شناسه مرگ و میر کرونا در فارس کمتر از میانگین کشوری است

شیراز - ایرنا- رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه شناسه مرگ و میر کرونا در فارس کمتر از میانگین کشوری است گفت: در کشور ۵.۹ درصد از افراد مبتلا به کرونا جان سپرده اند اما شمار جان باختگان در شیراز حدود ۳.۴ درصد است.

مهرزاد لطفی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگاران به مناسبت هفته خبرنگار با گرامیداشت یاد شهید محمود صارمی و نکوداشت هفته خبرنگار از رسانه ها خواست تا همچون گذشته در موضوع کرونا با راستی ، درستی و روشنگرانه اطلاع رسانی کنند وگفت: رسانه نقش موثر در مدیریت بهینه بیماری کرونا ، اطلاع رسانی همگانی از خطرات این بیماری و رویکردهای اجتماعی در استفاده از ماسک و رعایت شیوه نامه های بهداشتی دارند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز در دنباله سخن افزود: شناسه مرگ و میر کرونا در شیراز از میانگین استانی هم کمتر است و به نزدیک ۱.۶ درصد رسیده است ، این موضوع با رعایت شیوه نامه های بهداشتی و رعایت فاصله گذاری اجتماعی قطعا بهبود می یابد.

دکتر لطفی همچنین ۱۱ درصد از ابتلا به کرونا در سطح کشور را مربوط به فارس دانست و گفت: استان فارس بیشترین آزمایش کرونا را در سطح کشور انجام داده است ، بالا بودن شمار افراد درگیر با کرونا در فارس بخشی برآیند فزونی شمار آزمایش های کرونا است.

وی اضافه کرد: هم اکنون یک هزار و ۱۷۰ تخت بیمارستانی در استان فارس به بیماران کرونا اختصاص یافته و در ۱۸۷ تخت خدمات مراقبت ویژه ارائه می شود ، همچنین نقاهتگاه شهید آیت الله دستغیب با همکاری سپاه فجر استان فارس با ۱۰۰ تخت بسیج شده ۵۰ تخت در این نقاهتگاه نیز کارکرد بیمارستان پشتیبان دارد.

لطفی با بیان اینکه در ۳۱ شهرستان استان فارس و در هر شهرستان یک مرکز ۱۶ ساعته آزمایش کرونا فعالیت می کند گفت: در شیراز شمار این مراکز به ۹ مرکز رسیده است و نتایج آزمایش ها در کمترین زمان ممکن با دقت نظر بالا ارائه می شود.

از دیروز تا امروز ۱۴ مرداد ۱۳۹۹  بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، دو هزار و ۷۵۱ بیمار جدید مبتلا به کرونا  در کشور شناسایی شدند و گردایش  بیماران   در کشور به ۳۱۴ هزار و ۷۸۶ نفر رسید ، شوربختانه  در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۲۱۲ بیمار کرونا جان خود را از دست دادند و شمار  جان باختگان این بیماری به ۱۷ هزار و ۶۱۷ نفر رسیده است.

اخبار مرتبط