آمریکا موشک بالستیک قاره‌پیما آزمایش کرد

تهران- ایرنا- ارتش آمریکا اعلام کرد که روز سه‌شنبه یک موشک بالستیک قاره‌پیما آزمایش کرده است.

به گزارش ایرنا به نقل از آسوشیتدپرس، نیروی هوایی ارتش آمریکا اعلام کرد که آزمایش موشک «مینت‌من ۳» در پایگاه «واندنبرگ» در ایالت کالیفرنیا انجام شده و به سوی هدفی در اقیانوس آرام شلیک شد.
«اومار کولبرت» از فرماندهان نیروی هوایی آمریکا با انتشار بیانیه ای نوشت که انجام این آزمایش‌ها برای حفظ و پایداری سامانه تسلیحات هسته‌ای مینت‌من ۳ حائز اهمیت است.
نیروی هوایی ارتش آمریکا اعلام کرد که این آزمایش واکنشی به تحولات جهانی نیست. زمان انجام این آزمایش‌ها سه تا پنج سال زودتر تعیین شده و برنامه‌ریزی برای انجام آن ۶ ماه تا یک سال به طول می‌انجامد.
این آزمایش در حالی انجام شد که آمریکا از چندین پیمان مهم جهانی از جمله پیمان «منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد» (INF) با روسیه خارج شده است؛ اقدامی که به عقیده تحلیلگران می‌تواند سرآغاز یک جنگ سرد دیگر باشد.
این پیمان هشتم ماه دسامبر سال ۱۹۸۷ بین «میخائیل گورباچف» آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی و «رونالد ریگان» رییس جمهوری وقت آمریکا امضا شد.
بر اساس این پیمان، توسعه و کاربرد تمام موشک‌های هسته‌ای و غیرهسته‌ای کوتاه و میان‌برد به استثنای موشک‌های دریایی ممنوع شد.
آمریکا روز دوم ماه اوت سال گذشته از این پیمان خارج شد و روسیه نیز متعاقب آن این سند را ترک کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha