اختتامیه همایش ملی بزرگداشت نسیم شمال در قزوین برگزار شد

قزوین - ایرنا - اختتامیه همایش ملی بزرگداشت اشرف الدین حسینی قزوینی ملقب به نسیم شمال همزمان با صدو چهاردهمین سالگرد پیروزی نهضت مشروطیت به شکل مجازی در قزوین برگزار شد.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در این مراسم گفت: چهاردهم مرداد سالروز مشروطیت و روز به ثمر رسیدن جنبش آزادیخواهی و عدالت طلبی ملت بزرگ ایران و رویدادی سترگ  در تاریخ این سرزمین و نقطه عطفی در برای گذر از استبداد و بی قانونی به  سمت قانون گرایی و عدالت و دموکراسی است.

محمد حسین اسماعیلی ادامه داد: آنچه که این رویداد را مهم و اثر گذار نشان می دهد ورود مفاهیم جدید برای اولین بار در ادبیات فرهنگی سیاسی و اجتماعی ایران همچون قانون، مجلس،آزادی، انتخاب، حق مردم ومشارکت سیاسی اجتماعی و عدالت است.

این مسوول با بیان اینکه نکته مهم دیگر در این واقعه همراهی و مشارکت اقشار مختلف جامعه و مردم در شکل‌گیری و پیروزی نهضت مشروطه بود،افزود: علما روحانیون روشنفکران و تحصیل‌کردگان کسبه و بازاریان شاعران و ادیبان نویسندگان و روزنامه نگاران طنزپردازان و دیگر اقشار مردم در این پیروزی اثرگذار بودند.

وی با اشاره به اینکه در این میان برخی نقاط و شهرهای ایران نقش ویژه‌ای در نهضت مشروطه داشتند،افزود: شهر قزوین نقش مهمی در به ثمر رساندن انقلاب مشروطیت داشت، نقش فیزیکی و جغرافیایی از این جهت که قزوین هم در شاهراه مواصلاتی غرب با مرکز شمال  کشور است و هم نزدیکی به تهران این نقش را پررنگ می نماید به طوری که تجمع نیروهای انقلابی و مشروطه خواه در قزوین اتفاق افتاد و پس از آن فتح تهران و پیروزی رقم خورد اما نقش مهمتر قزوین نقش اجتماعی و فرهنگی و وجود شخصیت های اثرگذار در انقلاب مشروطه  در این زمینه بوده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قزوین گفت: ادبیات مشروطه به نوعی در قزوین شکل گرفت و رشد و نمو پیدا پیدا کرد و موضوعاتی چون وطن‌پرستی ظلم ستیزی و آزادیخواهی  و عدالت طلبی در ادبیات مشروطه و توسط شاعران و روزنامه‌نگاران و طنزپردازان قزوینی متبلور گشت.

وی ادامه داد: افرادی چون عارف قزوینی، علی اکبر دهخدا، اشرف الدین حسینی، عمادالکتاب قزوینی و افراد دیگری در این راستا بسیار اثرگذار بودند بطوری که ستون چرند و پرند دهخدا در روزنامه صور اسرافیل، تصنیف های پرشور و حال عارف قزوینی در روزنامه نسیم شمال اشرف الدین حسینی و پیونددادن خوشنویسی با سیاست توسط عمادالکتاب قزوینی در این راستا بسیار اثرگذار بود.

اسماعیلی گفت: در این میان نقش اشرف الدین حسینی نقش ویژه و ماندگاری بود چراکه این نویسنده ، شاعر و طنزپرداز قزوینی بهترین راه برای همراهی با نهضت مشروطه را انتخاب کرد و نقشی که نشریه نسیم شمال در روشنگری و آگاهی بخشی مردم ایفا کرد نقشی بی بدیل و ماندگار بود به طوری که استقبال از این نشریه در آن دوران که اکثر مردم شاید سواد نداشتند، توسط مردم بسیار شگفت انگیز و عجیب بود.

وی اضافه کرد: این همایش قصد داشت با رویکردی پژوهشی و تحقیقی جنبه های مختلف شخصیتی و اجتماعی این روزنامه نگار و ادیب شهید دوران مشروطیت و نشریه نسیم شمال را بررسی کند و همزمانی آن با این ایام و در آستانه روز خبرنگار را به فال نیک می‌گیریم و امیدواریم این رویدادهای پژوهشی و فرهنگی در استان تداوم داشته باشد و بتوانیم چنین همایش هایی را در سطح بسیار گسترده تر برگزار کنیم و شاهد رشد و بالندگی فرهنگ و ادب و هنر سرزمین مینودری قزوین باشیم

اسماعیلی در پایان گفت: برنامه‌های دیگری از جمله جایزه ملی عارف و نشان دبیرسیاقی را نیز در دستور کار داریم تا بتوانیم قزوینرا آنطور که شایسته و بایسته است معرفی کنیم تا به جایگاه اصیل و واقعی خود بازگردد.

 از دیگر بخش های این همایش پخش کلیپ تصویری زندگی نامه اشرف الدین حسینی قزوینی، ارائه گزارش دبیر علمی همایش دکتر تکمیل همایون بصورت تصویری، ارائه تصویری مقالات برتر توسط برگزیدگان (مقاله بررسی رابطه شرایط اجتماعی با شناخت اجتماعی در اندیشه های نسیم‌شمال عصر مشروطه با تاکید بر گفتمان های روشنفکری از دکتر سید محمد موسوی، مقاله بررسی معنایی اتباع و مهملات در دیوان نسیم شمال از جعفر توانا علمی و دکتر حسن دلبری، مقاله نسیم شمال منادی گفتمان حجاب در شعر عصر مشروطه از دکتر فاروق نعمتی، نسیم شمال و نگرش عالمانه او به حقانیت دین اسلام از دکتر رضا معینی رودبالی) و ارائه گزارش دکتر زهرا عسگری دبیر هیئت داوران بود.

در پایان از پژوهشگران برتر قزوینی حاضر در همایش (علی اصغر ارجی با مقاله ادبیات نه چندان کودکانه و مفهوم و جایگاه ادبیات کودکان و فاطمه حکیما با مقاله تحلیل گفتمان انتقادی اشعار سید اشرف الدین حسینی بر اساس رویکرد سطح سوم ثورمن فرکلاف) تقدیر شد.

اشرف‌الدین حسینی قزوینی شاعر، نویسنده و مدیر روزنامه نسیم شمال از روزنامه‌های دوره مشروطیت ایران، در سال ۱۲۸۷ قمری در قزوین به دنیا آمد. وی بعد از طی تحصیلات مقدماتی در قزوین عازم کربلا شد و پس از حدود پنج سال به قزوین بازگشت.

تحول اساسی در زندگی او هنگامی رخ داد که در سال ۱۳۲۴ قمری به رشت مهاجرت کرد، اشرف‌الدین در این سال‌ها با رهبران مشروطیت در گیلان آشنا شد و نخستین شماره نسیم شمال را به صورت هفتگی منتشر ساخت.

نسیم شمال بعد از سال‌ها مبارزات قلمی با استبداد و تحقق مشروطه به اتهام جنون در یک مرکز روانی بستری شد و در نهایت بر اثر فشارهای روحی و روانی جان به جان آفرین تسلیم کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =