۱۶ مرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۰:۵۸
کد خبرنگار: 890
کد خبر: 83896699
۰ نفر

برچسب‌ها

روز خبرنگار؛ دیگه چه خبر؟

یزد- ایرنا - خبرنگار هر چند واژه آشنا برای همه است اما هنوز بسیاری از مردم مرارتها و دشواری‌های این شغل پرمخاطره را نمی دانند، کسی که درد و مشکلات همه مردم را بازگو کند اما وقتی به مشکلات خود می‌رسد چیزی نمی‌نویسد.

خبرنگاران رکن اصلی اعتماد افزایی بین مردم و مسوولان هستند و چشم بینا و گوش شنوای جامعه به شمار می روند و  در راستای رسالتی که دارند واقعیت‌ها را به صورت شفاف در اختیار جامعه قرار می دهند.

خبرنگاران متعهد، انتشار دهندگان حقیقت هستند که در جهت هدایت و برای اصلاح امور می نویسند و قلم خود را در راستای اعتلای انسان و جامعه به دست می گیرند و هم از این رهگذر است که هیچ گاه نباید رسالت والای خود را در صیانت از حقیقت، عدالت خواهی و تعالی انسان به فراموشی بسپارند.
خبرنگاران که در بطن حادثه‌ها و رخدادها حضور می یابند گاه جان خود را در مسیر خطیر و ارزشمند اطلاع رسانی و آگاهی بخشی جامعه به خطر می اندازند و با جوهر خون، تصویر حادثه ای دوران ساز را در قاب جاودانه تاریخ بشر ثبت و ضبط می کنند تا وجدان انسانی در هر کجا و هر زمان از قافله خبر و دانستن جا نماند.

۱۷ مردادماه روز خبرنگار نامگذاری شده است اگر نبود شهادت عزیزانی مثل شهید محمود صارمی شاید روزی برای خبرنگار نامگذاری نمی شد و کسی نیز بهانه ای نمی یافت از او بنویسد چون او برای مردم می نویسد اما کسی برای او نمی نویسد.

هر چند خبرنگاران زبان گویای جامعه هستند، اما مشقت‌ها و حواشی شغل حساس و سخت آنها کمتر به چشم آمده است، به همین دلیل به سراغ تعدادی از خبرنگاران رسانه های فعال استان یزد رفتیم تا مصائب کار آنها را بازگو کنیم.

خبرنگاران فراموش شدگان نبرد با کرونا

مدیر مسول روززنامه محلی بشارت یزد ضمن تبریک روز خبرنگار و گرامیداشت یاد و خاطره شهید صارمی گفت: شغل خبرنگاری، یک حرفه سخت و همراه با استرس است. 

"جوادآذرنگار" با بیان اینکه ویروس کرونا همه مشاغل را تحت تاثیر قرار داد افزود: همچنین مطبوعات و رسانه های چاپی و کاغذی هم به دلیل ویروس کرونا خسارات زیادی به آنها وارد شد. 

این روزنامه نگار تصریح کرد:با شیوع بیماری کرونا پرسنل بخش سلامت شامل پزشکان ، پرستاران ، بهیاران و امدادگران به عنوان سربازان خط مقدم مبارزه با این بیماری خطرناک پای کارآمدند و شماری از این عزیزان در مسیر خدمت به مردم خود به کرونا مبتلا شدند و تعدادی از آن شهید راه خدمت شدند، اما در این میان اصحاب رسانه هم برای اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به مردم کم نگذاشته و اکنون تعدادی از خبرنگاران رسانه های مختلف با عوارض این بیماری  دست و پنجه نرم می کنند.

آذرنگار ادامه داد: اما در جدال با این ویروس اسمی از خبرنگاران برده نمی شود، جهادگران عرصه خبر که با تمام توان و امکانات موجود رویدادهای  کرونایی را در قالب گزارش خبری، فیلم  و عکس ارائه می دهند و برای آگاهی بخشی به مردم از هیچ تلاشی فروگذار نیستند.

وی افزود: پیشنهاد می کنم یک گردهمایی در راستای روز خبرنگار از طریق فضای مجازی برگزار شود که این قشر بتوانند خواسته ها و مشکلات خود را به گوش مسوولان برسانند. 

خبرنگاران، سنگرسازان بی سنگر

یکی دیگر از خبرنگاران استان یزد هم گفت:در تقویم ایران اسلامی ۱۷ مرداد، به عنوان روزخبرنگار نامگذاری شده و دلیل این نامگذاری آسمانی شدن خبرنگار شهید «محمود صارمی»‌است.

امیر رضا زاده افزود:خبرنگاری از جمله مهارت‌ها و مشاغل سخت و حساسی است که نقش مهمی در تقویت فرهنگ عمومی جامعه ایفا می‌کند.
وی اضافه کرد:کادر درمانی به عنوان مدافعان سلامت جسم مردم جامعه را پاسداری و اصحاب رسانه با شیوه‌های مختلف خبری روح مردم ایران زمین را حراست کردند.
این خبرنگار گفت :جالب است بدانید خبرنگاران همان سنگرسازان بی سنگری هستند که همیشه توی همه خبرها و گزارش های خودشون از حق و حقوق، بیمه و سختی کار صنوف مختلف حمایت کردند اما امروز خیلی از خبرنگاران آزاد بدون داشتن حقوق ثابت و یا حق بیمه خبرنگاری و بیمه تکمیل درمان مشغول فعالیت توی این عرصه پرمخاطره هستند.

توجه ویژه به مشکلات خبرنگاران

نیره شفیعی پور دیگر خبرنگار یزدی هم گفت: خبرنگاران مشکلات ریز و درشت بسیار دارند و کرونا به مشکلات آنها دامن زده است.

وی اضافه کرد :با شیوع کرونا کار خبرنگاران را نه تنها  تعطیل نکرد بلکه  علاوه بر مسائل روزانه و همیشگی،  بحران کرونا را نیز پوشش داده و این افراد  خود را موظف می‌دانند به رسالت خود خوب عمل کنند.

شفیعی پور تصریح کرد :خبرنگاران هم امید دارند همانگونه که مسائل شغلی و معیشتی سایر اقشار همچون معلمان و پرستاران و حتی کارگران مورد بررسی قرار می گیرد، گوشه چشمی به مسائل خبرنگاران نیز وجود داشته باشد. 

خبرنگاری، شغل نیست رسالت است

یک فعال رسانه ای استان یزد هم ضمن گرامیداشت روز خبرنگار گفت: خبرنگاری، شغل نیست بلکه یک رسالت است.

مجید وفاشاهی افزود: افرادی که در این حرفه فعالیت می‌کنند نباید به دید شغل به آن نگاه کنند چون اگر اینطور باشد نمی توانند آن هدف گزاری را برای زندگی و معیشتی خود از طریق این حرفه تامین کنند.

وی خاطرنشان کرد: اگر در حرفه خبرنگاری عشق و علاقه باشد همه سختی را تحمل می کنند هر چند که در مضیقه باشد.

این خبرنگار با بیان اینکه شان و جایگاه خبرنگاران باید حفظ شود گفت: متاسفانه جایگاه خبرنگاران آنطور که شایسته است حفظ نمی‌شود.

وی تصریح کرد: خبرنگاران چشم و گوش و امین مردم هستند لذا باید به جایگاه و شان آنها بیش از بیش توجه شود.

نشنیدن دردهای خبرنگار

یک روزنامه نگار دیگر هم ضمن تبریک روز خبرنگار گفت: خبرنگاری، عشق و علاقه است و خبرنگار پل ارتباطی بین مردم و مسئولان و چشم بیدار جامعه هستند. 

بهناز عسکری افزود: خبرنگاران همیشه در صحنه هستند و حتی در این شرایط سخت دوران کرونا دست از تلاش و کار خود برنداشته و در جهت اطلاع رسانی مردم قلم می زنند.

هفدهم مرداد ماه سال ۱۳۷۷، محمود صارمی خبرنگار خبرگزاریِ جمهوری اسلامی، به همراه هشت نفر از اعضای کنسولگری ایران در مزار شریف افغانستان به دست گروهک تروریستی طالبان به شهادت رسید، به همین مناسبت، شورای فرهنگ عمومی، هفدهم مرداد ماه هر سال را به عنوان «روز خبرنگار» نامگذاری کرد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha