خرید تضمینی و مباشرتی حدود ۸۷۰هزار تن محصولات کشاورزی خوزستان

اهواز- ایرنا - مدیرکل تعاون روستایی خوزستان گفت: حدود ۸۷۰هزار تن محصولات کشاورزی خوزستان در چهار ماه نخست امسال به صورت تضمینی و مباشرتی در راستای حمایت از بخش کشاورزی و ارتقای امنیت غذایی کشور خریداری شد.

جمشید بنی‌فری روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود:در این مدت ۸۱۰ هزار تن گندم، ۵۵ هزار تن کلزا ، ۱۳هزار تن خرید حمایتی گوجه فرنگی و۴۵۰ تن دانه روغنی آفتابگردان از کشاورزان خوزستانی به صورت نقدی خریداری شد.
وی خرید این حجم خرید توسط تعاون روستایی خوزستان را با وجود مخاطرات ناشی از ویروس کرونا و گرمای کم سابقه اقدامی جهادی و کم‌نظیر توصیف و ابراز امیدواری کرد با ادامه خرید محصولات کشاورزی در سال جاری از جمله برنج شاهد سالی موفق در زمینه خرید محصولات کشاورزی توسط تعاون روستایی به صورت تضمینی ، مباشرتی و حمایتی باشیم.
تعاون روستایی خوزستان پارسال با مصوبه شورای تامین و دستور استاندار خوزستان حدود ۸۶هزار تن شلتوک را به صورت توافقی حمایتی از شالی‌کاران خوزستانی خریداری کرد تا از ضرر و زیان احتمالی کشاورزان خوزستانی جلوگیری کند.
پارسال به برکت بارش‌های بی سابقه و پرشدن ذخایر آب سدهای خوزستان ، بیش از ۲۰۰هزار هکتار از زمین های کشاورزی خوزستان زیر کشت شلتوک قرار گرفت که در تاریخ کشاورزی خوزستان بی‌سابقه بود.
تولید حدود ۹۵۰هزار تن شلتوک تولیدی خوزستانی مورد تشویق رییس جمهوری قرار گرفت و امسال با موافقت وزارت جهادکشاورزی برای نخستین بار کشت شلتوک در خوزستان مجاز و بیمه این محصول به صورت یارانه‌ای از سوی هیات دولت به تصویب رسید.
استان خوزستان ۲ برابر نیاز خود به گندم را تولید می کند و نیاز۱۳میلیون نفر به محصول راهبردی برنج را شالی زارهای خوزستان تامین می شود،ضمن آنکه ۴۵درصد نیاز کشور به شکر را نیز تامین می‌کند.
استان خوزستان ۱۷.۲ میلیون تن محصولات زراعی ، باغی ، دامی و شیلاتی به ارزش ۲۹۰هزار میلیارد ریال تولید می‌کند از این حیث مقام نخست کشوری را دارد.

گندم ، نیشکر ، خرما، خارک و رطب ، مرکبات ، محصولات صیفی و جالیزی ، چغندر قند ، ذرت دانه‌ای و علوفه‌ای ، برنج ، جو و کلزا از مهمترین محصولات تولیدی خوزستان محسوب می‌شود.
کمبود کارخانه‌های فراوری ، بسته‌بندی و تبدیلی (واحدهای پایین دستی بخش کشاورزی ) و ناقص بودن زنجیره تولید تا مصرف ، مهمترین چالش بخش کشاورزی استان است.
نمونه بارز این نقیصه و چالش ، ارسال بیش از ۸۰درصد تولید چغندرقندپاییزی خوزستان به هفت کارخانه قند خارج از استان است که این مساله هزینه‌ زیادی را بر کشاورزان چغندرکار خوزستانی تحمیل می‌کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =