومتر در اردیبهشت ماه امسال  افزایش یافته است.

تعداد ترانس های هوایی و زمینی البرز از ۱۳ هزار و ۲۶۵ دستگاه در سال ۹۱ به ۱۷ هزارو ۷۳۰ دستگاه در اردیبهشت ماه امسال ارتقا یافته است .

بیات گفت: ظرفیت ترانسفورماتورهای  هوایی و زمینی برق البرز از سه میلیون و ۵۸۴ هزارو ۲۸۲ کیلوولت آمپر در سال ۹۱ به چهار میلیون و ۳۱۲هزارو۸۴۶ کیلوولت آمپر در اردیبهشت ماه امسال رسیده است.

پروژه های برق رسانی مسکن مهر البرز

مدیرعامل شرکت توزیع برق البرز اظهار داشت که تا پایان سال ۹۱ تعداد  ۴۷ هزارو ۸۲۹ انشعاب برق به مشترکان مسکن مهر البرز فروخته شد که این رقم در اردیبهشت ماه سال جاری  با ۸۱ درصد افزایش به ۸۶ هزارو ۵۵۰ انشعاب رسید.

تعداد انشعاب های نصب شده مسکن مهر البرز در سال ۹۱ حدود ۱۸ هزارو ۲۰۰ انشعاب بود که در اردیبهشت ماه امسال به ۴۷ هزارو ۱۸۲ انشعاب افزایش یافت.

طول شبکه برق فشار متوسط مسکن مهر البرز در سال ۹۱  حدود ۷۹ کیلومتر بود که در اردیبهشت ماه امسال به ۱۱۳ کیلومتر رسید، همچنین طول شبکه برق فشار ضعیف مسکن مهر استان  از ۸۰ کیلومتر در سال ۹۱ بود که اردیبهشت ماه امسال رقم ۲۲۰ کیلومتر ثبت شد.

تعداد ترانسفور ماتور های مسکن مهر البرز در سال ۹۱ حدود ۳۱۷ دستگاه با ظرفیت ۸۱ مگاولت بود که شمار آنها در اردیبهشت ماه امسال ۶۲۷ دستگاه با ظرفیت ۴۶۱ مگاولت رسید.

شبکه کابل خودنگه دار برای جلوگیری از سرقت شبکه ها

مدیر عامل شرکت توزیع برق استان البرز با اشاره به طرح های پیشگیرانه از سرقت ها گفت: طول شبکه کابل خودنگه دار استان البرز در سال ۹۱ حدود ۲ هزارو ۲۳۲ کیلومتر بود که خرداد ماه امسال با ۷۹ درصد افزایش به سه هزارو ۹۹۴ کیلومتر افزایش یافت.

وی بیان داشت: در بخش تبدیل انشعاب های غیر مجاز به مجاز در استان اقدامات گسترده ای انجام گرفته و بخش عمده این انشعاب ها به مجاز تبدیل شده است .

امسال چهارهزار و ۳۵۶ مورد انشعاب غیرمجاز در استان شناسایی شد که منجر به احیای انرژی و وصول شده است .

احداث پست ۴۰۰ کیلووات برق در البرز

 

استاندار البرز می گوید: پست ۴۰۰ کیلووات به عنوان مرکز پشتیبانی و تامین برق البرز که عملیات اجرایی آن با پیگیری ویژه از سال گذشته آغاز شده است در زمان حاضر ۴۶ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

عزیزاله شهبازی افزود: البرز در کشور تنها استانی بود که پست برق ۴۰۰ کیلوولت نداشت با پیگیری های صورت گرفته عملیاتی شد.

وی عنوان کرد: تلاش های صورت گرفته در شرکت توزیع نیروی برق استان قابل تقدیر است و از وزیر نیرو برای تامین برق و آب البرز کمال تشکر را داریم.

استاندار البرز گفت : به دلیل مدیریت مصرف برق در استان  به تازگی چهار میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار از سوی وزارت نیرو برای توسعه زیرساخت های انرژی البرز اختصاص یافته است.

شهبازی بیان داشت : راه اندازی  مرکز پایش هوشمند برق در البرز از  اقدامات بسیار خوب و روزآمد در این استان است، اکنون بیش از ۶۰ درصد کنتورهای برق استان هوشمند سازی شده و  از راه دور قرائت می شود.
استاندار البرز اضافه کرد: جای خرسندی دارد که تولید و مصرف برق در استان در اوج پیک مصرف نیز تعادل دارد ضمن آنکه شرکت توزیع برق استان مرزهای دانش را درنوردیده و مرکز پایش برق این استان پس از تهران در جایگاه دوم کشور قرار دارد.

حرکت البرز به سمت انرژی های نو 

استان البرز از حدود چهار سال پیش پروژه های متعددی با کمک بخش خصوصی در زمینه انرژی های نو و خورشیدی آغاز کرده و در این زمینه قراردادهایی با چند شرکت خصوصی منعقد شده است.

برخی از این پروژه ها در شهرستان های مختلف استان البرز به نتیجه رسیده و بخش دیگر در حال انجام است .

به گفته معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار البرز بیش از ۴۸ شرکت  متقاضی تولید انرژی برق از پنل خورشیدی هستند که از این تعداد فعالیت ۱۸ شرکت آنها تائید شده است.

 جهانگیر شاهمرادی افزود:  استفاده از انرژی پاک می تواند نقش موثری  در توسعه زیر ساخت های  استان  البرز برای به حرکت در آوردن چرخه تولید در شهرک های صنعتی داشته باشد.
وی ادامه داد : سه سال پیش شورای برنامه ریزی توسعه استان مصوب کرد زمینی به مساحت ۲ هزار و ۸۰۰ هکتار برای راه اندازی پنل های خورشیدی در دستور کار قرار گیرد که اختصاص این وسعت به انرژی پاک در کشور بی سابقه است. 
شاهمرادی  گفت: ۱۵ شرکت برای عقد قرارداد و تامین زمین به وسعت  ۲ هزار و ۸۰۰ هکتار به اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری البرز معرفی شده اند  که با راه اندازی پنل های خورشیدی هر شرکت در مجموع  ۲۷۵مگاوات  برق تولید خواهد کرد.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استان البرز افزود: برای تسهیل مشکلات جلسه ای با حضور تمام شرکت ها ودستگاه های مربوطه استانی وکشوری از جمله سازمان انرژهای تجدید پذیر برگزارشد  که تاکنون به تعدادی از شرکت ها زمین واگذار شده است .

معاون استاندار البرز گفت:  یکی از حوزه های صنعتی استان، شهرستان اشتهارد است که درزمان حاضر ۲ شهرک صنعتی کوثر و امید البرز در حال بهربرداری است که برای  بهر برداری از آن ها نیازمند فراهم کردن زیر ساخت ها از جمله تامین برق هستیم.

طبق گزارش شرکت توزیع برق استان البرز ، برای کاهش اتلاف انرژی و استفاده بهینه از برق ، هوشمندسازی شبکه های توزیع برق و توسعه طرح های انرژی خورشیدی و پاک با جدیت در برنامه کاری قرار گرفته است.

 تاکنون ۲ هزار هکتار زمین برای ساخت نیروگاه های خورشیدی استان  البرز اختصاص یافته که بیش از ۸۰۰ هکتار آن عملیاتی شده است.
 


 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =