سرپرست وزارت صمت: برنامه های زیادی برای توسعه معادن آذربایجان شرقی داریم

تبریز- ایرنا - سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه معدن قوی ترین بخش برای جایگزینی نفت است، گفت: برنامه های زیادی برای توسعه معادن به خصوص معادن مس در آذربایجان شرقی داریم.

حسین مدرس خیابانی در گفت و گو با ایرنا با اعلام اینکه سال گذشته ۵۷ میلیون تن به ارزش ۹ میلیارد دلار محصولات معدنی از کشور صادر شده است، خاطرنشان کرد: با دارا بودن ۶۸ گونه و  ۲ درصد ذخایر معدنی در جایگاه دهم جهانی قرار داریم ضمن اینکه در زمینه مس رتبه سوم دنیا را در اختیار داریم و سال گذشته صادرات مس کشور ۳۱ درصد افزایش یافت.

وی با بیان اینکه در زمینه توسعه معادن برنامه های خوبی انجام شده است، اظهار کرد: سرمایه گذاری های عظیمی در زمینه اکتشاف و بهره برداری فراورده های معدنی در استان آذربایجان شرقی در حال انجام است.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه آذربایجان شرقی از عمده ترین مناطق کشور در زمینه ذخایر مس است، گفت: توجه ویژه ای به توسعه معدنی در این استان شده است.

وی با اشاره به اینکه شرکت ملی مس ایران، ایمیدرو و فولاد مبارکه سالانه ۵۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری می کنند، خاطرنشان کرد: عمده گردش مالی این شرکت ها در استان های معدنی به خصوص استان های مرزی و محروم است. 

مدرس خیابانی با اشاره به توجه این شرکت ها به مسئولیت های اجتماعی گفت: انتقال آب خلیج فارس، دو خطه کردن مسیر ریلی بافق - سنگان از کارهایی است توسط این شرکت ها انجام می شود.

وی خاطرنشان کرد: ایمیدرو و شرکت ملی مس در حال ایجاد کارخانه اسید سولفوریک و اسید فسفریک و نیروگاه هستند.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت، چهار برنامه اصلی امسال وزارتخانه را تحقق جهش تولید، تکمیل طرح‌ها و پروژه‌های نیمه‌تمام، توسعه صادرات و کنترل واردات و مدیریت و تنظیم بازار عنوان کرد.

وی اعلام کرد:‌ اکنون بیش از ۱۳ هزار طرح بالای ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی، افزون بر ۴۰۰ طرح بالای ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی و ۲۰۰ طرح بزرگ صنعتی و معدنی در کشور وجود دارد و تا امروز طی هشت هفته در قالب پویش «تولید- تداوم- امید» ۳۸ طرح با ۲۰ هزار میلیارد تومان اعتبار و اشتغال‌زایی مستقیم برای بیش از ۶ هزار نفر به بهره‌برداری رسیده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =